
"Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Listopad 2014"
OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynać będziemy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
1. Zapalić świeczkę na grobie Szopena
1. listopada może być trudnym dniem dla Polaka mieszkającego za granicą. W tym szczególnym dniu w Paryżu wielu Polaków wybiera się na grób Szopena na cmentarz Père Lachaise. Jest to niezwykle wzruszający moment: tłumy ludzi, dużo kwiatów, palące się znicze, a z magnetofonu – muzyka Szopena. I od czasu do czasu pytania przypadkowych turystów: „Co tu się dzieje?”.
Sam cmentarz jest niezwykle magicznym miejscem, wartym odwiedzenia o każdej porze roku. Mam jednak wrażenie, że jesienią panuje tam szczególna, melancholijna atmosfera. Oprócz Szopena, na cmentarzu Père Lachaise spoczywają m.in. Edith Piaf, Marcel Proust, Oscar Wilde, Honoriusz Balzac, Apolinary, Amedeo Modigliani, Jim Morrison.
Cimetière du Père–Lachaise
Metro: Père–Lachaise
2. Królowa Margot na deskach teatru
Na początku listopada odbędzie się premiera współczesnej sztuki Amerykanki Carey Perloff, inspirowana „Fedrą” Racine’a, która opowiada o zawiłych relacjach łączących trójkę bohaterów. Data premiery przesuwana była już dwa razy. Najpierw jedna z dwóch aktorek przedstawienia, Carmen Maura, znana głównie z filmów Alodovara, zrezygnowała z powodów osobistych. Następnie zmienił się także reżyser przedstawienia. Ale nie zmieniła się ona, główna gwiazda przedstawienia: Isabelle Adjani. “Kinship” to długo wyczekiwany powrót aktorki na deski teatru. Ostatni raz Adjani zagrała w teatrze 8 lat temu. Do filmu wróciła po paroletniej przerwie w 2009 roku, grając brawurowo nauczycielkę w “Pokoleniu nienawiści”. Czy powrót na deski teatru będzie równie udany? Odpowiedź już 4. listopada w Théâtre de Paris.
„Kinship”
THÉÂTRE DE PARIS, 15, rue Blanche, 75009 Paris
Metro: Trinite d’Estienne d’Orves, Blanche, Saint-Lazare
Premiera: 4. Listopada
3. Michael Jackson i dmuchane pieski
Najdroższy żyjący artysta na świecie powraca do Paryża. Sześć lat temu wystawa jego oryginalnych prac w Wersalu odniosła ogromny sukces. Teraz z okazji 35-lecia pracy artystycznej, Centrum Pompidou organizuje jego wielką wystawę retrospektywną. Jeff Koons, bo o nim mowa, najbardziej znany jest z porcelanowego Michaela Jacksona czy kolorowych, dmuchanych dzieł ze stali. Jedno z jego najsłynniejszych dziel, “Balloon Dog” sprzedane zostało za 58,4 milionów dolarów w listopadzie 2013 roku w Nowym Jorku.
JEFF KOONS
Centre Pompidou, Place Georges-Pompidou, 75004 Paris
Metro: Rambuteau (linia: 11), Hôtel de Ville (linie: 1 i 11)
26. listopada 2014r. – 27. kwietnia 2015r.
4. Targi Czekolady
Przeciętny Francuz zjada ok. 6 kg czekolady rocznie i daleko mu do przeciętnego Szwajcara, który spożywa jej dokładnie dwa razy więcej. Jednak Targi Czekolady to jedno z ulubionych rendez-vous jesieni Paryżan. Pierwsze targi odbyły się w 1994 roku – w tym roku świętowana jest ich 20. rocznica. Przez kilka dni na 20.000 m² będzie można podziwiać około 220 wystawców, spotkać znanych „chocolatiers” (czy polski odpowiednik to czekoladnik?), wziąć udział w wykładach lub zajęciach praktycznych, a także (albo może i przede wszystkim) najeść się czekolady. W tym roku z okazji okrągłej rocznicy odbędzie się także wystawa 150. kreacji wykonanych z czekolady, a Jean-Paul Hévin, jedna z gwiazd targów, stworzyła specjalnie na tę okazję 4. metrową reprodukcję sławnej rzeźby Richard’a Orlinskiego przedstawiającą King Kong’a.
SALON DU CHOCOLAT
Porte de Versailles, pavillon 5, 75015 PARIS 15
Metro: Porte de Versailles
29. paździenika – 2. listopada 2014
5. Polskie kino w Paryżu
Ja wiem, że jeśli ktoś wybiera się do Paryża, to nie po to, aby iść tam do kina na polski film. Zgadzam się, że bardziej interesująca może być na przykład nowa, przezroczysta podłoga na pierwszym piętrze Wieży Eiffla. Myślę jednak, że skoro ktoś będzie przechadzał się Polami Elizejskimi między 11. a 16. listopada, to powinien wiedzieć, że w jednej z bocznych ulic trwa właśnie 7. edycja Festiwalu Kinopolska. W tym roku gościem honorowym będzie Krzysztof Piesiewicz, a motywem przewodnim festiwalu – 25-lecie wolnych wyborów w Polsce. W konkursie głównym przedstawionych zostanie 6 najnowszych filmów polskich, które powalczą o Nagrodę Jury oraz Nagrodę Publiczności.
Wśród filmów biorących udział w konkursie zabraknie „Człowieka z nadziei” Andrzeja Wajdy. Jednak film o Wałęsie wyświetlany będzie we francuskich kinach już od 19. Listopada. Jego francuski tytuł to „L’homme du Peuple”.
Listopad jest zdecydowanie miesiącem kina polskiego w stolicy Francji.
FESTIWAL KINOPOLSKA
Cinéma Le Balzac, 1 Rue Balzac, 75008 Paris
Metro: Etoile, George V
11. – 16. listopada
6. Mois de la photo
W tym roku listopad jest także miesiącem fotografii w Paryżu. „Le Mois de la Photo” to ważne wydarzenie artystyczne, które organizowane jest co dwa lata. Miłośnikom czarno-białych zdjęć polecam wystawę Garry’ego Winogrand’a, mistrza fotografii ulicznej, który najbardziej znany jest z portretowania życia w Stanach Zjednoczonych w latach 60. ubiegłego wieku. Kronikarz Ameryki w swojej twórczości pokazuje nam, że zwykła codzienność, często pełna jest niesamowitych zbiegów okoliczności i nierzadko bywa dziełem sztuki.
GARRY WINOGRAND
Jeu de paume, 1, place Concorde, 75008 Paris
Metro: Concorde
Wystawa czynna będzie do 8. lutego
7. Inauguracja Iluminacji Świątecznej na Polach Elizejskich
Paryż nazywany jest Ville Lumière czyli Miastem Świateł, nie tylko dlatego, że tam znajdował się jeden z ośrodków nauki w czasie Oświecenia. Wystarczy przyjechać do Paryża w okresie okołoświątecznym i przekonać się, jak ważne dla Francuzów są dekoracje i iluminacje świąteczne. Te najbardziej znane i wyczekiwane są oczywiście na Polach Elizejskich. Co roku pod koniec listopada zapraszana jest gwiazda, która wraz z merem Paryża dokonuje uroczystego zapalenia światełek.
Rok temu była to Laetitia Casta. W tym roku jeszcze nie zostało ogłoszone, kto 20. listopada o godz. 18.30 oświetli „la plus belle avenue du monde” (’‘najpiękniejszą aleję świata”).
Iluminacja Świąteczna
Champs-Élysées
Od 20 listopada 2014 do 5 stycznia 2015
8. Musée Picasso
Trudno było przeoczyć to wydarzenie. Telewizja ARTE poświęciła jego twórczości cały dzień. Dziennik Le Figaro wydał numer specjalny Hors Series zadedykowany artyście. A 25. października, w rocznicę urodzin Pablo Picasso, Prezydent Hollande uroczyście zainaugurował otwarcie odrestaurowanego muzeum, które znajduje się w Hôtel Salé, pięknym pałacyku z XVII wieku. Już sam budynek jest przepiękny, więc przyozdobiony dziełami jednego z największych artystów XX wieku, nie ma sobie równych.
Muzeum jest w posiadaniu największej publicznej kolekcji poświęconej malarzowi, jednak nie jest w stanie wystawić na raz wszystkich 5000 dzieł Picassa. W 37 salach można podziwiać trzy różne chronologiczne oraz tematyczne ścieżki mistrza sztuki współczesnej.
Niektórzy twierdzą, że po zniszczeniu zielonego dzieła Paul’a Mc Carthy’ego, który stanął na pl. Vendôme i o którym głośno było w światowych mediach, Paryżowi daleko do światowej stolicy sztuki. Inni uważają, że wraz z otwarciem Fundacji Louis Vuitton, o której była mowa w październiku, oraz otwarciem po pięcioletniej przerwie muzeum Picassa, Paryż może spać spokojnie, bo tytuł należy do niego.
Musée Picasso
5, rue de Thorigny, 75003 Paris
Metro: Saint-Paul
9. Pani pozna pana
Masz powyżej 25 lat i nie masz jeszcze męża? To znaczy, że jesteś Catherinette, a 25. listopada jest Twoim świętem!
Musisz tylko przybyć do Paryża, przyozdobić sobie głowę kapeluszem w kolorze zielonym i żółtym i wyjść w nim na ulice. Kolor zielony symbolizuje nadzieję (na szybkie znalezienie męża), a żółty mądrość (chyba tę życiową). Im większy i im bardziej ekstrawagancki kapelusz, tym większa szansa na zwrócenie uwagi potencjalnego kandydata.
Święto Catherinette obchodzone jest 25. listopada, w święto Katarzyny Aleksandryjskiej, a panny podobno nosiły kapelusze już w XVI wieku. I noszą je do dzisiaj, widziałam na własne oczy. Jeśli chcesz zobaczyć Catherinette XXI wieku, to okazja jest właśnie w listopadzie.
fot: luxeetbeaute.canalblog.com
10. From Paris (to Venice) with love
Zmęczony staniem w kolejkach, zwiedzaniem, widokiem Wieży Eiffla, jedzeniem czekolady? Co powiesz na krótką eskapadę do Wenecji lub Londynu Orient Expressem? Tak, mam na myśli TEN Orient Express. W 2014 roku nadal możliwe jest podróżowanie tym mitycznym pociągiem i poczuć się jak bohater z książki Agathy Christie lub jak sam James Bond. 6. Listopada, po raz ostatni w tym roku, o godz. 21.57 z dworca Gare de l’Est odjedzie pociąg w kierunku Wenecji. Ceny biletów zaczynają się już od 2000 Euro. A przyjść na peron i obejrzeć pociąg można, cóż,… za darmo.
Ostatni odjazd Orient Expressu w tym roku
Dworzec Gare de l’Est
6. listopada godz. 21.57
Chiara Ferraris