Chiara FERRARIS: "Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Marzec 2015"

"Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Marzec 2015"

Photo of Chiara FERRARIS

Chiara FERRARIS

Wychowana na Węgrzech, pół-Polka, pół -Włoszka. Absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Współczesnej na Uniwersytecie Łódzkim. Producentka telewizyjna. Mieszka w Paryżu od 2006 roku.

zobacz inne teksty Autorki

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynać będziemy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, wysłuchać, przeżyć w intelektualnej i kulturowej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

1. David Bowie w filharmonii

Filharmonia david-bowieParyska działa dopiero od połowy stycznia, a jej pierwsza wystawa jest już jedną z najbardziej wyczekiwanych w Paryżu w 2015 roku. W Londynie wystawa „Davis Bowie Is” odniosła ogromny sukces. Ale nie może być inaczej, kiedy chodzi o jedną z największych ikon popkultury z ostatnich 40 lat. Ogromny wpływ Davida Bowie na kulturę popularną jest nie do przecenienia. A on sam jest artystą jedynym w swoim rodzaju i trudnym do zaszufladkowania. W filharmonii zostanie wystawionych ponad 300 przedmiotów pochodzących z archiwum prywatnego artysty, takich jak manuskrypty jego piosenek, kostiumy, filmy, zdjęcia i instrumenty muzyczne.

„David Bowie Is”. Philharmonie de Paris. 221 Avenue Jean Jaurès, 75019 Paris. Metro: Porte de Pantin. Wystawa czynna od 3 marca do 31 maja 2015

2. Klimt, secesja i Wiedeń w Paryżu

Klimt. Właściwie klimtto jedno słowo powinno wystarczyć, żeby zachęcić do odwiedzenia wystawy w Pinakotece paryskiej. Jeśli jednak ono nie wystarczy, to dodam, że zostanie tam wystawionych 180 dzieł pochodzących z muzeum Belvedere w Wiedniu oraz z kolekcji prywatnych. Wystawa „W czasach Klimta, secesja w Wiedniu” opowiada w szczegółach rozwój sztuki wiedeńskiej końca XIX w., czyli od początku secesji aż do pierwszych lat ekspresjonizmu. Wystawa opiera się głównie na dziełach Gustava Klimta, ale będzie można podziwiać także dzieła takich artystów jak Egon Schiele czy Oskar Kokoschka. Czy ktoś jeszcze potrzebuje zachęty?

Au Temps de Klimt, la Sécession à Vienne . 8, rue Vignon, 75009 Paris. Metro: Madeleine. Wystawa czynna do 21 czerwca 2015

3. Bracia Lumière w Grand Palais

Pierwszy kinowy seans publiczny lumierezostał zorganizowany w Paryżu w Grand Café 28 grudnia 1895 roku. A pierwsze czarno-białe filmy na taśmie 75 mm Bracia Lumière zaprezentowali podczas wystawy światowej w 1900 roku niedaleko Grand Palais. W tym roku przypada 120. rocznica wynalezienia kinematografu i z tej okazji Instytut Lumière postanowił zorganizować wystawę poświęconą wynalazkom pionierów kina: Louisa i Augusta Lumière. Od kinematografu do fotoramy, poprzez autochrom i ok. 1500 filmów nakręconych przez braci Lumière — to wszystko złoży się na tę wyjątkową wystawę, która odbędzie się oczywiście w Grand Palais.

„Lumière! Le cinéma invente!”. Grand Palais. 3, Avenue du Général Eisenhower, 75008 Paris. Metro: Champs-Elysées-Clemenceau. Wystawa czynna od 27 marca do 14 czerwca 2015

4. Zdobyć szczyt wieży Eiffla

Empire State Building ma swoją „Run Up”, wieża Eiffla będzie miała „La Verticale”. 120 lat Żelaznej Damy zobowiązuje. Aby godnie uczcić jej urodziny w tym roku, zorganizowany zostanie bieg po schodach na samą jej górę. W przeciwieństwie do wielu biegów tego typu, które są organizowane na całym świecie i odbywają się w klatkach schodowych, ten będzie inny. 1665 schodów jest w niej na otwartym powietrzu. Na co dzień zwiedzający mogą wejść schodami tylko na pierwsze piętro. Dlatego też uczestnicy biegu będą mieli niepowtarzalną okazję, aby przekonać się, czy rzeczywiście pokonywanie wyższych pięter daje wrażenie unoszenia się w powietrzu.

 VERTICALE

La Verticale de la Tour Eiffel. Wieża Eiffla. Metro: Bir-Hakeim. 20 marca 2015

5. Toaleta, czyli narodziny intymności

Pomysł iEugène Lomont, 'Jeune femme à sa toilette temat wystawy jest bardzo zaskakujący. „Toaleta, czyli narodziny intymności” to wystawa z pogranicza historii sztuki, obyczajów, społeczeństwa, ale także medycyny. Wystawionych zostało około 100 dzieł sztuki, dzięki którym można odkryć ewolucję rytuału mycia na przestrzeni wieków. W średniowieczu była to zbiorowa czynność. W XVI i XVII wieku z powodu strachu przed chorobami ludzie zaczęli myć się indywidualnie. W sztuce XVIII wieku jest to pretekst do pokazywania kobiecego ciała. Wszystko zmienia się wraz z pojawieniem się wody bieżącej w domach. Na wystawie można podziwiać dzieła takich artystów, jak: Degas, Bonnard, Picasso czy Léger.

„La toilette, Naissance de l’intimité”. Musée Marmottan Monet. 2 rue Louis Boilly, 75016 Paris. Metro : La Muette. Wystawa czynna do 5 lipca 2015

6. Eric-Emmanuel Schmitt na deskach teatru

Jesteś fanem autora „Oskar i pani Róża” i chciałbyś go zobaczyć na żywo? Jest to możliwe dla odwiedzających Paryż w marcu, gdyż Eric-Emmanuel Schmitt występuje właśnie na deskach teatru Rive Gauche w towarzystwie byłej tancerki Opery Paryskiej Marie-Claude Pietragalli. Sztukę napisał oczywiście on sam. „Napój miłosny” opowiada historię pewnej pary, która rozstała się i żyje na dwóch różnych kontynentach. Nie potrafią jednak zerwać ze sobą kontaktu i piszą do siebie. Oczywiście o miłości. Należy dodać, że dla obu jest to debiut aktorski. Dla tych, którzy nie będą mogli zobaczyć sztuki, zostaje książka „Napój miłosny”, przetłumaczona również na język polski.

elixir d amour

„L’Elixir d’Amour”. Théâtre Rive Gauche. 6 Rue de la Gaité, 75014 Paris. Metro : Gaité. Sztuka wystawiana jest do 15 marca 2015

7. Tudorowie w Ogrodach Luksemburskich

Muzeum tudors-luxembourgLuksemburskie podjęło próbę opowiedzenia historii Tudorów, która ze wszystkich dynastii, które rządziły w Anglii, jest prawdopodobnie tą najbardziej znaną. Oprócz legendy, w dużej mierze inspirowanej ich życiem prywatnym, ich rządy pozostawiły głęboki ślad w historii Królestwa — politycznie, nadając mu strategiczne położenie w Europie; duchowo, poprzez zerwanie z Kościołem katolickim, i kulturowo, witając epokę renesansu. Wystawa pozwala również na pogłębienie wiedzy na temat dyplomatycznych oraz artystycznych więzi między Anglią a Francją w XVI wieku.

„The Tudors”. Musée du Luxembourg. 1, rue de Vaugirard, 75006 Paris. Metro : Saint Sulpice. Wystawa czynna od 18 marca do 19 lipca 2015

8. Macarons u Pierre’a Hermé

Po obejrzeniu wystawy Tudorówlogo_pierre_herme_paris i być może po spacerze w Ogrodach Luksemburskich warto zajrzeć na ulicę Bonaparte. Znajduje się tam mały sklepik z prawdopodobnie najlepszymi macarons we Francji. Piszę „prawdopodobnie”, bo o pierwsze miejsce od wielu lat biją się takie marki jak Fauchon, Ladurée i Pierre Hermé właśnie. Warto dodać, że Hermé, zanim stworzył własną markę, pracował i w Fauchon, i w Ladurée. Dla wielu Francuzów to właśnie on jest najlepszym twórcą macarons i najlepszym cukiernikiem świata. A francuski „Vogue” nazwał go „Picassem cukiernictwa”. Warto sprawdzić, czy nie kłamią.

MACARONS

Pierre Hermé . 72, rue Bonaparte, 75006 Paris. Metro : Saint Sulpice

9. Drzewo nie całkiem zwyczajne na pl. Concorde

Plac Concorde jest zdecydowanie jednym z miejsc, które należy odwiedzić, gdy się jest w Paryżu. A niedługo będzie ku temu dodatkowy powód. Stanie tam turbina wiatrowa w kształcie drzewa, która ma szansę na dwa miesiące stać się prawdziwą atrakcją turystyczną. 11 metrów wysokości, 8 metrów średnicy. Na pewno urodą przewyższy wiatraki, które tak często psują krajobrazy. Łączna moc 72 turbin to 3,1 kW, ale ich zaletą jest możliwość pracy przy bardzo słabym wietrze. Przedsmak tego, jak będą mogły wyglądać miasta przyszłości, już w marcu będzie można sprawdzić na pl. Concorde.

arbre a vent grafika NewWind

Arbre à vent. Pl. de la Concorde, 75008 Paris. Metro: Concorde. Od 12 marca do 12 maja 2015

10. colette, czyli najsłynniejszy concept store w Paryżu

W samym sercu Paryża, Printw dzielnicy 1., na ulicy Saint-Honoré, niedaleko Luwru, znajduje się miejsce, w którym spotykają się moda, design, fotografia, muzyka. Jednym słowem, sztuki. A w dwóch słowach: concept store. colette to sklep, w którym można znaleźć naprawdę trochę wszystkiego. Można tu kupić i kubek, i książkę, i buty. Oczywiście wszystko jest bardzo „design” i „tendance”. Można też zejść na poziom -1 do „waterbaru”, gdzie w karcie znajdziemy około 100 rodzajów wód mineralnych. Ciekawe swoją drogą, czy mają też wody z Polski?

colette. 213 rue Saint-Honoré, 75001 Paris. Metro : Tuileries, Pyramides

Chiara Ferraris

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 marca 2015
Fot. ErykMistewicz/Instagram