Chiara FERRARIS: "Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Październik 2014"

"Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Październik 2014"

Photo of Chiara FERRARIS

Chiara FERRARIS

Wychowana na Węgrzech, pół-Polka, pół -Włoszka. Absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Współczesnej na Uniwersytecie Łódzkim. Producentka telewizyjna. Mieszka w Paryżu od 2006 roku.

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynać będziemy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. Bezsenność w Paryżu

Spędzasz tylko jeden weekend w Paryżu i boisz się, że nie zdążysz wszystkiego zobaczyć?

Zaplanuj swój pobyt na pierwszy weekend października i przeżyj Białą Noc w Ville Lumière!

W tym roku do udziału zostało zaproszonych ponad 50. światowej klasy artystów, którzy swoimi instalacjami i happeningami zadbają o to, żeby to była niezapomniana noc.

W Hôtel de Ville japoński artysta Motoi Yamamoto przez całą noc – do 7. rano – będzie tworzył w jednej z sal ogromny labirynt: rysunek wykonany z soli na podłodze. Z kolei w parku André Citroën pod gołym niebem będzie można wziąć udział w ogromnym balu popularnym, który zacznie się w Średniowieczu, a skończy na latach 60. Wiele muzeów będzie też czynnych do późna w nocy.

NUIT BLANCHE  4. Października (noc z soboty na niedzielę)

Yamamoto_Nuit Blanche

2. Wielka fala w Grand Palais

gsjsjChcesz zobaczyć słynną „Wielką falę w Kanagawa” na żywo? Musisz przyjechać do Paryża!

Od 1. października w Grand Palais będzie można podziwiać wystawę Katsushika Hokusai. Do Paryża zostanie przywiezionych ponad 500 dzieł sztuki japońskiego artysty, z których większość nie została nigdy eksponowana poza granicami Japonii. Niektóre jego dzieła są tak delikatne, że wystawa będzie przerwana na 10 dni (od 21. do 30. listopada), aby poddać je konserwacji, a około 100 dzieł zostanie wymienionych podczas trwania wystawy na ich podobne wersje. Podczas Nuit Blanche wystawę będzie można obejrzeć za darmo.

GRAND PALAIS 3, Avenue du Général Eisenhower, 75008 Paris Metro*: Champs-Elysées-Clemenceau, Wystawa czynna do 18.stycznia

 

3. Vogue, Supermodels, Kate Moss, Linda Evangelista

Sans titre-1To słowa klucze określające twórczość  Peter’a Lindbergh’a, niemieckiego fotografa urodzonego w Lesznie.

Wspólnie z innym fotografem, Patrickiem Demarchelier’em, Lindbergh jest autorem zdjęć do kalendarza Pirelli na rok 2014, który obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia. Wcześniej Lindbergh już dwa razy współpracował z wydawcą włoskiego kalendarza: w 1996 oraz 2002 roku, gdzie zamiast modelek, przed obiektywem stanęły aktorki.

Organizacja „Reporters sans frontières” („Reporterzy bez granic”) poświeciła jego twórczości nowy numer: „100 Photos pour la Liberté de la Presse” (czyli „100 Zdjęć dla Wolności Prasy”), który można obecnie nabyć w kioskach i księgarniach. Dochód ze sprzedaży zasila organizację RSF.

PETER LINDBERGH 

Gagosian Gallery, 4 rue de Ponthieu, 75008. 

Wystawa czynna do 22. listopada

 

 4. Wszystko o Yves

Yves Saint Laurent zdecydowanie inspiruje filmowców w tym roku!

W kinach właśnie wyświetlany jest już drugi film o nieżyjącym projektancie mody, który przy okazji jest francuskim kandydatem do Oscara. Aby przekonać się, jaką konkurencję ma „Ida”, należy wybrać się do kina właśnie teraz. Ja tymczasem trzymam mocno kciuki za film Pawła Pawlikowskiego!

Od 24. września na ekranach kin we Francji

zdjęcie

5. Grand Prix de la Baguette

Było coś dla duszy, to teraz coś dla ciała.

Czy chcesz spróbować bagietki, którą jada sam Prezydent? Wystarczy wybrać się do dzielnicy 14., gdyż właśnie tam znajduje się piekarnia, która wygrała tegoroczne Grand Prix Bagietki. Tak, taka nagroda istnieje naprawdę. A zwycięska piekarnia automatycznie staje się dostawcą pieczywa do Pałacu Elizejskiego przez rok.

Aux Délices du Palais, 60 Boulevard Brune, 75014 Paris, Metro : Porte de Vanves

6. Mondial de l’Automobile

Parę przystanków tramwajowych od piekarni można zajrzeć na słynny Międzynarodowy Salon Samochodowy. Odbywa się on co dwa lata, na zmianę z tym we Frankfurcie. Dwa lata temu salon w Paryżu odwiedziło 1 231 416 osób, które były świadkami ponad 100 światowych premier. Nakręcono w sumie około 100 godzin materiałów telewizyjnych i radiowych, które zostały wyemitowane na całym świecie. Czyli jak to mówią Francuzi jest to „Ze place to be”! 

MONDIAL DE L’AUTOMOBILE, Paris expo Porte de Versailles, 75015  PARIS 15, Metro: Porte de Versailles, 4-19 paździenika 2014

sjsjsaa

7. Zatańczyć z Wampirem

Powstały w Wiedniu w 1997. roku i przetłumaczony na 11 języków, grany m.in. w Nowym Jorku, Warszawie, Tokio, musical „Bal Wampirów” oparty na filmie Polańskiego „Nieustraszeni pogromcy Wampirów” po raz pierwszy zawita do Francji. W dodatku w reżyserii samego Polańskiego. Na całym świecie spektakl obejrzało ponad 7 milionów widzów. Ta najnowsza wersja ma zaskoczyć widzów spektakularnymi efektami specjalnymi. Tymczasem liczby też robią wrażenie: 23 tony dekoracji, 230 kostiumów, 200 par butów, 70 kapeluszy, 150 peruk muszą być gotowych na 16. października.

LE BAL DES VAMPIRES, Théâtre Mogador, 25, rue de Mogador,  75009 Paris, Metro: Havre Caumartin (linie 3 i 9), Saint-Lazare (linie 3, 12, 13 i 14). Od 16. Października.

8. Napić się Krwawej Mary w legendarnym Harry’s Bar

Na jakiego drinka można iść po „Balu Wampirów”? Może na Bloody Mary? I to nie byle gdzie, ale do miejsca, gdzie ten drink powstał! Harry’s Bar najpierw działał w Nowym Jorku, następnie jego cała dekoracja została zdemontowana i przeniesiona do Paryża. Tu czynny jest od 1911 roku. Jednym ze stałych bywalców baru był Ernest Hemingway, który wpadał nie tylko na Bloody Mary, ale także na White Lady, inny drink, który też tu został stworzony.

HARRY’S BAR 5, rue Daunou 75002 Paris. Metro: Opéra

znkakss

9. Sztuka nowoczesna w Lasku Bulońskim 

Nowe miejsce na mapie Paryża poświęcone kreacji i sztuce nowoczesnej zacznie niebawem działać na terenie Lasku Bulońskiego. Czyli miejsce bardzo „glamour” w miejscu kompletnie nie „glamour”. To w Lasku Bulońskim, a nie na Pigalle należy szukać… hmmm… „kasztanów”.  Ogromny budynek, zbudowany głównie ze szkła, przypominający statek z żaglami lub chmury, będzie siedzibą Fundacji Louis Vuitton. Jego uroda jest wielce dyskusyjna i na razie budynek nie ma wielu zwolenników wśród mieszkańców stolicy. Jedno jest jednak pewne: z dachu fundacji widok na miasto będzie magnifique!

Otwarcie przewidziane jest na 27. października, ale od 24. do 26. będzie można zwiedzić Fundację za darmo.

FONDATION LOUIS VUITTON, 8, avenue du Mahatma Ghandi, 75016 Paris. Metro: Les Sablons. Z placu Charles de Gaulle (przy ŁukuTriumfalnym) kursować będzie elektryczny bus Fundacji. Cena biletu 1 euro.

fondation-louis-vuitton

10. Mona Lisa na wesoło 

„Pstryk i lecimy dalej”. Nie chcesz być kolejną osobą w tłumie turystów, która przepycha się przed dziełem Leonarda da Vinci i robi zawsze to samo zdjęcie? Wystarczy, zamiast do Luwru, wybrać się do Centrum Pompidou! Tam znajdziesz parodię Mony Lisy, z wąsami i bródką, która niegdyś szokowała odbiorców. Twórca „ready-made” – czyli przedmiotów codziennego użytku podniesionych do rangi sztuki – Marcel Duchamp, jeden z najważniejszych artystów XX wieku, w swojej wczesnej twórczości był przede wszystkim malarzem. I to właśnie jego obrazom poświęcona jest wystawa w Centrum Pompidou.  André Breton uważał go za „najinteligentniejszego człowieka wieku”, a Jean Clair, historyk sztuki i dawny dyrektor Muzeum Picassa uważa, że twórczość Duchamp’a jest ważniejsza od tej Picassa.

MARCEL DUCHAMP. LA PEINTURE, MÊME, CENTRE POMPIDOU, Place Georges-Pompidou, 75004 Paris, Metro: Rambuteau (linia: 11), Hôtel de Ville (linie: 1 i 11). Wystawa czynna do 15. stycznia 2015r.

Chiara Ferraris

Fotografie „w kwadracie”: www.Instagram.com/ErykMistewicz

*W Paryżu prawie wszędzie można dojechać metrem, wiec gdy podaje się adres – przeważnie też z najbliższą stacją metra.

 

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 września 2014