Chiara FERRARIS: "Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Grudzień 2014"

"Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Grudzień 2014"

Photo of Chiara FERRARIS

Chiara FERRARIS

Wychowana na Węgrzech, pół-Polka, pół -Włoszka. Absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Współczesnej na Uniwersytecie Łódzkim. Producentka telewizyjna. Mieszka w Paryżu od 2006 roku.

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynać będziemy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Marché de Noël 

.Temperatury spadły, iluminacje świąteczne powoli opanowały już całe miasto, najwyższy czas wybrać się na jeden z wielu jarmarków świątecznych!

Oczywiście ten najbardziej znany i najbardziej turystyczny znajduje się na Polach Elizejskich. Jak na każdym jarmarku można tu kupić masę niepotrzebnych rzeczy. Można też spróbować i oczywiście nabyć lokalnych specjalności, nie tylko z Francji, ale też z innych miejsc na świecie. Jednak na każdym „Marché” tradycyjnie znajdą się takie francuskie specjały jak tartiflette czy raclette. Oba oczywiście bardzo kaloryczne, ale jedząc je pamiętajmy, aby zostawić miejsce na deser. Tu też wybór jest dosyć trudny, ale naleśniki z czekoladą to „valeur sûre„, czyli nie pomylimy się wybierając je pośród innych słodkości. Przez trwający siedem tygodni jarmark przewija się średnio… 15 milionów osób. Co roku wybieram się wielokrotnie na ten w La Défense. Jest trochę (ale naprawdę tylko trochę) spokojniej. I właśnie tam, kilka lat temu spróbowałam pierwszy raz kanadyjskiej specjalności „la poutine”, składającej się z frytek, sera i sosu pieczeniowego.  Ale oczywiście – jeśli ktoś nie był nigdy na jarmarku w Paryżu – polecam ten na Polach Elizejskich.

Marche de Noel

Marché de Noël des Champs-Elysées
Metro: Champs-Elysées-Clemenceau
Jarmark czynny do 4. stycznia 2015r.

2. Witryny Świąteczne

Choinka Lafayette

.Na osobną wzmiankę zasługują wystawy świąteczne, które często bywają prawdziwymi dziełami sztuki. Są bardzo wyczekiwane przez Paryżan. W tym roku brytyjska firma Burberry stworzyła witryny dla domu handlowego Printemps. Tematem przewodnim była podróż i marzenia. Od Big Ben’a do Wieży Eiffl’a, czyli historia podróży małego chłopca, który wyrusza z Londynu, aby spędzić Święta Bożego Narodzenia w Paryżu. Uroczystej inauguracji witryn dokonały dwie brytyjskie super modelki związane z marką: Kate Moss i Cara Delevingne. Z kolei na zaprezentowaniu witryn Galerii Lafayette pojawiła się Jerry Hall. Nie tylko witryny zasługują na uwagę. W tym roku w środku Galerii znajduje się imponująca choinka – powieszona… do góry nogami.

Grand Magasins
Printemps Haussman (64, Boulevard Haussmann)
Galeries Lafayette (40, Boulevard Haussmann)
Metro : Havre-Caumartin

3. Niki de Saint Phalle

Niki de Saint Phalle

.W młodości była modelką, później zaczęła malować, kręcić filmy i przede wszystkim rzeźbić. Niki de Saint Phalle, jedna z najciekawszych artystek XX w znana jest głównie ze swoich rzeźb «Nana » – wielkich, kolorowych olbrzymek. Największą sławę przyniosła jej ta pokazana w Sztokholmie w 1966 roku. Do ogromnej, leżącej na plecach Nany wchodziło się przez krocze. A w środku można było np. usiąść na ławeczce, kupić coś w barku, obejrzeć akwarium lub planetarium.

Po wystawie rzeźba została zniszczona. Na szczęście inne jej dzieła można podziwiać do początku lutego 2015r. w Grand Palais. A jeśli ktoś nie zdąży, to zawsze będzie na niego czekać w Paryżu fontanna Strawińskiego jej autorstwa, znajdująca się przy Centrum Pompidou.

„Niki de Saint Phalle”
Grand Palais
3, Avenue du Général Eisenhower, 75008 Paris
Metro: Champs-Elysées-Clemenceau
Wystawa czynna do 2. lutego 2015

4. « Eau Argentée »

Eau ArgenteeOn to syryjski filmowiec, Ossama Mohammed, który od kilku lat mieszka na wygnaniu w Paryżu. Ona to młoda Syryjka pochodzenia kurdyjskiego o imieniu Simav. Jej kurdyjskie imię to w tłumaczeniu Woda Srebrzana, czyli tytułowa Eau Argentée.  Trzy lata temu w Boże Narodzenie ona wysłała do niego wiadomość: – Czy pan to Ossama Mohammed ? Ten filmowiec ?
– Tak.
– Mam kamerę. Jestem w Homs. Co by Pan filmował, gdyby był Pan na moim miejscu?
– Wszystko !
Tak powstał film dokumentalny ‘Eau Argentée – Syrie autoportrait’, w którym zawarto dziesiątki amatorskich filmów kręconych telefonami komórkowymi i wrzucanymi na youtube’a oraz sekwencjami, które nakręciła Simav kierowana przez reżysera z Paryża. Twórcy komunikowali się przez internet, a pierwszy raz spotkali podczas światowej premiery filmu na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes.  ‘Eau Argentée ‘ przywodzi na myśl trochę francuskie kino Nowej Fali: brak sztucznego oświetlenia, surowa, niedoskonała technicznie forma. Nie to jest jednak najważniejsze. Estetyka jest tu marginalna. Nareszcie jest szansa na to, żeby zobaczyć to, co działo się w ostatnich latach w Syrii w innym miejscu niż wiadomości telewizyjne.

‘Eau Argentée ‘
Od 17. grudnia na ekranach kin we Francji 

5. Paris Magnum Photo

Paris Magnum

.Co łączy tak znakomitych fotografów jak Martin Parr, Steve Mc Curry czy Elliott Erwitt? Wszyscy należą do legendarnej agencji fotograficznej Magnum, która przez ostatnie kilkadziesiąt lat była świadkiem wielu ważnych wydarzeń na całym świecie.

Merostwo Paryża postanowiło w swojej siedzibie, Hôtel de Ville, zorganizować niecodzienną wystawę poświęconą Paryżowi. W 150 zdjęciach wykonanych przez fotoreporterów agencji Magnum zostaną pokazane ważne momenty w ewolucji miasta i jego społeczeństwa. Wydarzenia z maja 1968 roku, pierwsze minispódniczki czy otwarcie sensacyjnego jak na tamte czasy Centrum Pompidou, to tylko kilka z wybranych wydarzeń. Wstęp na wystawę jest wolny.

Paris Magnum
Hôtel de Ville
Place de l’Hôtel de ville
75004 Paris
Metro: Hôtel de Ville
Od 11. grudnia 2014 do 28. marca 2015 

6. Paris sur glace

Lodowisko

.Jazda na łyżwach pod gołym niebem Paryża, w świątecznej atmosferze, przed jednym z najpiękniejszych budynków miasta… czy może być coś bardziej magicznego?

Skoro jesteśmy przy Hôtel de Ville, to nie można nie wspomnieć o świątecznym lodowisku, które z roku na rok bije rekordy popularności wśród mieszkańców stolicy. Na 1365 m2 znajdować się będzie jedna duża oraz jedna mniejsza ślizgawka – dla dzieci i początkujących. Korzystanie z lodowiska jest bezpłatne. Płaci się tylko za wypożyczenie łyżew – do 5€.

La Patinoire de l’Hotel de Ville de Paris
Parvis de l’Hôtel de Ville
75004 Paris
Metro: Hôtel de Ville
Od 19/12/14 do 01/03/15 

7.Hotel “L’Hôtel”

Hotel Oscar Wilde

.Zbudowany w 1816 roku hotel mieści się w jednej z najpiękniejszych dzielnic Paryża, Saint-Germain-des- Prés. Początkowo był częścią rezydencji królowej Margot. Następnie został on przerobiony na jej „Pavillon d’Amour”.

Dziś mieści się tam paryski hotel, nazwany po prostuL’Hôtel”. Bywali w nim Jim Morrison, Salvador Dali, Frank Sinatra, ale to nie ich obecność odcisnęła tam największe piętno. Najsłynniejszy gość hotelu przebywał pod pseudonimem Sebastian Melmoth, spędził ostatnie miesiące swojego życia i zmarł w nim 30. listopada 1900 roku. Mowa o Oscarze Wildzie. W tym roku przypada 160.rocznica urodzin pisarza i aby ją uczcić, hotel organizuje wycieczki po Paryżu jego śladami. Całość zakończona jest obiadem w restauracji hotelowej „Le Restaurant”, posiadającej gwiazdkę Michelin’a. Cena wycieczki to 85 euro. Drink w klimatycznym barze wyjdzie na pewno taniej. Mnie zaintrygował ten o nazwie „Born to be Wilde”.

L’Hôtel
13 Rue Des Beaux-Arts, Paris, France
Metro: Saint-Germain-des-Prés 

8. La Collaboration 1940-1945Collaboration

 

.Kilkaset dokumentów: plakaty, raporty, listy, pamiętniki, plakietki, ulotki, rejestry więzienne, albumy fotograficzne, składają się na tę niecodzienna wystawę. Z okazji 70. rocznicy wyzwolenia Francji, Archiwum Narodowe zaprezentowało wyjątkowe zasoby z czasów kolaboracji Francji Vichy z Niemcami podczas II Wojny Światowej. Dokumenty pochodzą z francuskich i zagranicznych instytutów dziedzictwa narodowego oraz z kolekcji prywatnych. Większość z nich pokazana została po raz pierwszy.  Dokumenty zostały też wydane w formie książki « La Collaboration, Vichy Paris Berlin, 1940-1945 »,  która właśnie trafiła do księgarń.

« La Collaboration 1940-1945 »
Archives nationales- Hôtel de Soubise
60 rue des Francs-Bourgeois
75003 Paris
Metro: Rambuteau
Wystawa czynna do 2. marca 2015

9. Muzyczne wtorki

Radio France audytorium.Liczba osób, które może pomieścić nowe audytorium Radio France? 1461! Jego inauguracja jest dobrym pretekstem, aby zaproponować uczestnictwo w nagraniach jednej z wielu audycji, które proponuje radio.  „Un mardi idéal” – idealny wtorek – to cotygodniowe nagrania koncertów, które następnie puszczane są na antenie.  Muzycy zapraszani do audycji reprezentują różne rodzaje i gatunki muzyczne, dlatego dobrze jest sprawdzić wcześniej kalendarz nagrań. Wejście na koncerty jest bezpłatne. Trzeba tylko przyjść odpowiednio wcześniej, żeby odebrać wejściówkę (minimum na godzinę przed nagraniem).

Radio France, Studio 105 – Charles Trénet
116 Avenue Kennedy 75016 Paris
Metro: Ranelagh
Tél. : 01 56 40 22 22

10. Broadway w Paryżu

An American in Paris

.Gdzie ma się odbyć światowa premiera musicalu «Amerykanin w Paryżu», jeśli nie w Paryżu?

Teatr du Châtelet pokazał pierwszą adaptację sceniczną kultowego filmu Vincenta Minelli z Leslie Caron i Gene’m Kelly w rolach głównych. Dyrektor teatru, Jean-Luc Choplin, od 2006 roku proponuje paryskiej widowni klasyczne musicale, które wcale nie są tak popularne nad Sekwaną. Zamarzyło mu się jednak stworzyć coś od podstaw. Pomyślał, że musical « Amerykanin w Paryżu » byłby do tego idealny.  Okazało się, że pewien amerykański producent z Broadway’u miał ten sam pomysł. Połączyli więc siły i pierwszy raz w historii musicalu, spektakl produkowany był między Broadway’em a Paryżem. Do 4. stycznia na musical można się wybrać w Paryżu, natomiast od marca 2015 r. będzie można go obejrzeć w Nowym Jorku.

Muzyka Gershwina, swingująca orkiestra złożona z 19 muzyków, na scenie Wieza Eiffl’a, brzegi Sekwany…

A po wyjściu z teatru to my znajdziemy się nad brzegiem Sekwany. Czego chcieć więcej ?

“Un Américain à Paris”
Théâtre du Châtelet
1 Place du Châtelet, 75001 Paris
Metro: Châtelet
Do 04. stycznia 2015r.

Chiara Ferraris 

 

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 listopada 2014
Fot. Parisinfo.com, AS Architecture-Studio, Gaspard Joly, Jean-François Bonne