Paulina MATYSIAK: „Piękno czytania. I kandydaci na urząd Prezydenta RP”
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

„Piękno czytania. I kandydaci na urząd Prezydenta RP”

Ludzi polityki odbieram poprzez ich lektury. Korzystając z sieci społecznościowych zadałam więc kandydatom na urząd Prezydenta RP dwa pytania: * Jaką książkę obecnie Pan/i czyta? * Jaka lektura wywarła na Panu/i największe wrażenie? Odpowiedzi mówią o nich więcej, niż zapewne sami chcieliby o sobie powiedzieć…

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (28): Kopenhaga"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (28)

Gdybym miała odpowiedzieć na pytania z czym kojarzy mi się Dania, to nie miałabym problemu. Bo kojarzy mi się z baśniami Andersena, wikingami, Sørenem Kierkegaardem, pysznym domowym chlebem (który jadłam w Roskilde) i oczywiście z rowerami.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (27) Warszawa"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (27) Warszawa"

Spieszył kto mógł do Warszawy jako miasta przyszłości, gdzie wszystko było w stadium tworzenia, gdzie każdy spodziewał się znaleźć zajęcie, zarobek, łatwą możność zainstalowania się, zapewnienia sobie istnienia.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (23): Portugalia"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (23)

Portugalia dla mnie to Saramago i jego wciągający świat opowieści, ironiczny, czasem zabawny, czasem groźny i niezrozumiały. Uczy nas, że Wszyscy jesteśmy ulepieni z tej samej gliny, z obojętności i zła, pół na pół­. W jego powieściach nikt nie jest bez winy, ale też nie każdy potrafi się do niej przyznać. Fantastyczny, żywy język, z którym wiele można zrobić.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (22): Marek Aureliusz"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (22)

Zawód: cesarz. Zawód wymagający, odpowiedzialny, z pewnością powodujący wiele stresu i niepokoju. Być może stąd właśnie chęć zatrzymania się, zajęcia się tym, co po państwie, najważniejsze.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (17): Nowy Rok"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (17)

1 stycznia i świętowanie Nowego Roku to efekt arbitralnej decyzji Gajusza Juliusza Cezara i wprowadzonej przez niego reformy kalendarzowej. W różnych religiach i tradycjach Nowy Rok przypada w innym terminie – nikomu nie przeszkadza to świętować i cieszyć się nadejściem tego, co nowe i w założeniu dobre. Dawniej odpowiednikiem Nowego Roku było obchodzone w marcu święto przesilenia wiosennego; obchodzili je Celtowie, Słowianie, Rzymianie. Żegnano wtedy zimę, zło i śmierć, a witano słońce i życie. To co złe i szkodliwe ustępowało miejsca temu, co życiodajne i dobre.

Paulina MATYSIAK: “Pocztówki z historią (11). Gruzja ”
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

“Pocztówki z historią (11). Gruzja ”

Gruzja reklamuje się hasłem „Tu zaczyna się Europa”. Gruzja, leżąca na styku Europy i Azji może fascynować i pociągać. Mnie zauroczyła. Kultura, odmienna od naszej, pełna wspaniałej sztuki, bogatej architektury, niełatwej historii – cieszę się, że miałam okazję się z nią zetknąć, zarówno odwiedzając najstarsze cerkwie, które dotrwały do naszych czasów, takie jak Sweti Cchoweli w mieście Mccheta, monastyr Dżwari, czy tak nieprawdopodobne miejsce jak Muzeum Józefa Stalina w Gori.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (8): Kos"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (8)

Dziś pocztówka z Grecji przypomina mi z jednej strony o tym, by nie zostawiać pustych stolików, by wykorzystać dany nam czas i spędzić go z najbliższymi, rodziną, przyjaciółmi. Tymi, którzy są dla nas ważni. Spotkać się i porozmawiać. A może razem pomilczeć. Tak zwyczajnie. Prosto. Z drugiej zaś strony ten obraz gorzko wskazuje na moment, kiedy zostają tylko puste krzesła. Kiedy nie zdążyliśmy na czas, bo odsuwaliśmy to, co ważne gdzieś przed siebie, w bliżej nieokreśloną przyszłość, która jakże często nie nadchodzi. Nie zdążyliśmy.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (7): Sobotni wypoczynek"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (7)

Znajdźmy czas na ulubioną gazetę, na kawę, na spotkanie z przyjaciółmi, na spacer i na modlitwę. Na leżenie na kanapie i rozmyślanie, na bujanie w obłokach, na kilkanaście stron książki, o której ostatnio usłyszeliśmy. Pozwólmy sobie marzyć. Koniecznie przy tym zróbmy przerwę od sieci, wyłączmy pakiety danych w naszych smartfonach i choć na chwilę przestańmy być niewolnikami powiadomień.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (6): Neuschwanstein"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (6)

Wielu pomysłów, takich jak chociażby Sala Mauretańska czy Komnata Nowożeńców (znów inspiracja Lohengrinem), nie zrealizowano. Zamek jednak przetrwał – nie został na szczęście zniszczony podczas żadnej z wojen światowych. Stoi do dziś – jako symbol tragicznej historii Szalonego Króla, który uciekł w świat podań i mitów.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (5): Angels"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (5)

Potem pojawiły się wszelkiego rodzaju podziały chórów anielskich i zaprzątające umysł historie upadłych aniołów. Do tego można dodać rozbudzające wyobraźnię przedstawienia aniołów w sztuce – od włoskich fresków, z barokowymi, nielubianymi przeze mnie, puttami po drodze, po prerafaelickie przedstawienia aniołów – tutaj wskazać muszę uwielbiane przeze mnie Zwiastowanie Rossettiego.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (4): Szekspir"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (4)

Badacze analizują najdrobniejsze informacje dotyczące życia prywatnego Szekspira, analizują i interpretują jego dzieła… Zamiast jednak zastanawiać się na jego orientacją seksualną, czy faktycznym autorstwem jego sztuk, po prostu… sięgnijmy po którąś z nich. Tak naprawdę nie ma znaczenia kto je napisał, ale znaczenie ma jakość tekstu, styl, dobra historia.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (3): Brugia"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (3)

Najciekawszym okresem dla tego miasta był wiek XV. Wtedy do flamandzkiej Wenecji ściągnęły wybitne postaci. Wymieńmy chociaż kilka nazwisk: Jan van Eyck, Hans Memling, Gerard David, Juan Luís Vives, czy William Caxton. Wszystkich można włożyć do jednej szufladki, którą nazwać należałoby: humanista o rozległym wykształceniu.