Eryk MISTEWICZ: Pudełko ptasiego mleczka
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Pudełko ptasiego mleczka

Obracam w rękach opakowanie. Wracam do opowieści o Zamku Królewskim. Wracam do Warszawy bombardowanej, palonej, plądrowanej przez Niemców, przy biernej postawie Rosjan stojących po drugiej stronie Wisły.

Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI, Prof. Michel WIEVIORKA: Wróćmy do Solidarności
Prof. Michel WIEVIORKAProf. Zdzisław KRASNODĘBSKI

Prof. Michel WIEVIORKA
Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI

Wróćmy do Solidarności

„Wszystko co Najważniejsze” to także debaty organizowane w środowisku naszych Autorów. Postanowiliśmy spotkać dwóch najbardziej wpływowych socjologów z Francji i Polski. Oto zapis naszego spotkania.

Prof. Cyrille BRET: Macron, terapia szokowa i wybory europejskie
Prof. Cyrille BRET

Prof. Cyrille BRET

Macron, terapia szokowa i wybory europejskie

W czasie zbliżającej się kampanii będziemy musieli powstrzymać się od dawania lekcji, nie tracąc jednak z oczu najważniejszego: przyszłości wspólnego projektu. Wiadomo, że ani PiS ani Fidesz w PE nie wejdą do koalicji, którą prezydent Macron próbuje budować wokół ALDE. Ale duch walki politycznej nie powinien już dziś przekreślać szans na zawieranie koalicji z parlamentarzystami wybranymi przez Polaków i Węgrów.

Ryszard CZARNECKI: Polska-Francja. Czas współpracy. I czas na polityczny pragmatyzm
Ryszard CZARNECKI

Ryszard CZARNECKI

Polska-Francja. Czas współpracy.
I czas na polityczny pragmatyzm

Polska i Francja to dwa z pięciu największych krajów Unii Europejskiej (oczywiście po Brexicie). Francja ma ludność 1,5 razy większą niż Polska, ale przecież stałą od dekad, choć zwłaszcza ostatnio tendencją w UE jest to, że „duzi” dogadują się z „dużymi”. Warto zatem to robić.

Florent PARMENTIER: Emmanuel Macron. Po pierwsze Europa
Florent PARMENTIER

Florent PARMENTIER

Emmanuel Macron. Po pierwsze Europa

W kwestii polityki wschodniej Emmanuel Macron stanowił wyjątek w ostatnich wyborach: gdy znaczna część politycznego spektrum we Francji zaczęła skłaniać się ku zbliżeniu z Władimirem Putinem, Macron wystąpił jako zagorzały obrońca idei europejskiej.

Pierre BUHLER: Do przyjaciół Polaków. List dziesiąty Ambasadora Francji
Pierre BUHLER

Pierre BUHLER

Do przyjaciół Polaków.
List dziesiąty Ambasadora Francji

„Najlepsze rzeczy kiedyś się kończą” – jak mówi przysłowie – i właśnie tak postrzegam zakończenie mej misji. Francuski rząd powierzył mi w 2012 roku reprezentowanie Francji w Polsce, kraju bardzo jej bliskim. Po czterech latach i czterech miesiącach kończy się bardzo ożywiony etap mego życia.

Jean-Paul OURY: Kolejne argumenty, by przeprowadzić się do Polski
Jean-Paul OURY

Jean-Paul OURY

Kolejne argumenty, by przeprowadzić się do Polski

Jeśli nie czuję się pewnie we Francji, jeśli nie widzę dobrego zarządzania kwestią bezpieczeństwa, a polityka imigracyjna z dnia na dzień staje się coraz bardziej absurdalna, z podziwem i ogromną zazdrością patrzę na Polskę. Na Waszą radość, na Wasz spokój, na to, że możecie spokojnie wypić w knajpce, na deptaku, poranną kawę.

Pierre BUHLER: "Do przyjaciół Polaków. List trzeci Ambasadora Francji"
Pierre BUHLER

Pierre BUHLER

"Do przyjaciół Polaków. List trzeci Ambasadora Francji"

.Chyba nie zaskoczę nikogo pisząc, że nie zwolniliśmy rytmu naszej dotychczasowej współpracy. Tylko w listopadzie nasi ministrowie Obrony spotkali się dwukrotnie, najpierw w Brukseli, a potem w Warszawie 25 listopada, gdzie Minister Le Drian przybył, by omówić decyzję francuskiego prezydenta, który postanowił odroczyć do odwołania rozpatrzenie wniosku o zgodę na eksport do Rosji pierwszego okrętu klasy Mistral. A wiadomo, że jest to sprawa, która przykuwa w Polsce szczególną uwagę. Francuski minister Obrony zapowiedział także wysłanie w przyszłym roku do Polski,…