Maria ROSENFELD: "Trzy siostry Napoleona"

"Trzy siostry Napoleona"

Photo of Maria ROSENFELD

Maria ROSENFELD

Historyk sztuki. Polka mieszkająca od ponad 30 lat we Francji. Niezmiennie zakochana w Paryżu i Prowansji.

zobacz inne teksty Autorki

O tej wystawie mówi dziś Paryż. Eliza, Paulina i Karolina, trzy siostry Napoleona I, księżne i królowe Włoch – ich życie, ich epoka – to jedna z najciekawszych ekspozycji, które możemy oglądać w tych dniach w miejscu niezwykłym.

Musée Marmottan Monet to jedno z najciekawszych muzeów Paryża. Oczywiście, Luwr, Grand Palais czy Pinakoteka (w której rekomenduję Państwu wciąż i niezmiennie dzieła Brueghlów) są miejscami, w których ekspozycje warte są uwagi. Dla mnie jednak równie ważne, a nie wiem czy nie ważniejsze są miejsca takie jak Marmottan Monet z niezwykłą kolekcją obrazów impresjonistów, z pierwszym dziełem nurtu „Impresja, wschód słońca” Claude Moneta. Muzeum prywatne, zbudowane przez Paula Marmottan (1856-1932), pasjonata epoki napoleońskiej

MARMOTAN

Musée Marmottan Monet to również miejsce wystaw czasowych, z wcześniejszymi ekspozycjami poświęconymi Rubensowi czy Van Dyckowi, wybitnymi także pod względem pomysłowości twórców ekspozycji. Jeśli szukamy muzeów narracyjnych w świecie, to jedną z ciekawszych opowieści proponuje zwykle właśnie Musée Marmottan Monet – być może za sprawą szefa tej placówki, Patricka de Carolis. Patrick de Carolis to człowiek instytucja: pisarz, dziennikarz, animator programów kulturalnych w telewizji francuskiej, były szef  France Télévisions i jeden z twórców najważniejszej anteny francuskiej ekspansji kulturowej: France 24. Przy okazji, także wielki przyjaciel Polski.

MARMOELIZAPośród wielu ekspozycji poświęconych Napoleonowi I, jakich wiele jest we francuskich miastach, ścieżka narracyjna w Musée Marmottan Monet wyróżnia się niebanalnością. 140 dzieł z epoki zebrano i zaprezentowano opowiadając o życiu Elizy (1777-1820), księżnej Piombino a póżniej wielkiej księżnej Toskanii, aktorki, malarki prowadzącej salon artystyczny, Pauliny (1780-1825) tancerki, żony generała Leclerc a następnie księcia Camille Borghese i Karoliny (1782-1839), która mając 18 lat poślubiła generała Joachima Murata, jednego z najbardziej znanych oficerów armii Bonapartego.

Trzy tak różne osobowości. Kobiety piękne, pełne energii, wdzięku i inteligencji. Jednocześnie – i to chyba najważniejsze – ekspozycja ta to opowieść o kobietach wpływowych stojących w tle swoich mężczyzn, sił sprawczych epoki. Nie, to nie jest zbyt przesadna opinia. Polecam Państwu to miejsce, tę ekspozycję, zagubienie się w czasie Napoleona I. Polecam pałacyk na rue Louis-Boilly w XVI.dzielnicy Paryża.

Oczywiście, w podziemiach dzieła Claude Moneta i impresjonistów. Ale o tym – przy kolejnej wycieczce po miejscach i ekspozycjach, które bezsprzecznie… najważniejsze.

Maria Rosenfeld

Ekspozycja „Les Soeurs de Napoléon. Trois destins italiens” w Muzeum Marmottan Monet (2, rue Louis-Boilly, Paryż) potrwa do 26 stycznia 2014 r.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 stycznia 2014