Eryk MISTEWICZ
Pudełko ptasiego mleczka
Obracam w rękach opakowanie. Wracam do opowieści o Zamku Królewskim. Wracam do Warszawy bombardowanej, palonej, plądrowanej przez Niemców, przy biernej postawie Rosjan stojących po drugiej stronie Wisły.
Prof. Michel WIEVIORKA
Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI
Wróćmy do Solidarności
„Wszystko co Najważniejsze” to także debaty organizowane w środowisku naszych Autorów. Postanowiliśmy spotkać dwóch najbardziej wpływowych socjologów z Francji i Polski. Oto zapis naszego spotkania.
Anna AMBROCHOWICZ-GAJOWNIK
Emigracja za chlebem pozostawia zawsze jakiś ślad. Siła polskich emigrantów we Francji w okresie międzywojennym
Emigracja polska we Francji okresu międzywojennego miała charakter wybitnie ekonomiczny. Wizja lepszej przyszłości na ziemi francuskiej była niczym czerwony dywan rozpostarty przed każdym Polakiem decydującego się na emigrację
Andrzej KRAJEWSKI
Polska - Francja. Wielkie, acz jednostronne zakochanie
Blask starej republiki w oczach Polaków mocno przyblakł. Częściej dostrzegane są arogancja i protekcjonalny ton, które nie zachwycają, lecz w najlepszym razie irytują.
Instytut Nowych Mediów
NASZA DEBATA W PARYŻU. DYSKUSJA O RELACJACH POLSKO-FRANCUSKICH
16 maja 2019 r. we współpracy z redakcją „L’Opinion” odbyła się w Paryżu debata polskich i francuskich liderów opinii z udziałem prof. Zdzisława KRASNODĘBSKIEGO oraz ministra Konrada SZYMAŃSKIEGO.
Prof. Cyrille BRET
Macron, terapia szokowa i wybory europejskie
W czasie zbliżającej się kampanii będziemy musieli powstrzymać się od dawania lekcji, nie tracąc jednak z oczu najważniejszego: przyszłości wspólnego projektu. Wiadomo, że ani PiS ani Fidesz w PE nie wejdą do koalicji, którą prezydent Macron próbuje budować wokół ALDE. Ale duch walki politycznej nie powinien już dziś przekreślać szans na zawieranie koalicji z parlamentarzystami wybranymi przez Polaków i Węgrów.
Prof. Piotr BIŁOS
Nikt nie jest w stanie zrozumieć narodu, który jest niemową
Wciąż nie ma we Francji podstawowych dzieł dla zrozumienia istoty polskiego ducha, dla zrozumienia Polaków. Nie ma „Przedwiośnia”, „Lalki”, poezji Leśmiana, „Popiołów”, ani nawet „Trylogii”.
Pierre LÉVY
Niech żyje przyjaźń francusko-polska!
Wystąpienie w dniu Święta Narodowego Francji
Przyszły rok będzie obchodzony jako stulecie odrodzenia Polski. Francja chce przyczynić się do upamiętnienia tego wydarzenia jako kraj, który działał u boku Polski, wspierając jej wysiłki na rzecz odzyskania suwerenności.
Ryszard CZARNECKI
Polska-Francja. Czas współpracy. I czas na polityczny pragmatyzm
Polska i Francja to dwa z pięciu największych krajów Unii Europejskiej (oczywiście po Brexicie). Francja ma ludność 1,5 razy większą niż Polska, ale przecież stałą od dekad, choć zwłaszcza ostatnio tendencją w UE jest to, że „duzi” dogadują się z „dużymi”. Warto zatem to robić.
Florent PARMENTIER
Emmanuel Macron. Po pierwsze Europa
W kwestii polityki wschodniej Emmanuel Macron stanowił wyjątek w ostatnich wyborach: gdy znaczna część politycznego spektrum we Francji zaczęła skłaniać się ku zbliżeniu z Władimirem Putinem, Macron wystąpił jako zagorzały obrońca idei europejskiej.
Florent PARMENTIER
Prof. Cyrille BRET
Polska w oczach profesorów SciencesPo. Polskę i Francję więcej łączy, niż dzieli
Na trzech płaszczyznach: politycznej, partyjnej i ideologicznej, Francja Hollanda i Polska Kaczyńskiego diametralnie się różnią. Jednocześnie więcej, niż możemy sobie wyobrazić, nas łączy.
Pierre BUHLER
Do przyjaciół Polaków. List dziesiąty Ambasadora Francji
„Najlepsze rzeczy kiedyś się kończą” – jak mówi przysłowie – i właśnie tak postrzegam zakończenie mej misji. Francuski rząd powierzył mi w 2012 roku reprezentowanie Francji w Polsce, kraju bardzo jej bliskim. Po czterech latach i czterech miesiącach kończy się bardzo ożywiony etap mego życia.
Jean-Paul OURY
Kolejne argumenty, by przeprowadzić się do Polski
Jeśli nie czuję się pewnie we Francji, jeśli nie widzę dobrego zarządzania kwestią bezpieczeństwa, a polityka imigracyjna z dnia na dzień staje się coraz bardziej absurdalna, z podziwem i ogromną zazdrością patrzę na Polskę. Na Waszą radość, na Wasz spokój, na to, że możecie spokojnie wypić w knajpce, na deptaku, poranną kawę.
Pierre BUHLER
"Do przyjaciół Polaków. List trzeci Ambasadora Francji"
.Chyba nie zaskoczę nikogo pisząc, że nie zwolniliśmy rytmu naszej dotychczasowej współpracy. Tylko w listopadzie nasi ministrowie Obrony spotkali się dwukrotnie, najpierw w Brukseli, a potem w Warszawie 25 listopada, gdzie Minister Le Drian przybył, by omówić decyzję francuskiego prezydenta, który postanowił odroczyć do odwołania rozpatrzenie wniosku o zgodę na eksport do Rosji pierwszego okrętu klasy Mistral. A wiadomo, że jest to sprawa, która przykuwa w Polsce szczególną uwagę. Francuski minister Obrony zapowiedział także wysłanie w przyszłym roku do Polski,…