"Pocztówki z historią (24)
Z Koryntem, z którego otrzymałam niedawno pocztówkę, kojarzą mi się tylko dwie rzeczy: sławetne córy Koryntu oraz nowotestamentowe Listy do Koryntian św. Pawła. Nie podejmę się karkołomnej i zdanej na porażkę próby pogodzenia tych dwóch wątków.
Pocztówka przedstawia pozostałości po świątyni Apollina, wybudowanej ok. 540 r. p.n.e. w stylu doryckim. Powyżej ruin wznosi się ufortyfikowany Akrokorynt. Tam znajdowała się w starożytności świątyni bogini miłości Afrodyty, a w niej pracowało ponad tysiąc hierodul, świątynnych niewolnic. Cóż, jak mawiał Horacy nie każdemu jest dane odwiedzić Korynt. A raczej – nie było dane. Tyle na temat świątyni Afrodyty.
Ale nie tylko ona potrafi rozbudzić wciąż wyobraźnię – kultura starożytnej Grecji, leżąca przecież u podwalin naszej kultury, wciąż fascynuje i dostarcza wielu wrażeń estetycznych. Zarówno architektura, rzeźba, sztuka malarska, ale i słowo pisane, eposy, poezja, myśl filozoficzna.
Anglo-amerykański filozof Alfred Whitehead powiadał, że cała filozofia to przypisy do Platona.
Zajmując się kwestiami metafizycznymi, dotyczącymi polityki, teorii poznania, etyki czy moralności, z pewnością sięgniemy do Platona.
Podobnie ze sztuką – złoty podział, którego odkrycie przypisywano Pitagorasowi, fascynował starożytnych Greków. Wykorzystano go przy budowie Akropolu. Wciąż prowadzi się różnorakie badanie z nim związane – w psychologii, dotyczące postrzegania, czy w matematyce.
Materia słowa pisanego, która dostarcza wzruszeń, zadziwia i zachwyca – po teksty starożytnych wciąż sięgamy. Wciąż zajmuje badaczy kwestia autorstwa eposów Illiady i Odysei. Kim był Homer? Czy to on jest autorem obu tekstów? A może nigdy nie istniał? Tajemnicza postać wędrownego pieśniarza z VIII w. p. n. e. fascynuje do dziś.
Grecja fascynuje i inspiruje. Odkrywa swoje tajemnice. I z pewnością jeszcze nie raz o niej napiszę, bo z pewnością znajdę w skrzynce pocztówki z greckich wysp.
Paulina Matysiak
Pocztówkę otrzymałam od Any Matusevic. Dziękuję!