Pierre BUHLER: "Do przyjaciół Polaków. List trzeci Ambasadora Francji"

"Do przyjaciół Polaków. List trzeci Ambasadora Francji"

Photo of Pierre BUHLER

Pierre BUHLER

Ambasador Francji w Warszawie.

zobacz inne teksty Autora

.Chyba nie zaskoczę nikogo pisząc, że nie zwolniliśmy rytmu naszej dotychczasowej współpracy. Tylko w listopadzie nasi ministrowie Obrony spotkali się dwukrotnie, najpierw w Brukseli, a potem w Warszawie 25 listopada, gdzie Minister Le Drian przybył, by omówić decyzję francuskiego prezydenta, który postanowił odroczyć do odwołania rozpatrzenie wniosku o zgodę na eksport do Rosji pierwszego okrętu klasy Mistral. A wiadomo, że jest to sprawa, która przykuwa w Polsce szczególną uwagę.

Francuski minister Obrony zapowiedział także wysłanie w przyszłym roku do Polski, w ramach działań reasekuracyjnych, taktycznego pododdziału wojsk pancernych, podobnie jak latem 2014 roku, kiedy cztery francuskie myśliwce wspierały polskie lotnictwo w służbie patrolowej. Szef francuskiego resortu obrony ponowił także ofertę Francji towarzyszenia Polsce na jej drodze ku „Europie przemysłu zbrojeniowego”. Proponuję zresztą Państwu zapoznanie się z moim artykułem na ten temat, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita [LINK].

.Zacieśnianie dwustronnej współpracy widoczne jest jeszcze bardziej na poziomie wydarzeń pozapolitycznych. Ich lista jest zbyt długa, żeby wymieniać tutaj w sposób wyczerpujący wszystko to, co wydarzyło się na tym polu w ciągu niespełna pięciu miesięcy, które upłynęły od poprzedniego listu. Jedynie w ostatnich sześciu tygodniach gościliśmy w Warszawie wicedyrektora generalnego francuskiego Komisariatu ds. Energii Atomowej (CEA), który spotkał się z polską minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego profesor Leną Kolarską- Bobińską; z wizytą przybyła również francuska dyrektor ds. energii z francuskiego ministerstwa Środowiska, która wzięła udział w spotkaniu roboczym z polskim odpowiednikiem; przyleciał także Sekretarz Generalny do spraw Obronności i Bezpieczeństwa Narodowego Francji, który odbył konsultacje z Dyrektorem Biura Bezpieczeństwa Narodowego przy polskim prezydencie; zaś delegacja grupy Thales przebywała w Krakowie, gdzie podpisała ambitne porozumienie o współpracy z prestiżową krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą.

W ambasadzie odbyła się druga edycja konkursu Eco-Miasto, który wyróżnił polskie miasta najbardziej zaangażowane w dziedzinie zrównoważonego rozwoju (mobilność miejska, efektywność energetyczna budynków i gospodarka odpadami). Ta operacja, łącząca w sobie elementy współzawodnictwa i dzielenia się dobrymi praktykami, którą wspierał sam minister Środowiska Maciej Grabowski, stała się okazją do wymiany doświadczeń i do upowszechniania wiedzy o działaniu we Francji na rzecz ochrony środowiska naturalnego i klimatu.

.Pozwolą Państwo, że wspomnę o wyjątkowym wydarzeniu, jakim są tzw. Spotkania Warszawskie, które odbyły się 15 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie. W tym dialogu na najwyższym poziomie wzięli udział wysocy przedstawiciele strony polskiej, jak minister Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki oraz jego poprzednik Michał Boni, a po stronie francuskiej takie osobistości, jak Jacques Attali i François Fillon. Jakość wymiany myśli, a także niezawodne zaangażowanie Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce pozwalają przewidywać, że to doroczne wydarzenie stanie się stałym elementem polsko-francuskiego krajobrazu.

W te udane relacje wpisuje się także niedawna uroczystość, kiedy to miałem przyjemność wyróżnić dwóch moich rodaków-sportowców: Stéphane’a Antigę i Philippe’a Blain, którzy we wrześniu poprowadzili męską reprezentację Polski w piłce siatkowej do tytułu mistrzów świata. Wręczyłem im złoty medal za zasługi dla Sportu i Młodzieży. Są oni powodem do dumy zarówno dla Francji, jak i dla Polski. Składam im z tego tytułu ponowne gratulacje.

Koniec roku, to czas większego otwarcia się na innych i dzielenia się. Chciałbym więc zwrócić Państwa uwagę na stowarzyszenie ATD Czwarty Świat, które stworzył we Francji ksiądz o polskich korzeniach, ojciec Józef Wrzesiński; stowarzyszenie to działa w Polsce całkiem aktywnie [LINK]. Zachęcałem już moich współobywateli do wspierania tej organizacji, która zajmuje się między innymi pomocą dla uchodźców z Donbasu, teraz z podobnym przesłaniem chciałbym zwrócić się do naszych polskich przyjaciół. W tym roku po raz pierwszy została uznana za organizację pożytku publicznego, dzięki czemu osoby fizyczne podlegające w Polsce podatkowi dochodowemu mogą przekazać 1% podatku temu stowarzyszeniu.

A skoro mowa o związkach między Francją a Polską, wspomnę o portalu stosunków polsko-francuskich istniejącym od roku na Wikipedii. Można tam znaleźć blisko 300 artykułów na ten temat, ale wciąż brakuje autorów kolejnych haseł. Pozostaje mi więc zachęcić zainteresowanych, by zechcieli zasiąść do komputerów i wejść na stronę: [LINK].

.Chciałbym skorzystaz okazji i zapowiedzie, e Francja bdzie gociem honorowym podczas przyszłorocznych Warszawskich Targów Książki na Stadionie Narodowym w dniach od 14 do 17 maja. Natomiast we wrzeniu, we wspaniałych wntrzach Zamku Królewskiego odbdzie siwystawa pod tytułem „Napoleon I, czyli legenda o sztuce”, ukazujca wpływ tej epoki naszych wspólnych dziejów na sztuk.

W plenerze natomiast, na ogrodzeniu Parku Łazienkowskiego, zostanie w maju przyszłego roku zaprezentowana wystawa zdjęć na temat dziedzictwa kulturowego na przestrzeni dziejów. Ta sama wystawa do stycznia tego roku cieszyła oczy Paryan licznie przybywajcych do Ogrodu Luksemburskiego. Włanie jedno w tych zdjęć, o niezwykle symbolicznej wymowie, stanowi ilustracjkartki z yczeniami szczęścia, zdrowia i pomylnoci, które składam Pastwu, Pastwa Rodzinom i wszystkim bliskim.

image001

.Pozostaje mi jutylko yczyPastwu Wesołych wit i doskonałego Roku 2015.

Pierre Buhler
Ambasador Francji w Polsce

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 grudnia 2014