Chiara FERRARIS: "Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Styczeń 2015"

"Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Styczeń 2015"

Photo of Chiara FERRARIS

Chiara FERRARIS

Wychowana na Węgrzech, pół-Polka, pół -Włoszka. Absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Współczesnej na Uniwersytecie Łódzkim. Producentka telewizyjna. Mieszka w Paryżu od 2006 roku.

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynać będziemy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Przywitać Nowy Rok na Polach Elizejskich

fot mairie de paris

.Sylwester w Paryżu, a w szczególności na najsłynniejszej „avenue du monde”, może być marzeniem wielu osób. Dla tych, co będą go spędzać w stolicy Francji w tym roku, merostwo przygotowało dwie niespodzianki na Polach Elizejskich.

31 grudnia od godziny 23.00 został tam wstrzymany ruch uliczny, a Łuk Triumfalny posłuży jako tło do projekcji spektaklu video wykonanego techniką morfingu, czyli przekształcania jednego obrazu w kolejny. Natomiast 1 stycznia od godziny 14.00 rodziny z dziećmi zaproszone są na paradę noworoczną.

Champs-Élysées, Metro: Etoile

2. Galette des Rois

galette des roisOsoby, które myślą, że wraz z 1 stycznia przejdą na dietę, grubo się mylą. Przynajmniej te we Francji, gdyż styczeń to miesiąc Galette des Rois. Galette des Rois to takie ciasto, które można kupić tylko w styczniu. Właściwie powinno być dostępne tylko 6 stycznia, w Święto Trzech Króli, ale można je znaleźć w piekarniach przez cały miesiąc. Jest to ciasto z masą migdałową i małym, ukrytym przedmiotem w środku, który może połamać nam zęby.

Każda galette sprzedawana jest z kartonową złotą koroną.

Osoba, która trafi na figurkę w swoim kawałku ciasta, może włożyć na głowę koronę i zostać królem lub królową wieczoru.

We Francji noworoczne życzenia składa się do końca stycznia, więc często ludzie organizują spotkania przy Galette des Rois, żeby sobie życzyć szczęśliwego Nowego Roku.

Galette podaje się z cydrem.

3. Otwarcie Filharmonii Paryskiej

philharmonie_de_paris_fot_atelier_jean_nouvel

.Dnia 14 stycznia nastąpi długo wyczekiwane otwarcie Filharmonii Paryskiej. Uzupełni ona kompleks Cité de la musique, w skład którego wchodzą dwie sale koncertowe na 250 i 1900 miejsc, Muzeum Muzyki i Mediateka. Nowa sala, zaprojektowana przez Jeana Nouvela, pomieści 2400 osób. Będzie ona jedną z największych sal koncertowych na świecie. Filharmonia będzie posiadać także 5 sal prób oraz miejsce przeznaczone do organizacji wystaw czasowych.

Koszty wybudowania tej sali wzrosły w ciągu trzech lat ze 118 milionów euro do 386 milionów.

Philharmonie de Paris, 221 Avenue Jean Jaurès, 75019 Paris, Metro: Porte de Pantin
Otwarcie: 14 stycznia 2015 r.

4. Grande Roue na placu Concorde

zdjęcie

ConcordeJedna z większych atrakcji zimowych miasta znajduje się na placu Concorde. Jest to diabelski młyn, czyli Grande Roue. 65 metrów wysokości, 42 kabiny, 300 tysięcy pasażerów rocznie, wśród których znajdują się zarówno mieszkańcy Paryża, jak i turyści.

Diabelski młyn pojawił się w sercu Paryża już po raz 21. Pierwotny jego projekt został zatwierdzony na początku lat 90. przez ówczesnego mera Paryża, Jacques’a Chiraca. Za przykładem Paryża poszło 127 miast, które również zainstalowały u siebie diabelskie młyny, z czego 80 na stałe.

Place de la Concorde. Metro: Concorde
Do 15 lutego 2015 r.

5. Paryż jako miasto widmo

michael kennaCzarno-białe zdjęcia opustoszałego i ponadczasowego Paryża. Trudno zgadnąć, które powstały w latach 80., a które dzisiaj. Wszystkie wyglądają, jakby były z innej epoki. Trudno sobie wyobrazić Paryż wyludniony. Jak udało się brytyjskiemu fotografowi osiągnąć taki efekt? Do zrobienia zdjęć użył bardzo długiej ekspozycji. Na tyle długiej, że udało mu się wymazać ślady ludzi spacerujących po Ville Lumière.

Michael Kenna „Paris”. 
Musée Carnavalet. 16, rue des Francs-Bourgeois, 75003 Paris
Metro: St. Paul
Wystawa czynna do 1 lutego 2015 r.

6. „Wokół Pianina”, czyli spotkania muzyczne w Muzeum Jacquemart-André

autour_du_piano

.Jedni próbują wymazać z Paryża wszelką ludzką obecność, inni ożywiają muzea i organizują w nich koncerty. Po raz 14. z rzędu Musée Jacquemart-André organizuje unikalne spotkania muzyczne „Autour du Piano”, czyli „Wokół Pianina”. Przez półtora miesiąca w muzealnym „Salon de Musique” odbędzie się 14 wyjątkowych koncertów. Motywem przewodnim będzie różnorodność muzyczna. Będzie można wysłuchać najpiękniejszych utworów muzycznych takich artystów, jak: Bach, Mozart, Beethoven czy Szopen, w recitalach fortepianowych lub koncertach kameralnych.

„Autour du Piano”. Musée Jacquemart-André. 158 boulevard Haussmann. 75008 Paris
Metro: Miromesnil
Od 23 stycznia do 8 marca

7. Lodowisko na wieży Eiffla

zdjęcie

.Zima trwa, zimowe atrakcje w Paryżu również. Dla osób, które już były na lodowisku przed merostwem, polecam inną ślizgawkę, znajdującą się 57 metrów nad ziemią. Po dwóch latach przerwy na prace renowacyjne lodowisko na pierwszym piętrze wieży Eiffla jest znowu czynne. Dzięki tym pracom jest ono dużo większe i ma ponad 190 m2. Jazda na łyżwach na jednej z najsłynniejszych wież świata i podziwianie panoramy miasta z wysoka dostarczy z pewnością niezapomnianych wrażeń. Jedyny problem jest taki, że w tę panoramę nie jest wkomponowany najważniejszy zabytek Paryża. Ale i na to znaleziono sposób. Przy lodowisku została umieszczona 6-metrowa wieża Eiffla, z którą każdy będzie mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Lodowisko czynne do 15 lutego 2015 r.
Wieża Eiffla, pierwsze piętro
Metro: Bir-Hakeim

zdjęcie

8. „The Parisianer” jak „The New Yorker”

.Czasem parisianerpoetyczny, czasem realistyczny, a czasem kompletnie oderwany od rzeczywistości. Taki jest Paryż zinterpretowany przez ponad 100 ilustratorów, których dzieła zostały zebrane i wydane w formie albumu. „The Parisianer” to projekt stworzony przez dwóch paryskich ilustratorów w hołdzie magazynowi „The New Yorker”. Zaprosili oni do współpracy wielu artystów, proponując im stworzenie okładki fikcyjnego magazynu, na której każdy z nich miał wyrazić swoją wizję Paryża.

Album został wykupiony w całości w bardzo krótkim czasie. Dlatego niedawno powstało drugie jego wydanie, do którego zaproszono 40 nowych artystów i które obecnie jest w sprzedaży.

„The Parisianer”. Wydawnictwo 10-18

9. Carte blanche dla Lacroix

lacroixMuzeum Cognacq-Jay przeszło niedawno kompletną renowację i z okazji jego ponownego otwarcia dało wolną rękę Christianowi Lacroix w stworzeniu czasowej wystawy. Muzeum, założone w 1928 roku przez Ernesta Cognacqa, posiada imponującą kolekcję dzieł sztuki z XVIII wieku. Dlatego tematem przewodnim wystawy jest wiek XVIII i jego wpływy na dzisiejszą kulturę. Lacroix zestawił ze sobą obrazy François Bouchera, Canaletta oraz Jean-Baptiste’a Siméona Chardina ze współczesnymi dziełami takich twórców, jak: Wolfgang Tillmans, Tim Walker oraz Grégoire Alexandre, ale także kreacjami Vivienne Westwood czy Waltera Van Beirendoncka. Powstał w ten sposób interesujący dialog między tradycją a innowacją. Projektant przedstawił także część kostiumów, które stworzył dla Paryskiej Opery Narodowej do przedstawienia „Le Palais de Cristal”, oraz niektóre ze swoich rysunków, przedstawiające jego fascynację sztuką.

„Lumières: carte blanche a Christian Lacroix”
Musée Cognacq-Jay. 8 Rue Elzevir. 75003 Paris
Metro: Chemin Vert
Wystawa czynna do 19 kwietnia

10. David Altmejd „Flux”

aff_altmejdAltmejd jest współczesnym kanadyjskim rzeźbiarzem, którego dzieła zacierają granice między tym, co wewnętrzne, a tym, co zewnętrzne, a także między tym, co realne, a tym, co jest abstrakcją.

Cała wystawa jest sama w sobie dziełem sztuki. Stworzenia Altmejda przypominają jednocześnie ludzi i zwierzęta. Jego podejście do rzeźbienia charakteryzuje się wielką różnorodnością zastosowanych materiałów, w którym ujawnia się w nim jego zainteresowanie naukami przyrodniczymi i architekturą. Trudno to sobie wyobrazić? Dlatego warto się wybrać do Muzeum Sztuki Współczesnej w Paryżu, gdzie jego oryginalne i dopracowane w każdym szczególe dzieła można właśnie oglądać.

David Atlmejd „Flux”. Musée d’Art Moderne de la ville de Paris. 11, avenue du President Wilson. 75116 Paris
Metro: Alma-Marceau, Iéna
Wystawa czynna do 1 lutego 2015 r.

Chiara Ferraris

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 stycznia 2015
Fot. Autorka, Julia Mistewicz, Paris.fr, Muzeum Jacquemart-André.