Karolina MARKIEWICZ: Wolność w czasach zarazy. Grecki lockdown 2.0 Karolina MARKIEWICZ: Wolność w czasach zarazy. Grecki lockdown 2.0
Karolina MARKIEWICZ

Karolina MARKIEWICZ

Wolność w czasach zarazy. Grecki lockdown 2.0

Znów wprowadzono trzytygodniowy lockdown i system SMS-ów uprawniających do wyjścia. Mocno dyskusyjna jest ta pandemiczna wersja wolności, ale po takim roku sił na dyskusję coraz mniej, także u pozytywnie nastawionych do życia Greków.

Peter FLEGEL: Nieodkryte dziedzictwo Starożytności. Egipskie źródła greckiej filozofii Peter FLEGEL: Nieodkryte dziedzictwo Starożytności. Egipskie źródła greckiej filozofii
Peter FLEGEL

Peter FLEGEL

Nieodkryte dziedzictwo Starożytności. Egipskie źródła greckiej filozofii

Czy Platon mógł mieszkać i studiować filozofię egipską w Heliopolis? Czy mógł zrozumieć i upiększyć egipskie idee w swoim dorobku? Niektórzy nie uważają żadnego z tych pomysłów za naciągany. Twórczość Platona przypadła na czas intensywnej współpracy wojskowej i dyplomatycznej między Egiptem a Atenami, a w obliczu agresji wojsk perskich. Co więcej, Ateńczycy głęboko podziwiali Egipt. W tej starożytnej cywilizacji widziano stabilne i czcigodne antidotum na chaotyczny system polityczny demokratycznych Aten.

Teo VAFIDIS: Kuchnia smaku. Seres. Tu wszystko się zaczęło Teo VAFIDIS: Kuchnia smaku. Seres. Tu wszystko się zaczęło
Teo VAFIDIS

Teo VAFIDIS

Kuchnia smaku.
Seres. Tu wszystko się zaczęło

Historia gastronomii sięga zamierzchłych czasów. Tymi, którzy odkryli techniki kulinarne, rozwinęli je i wzbogacili, byli Grecy. Dla nich jedzenie to nie tylko zaspokojenie głodu, to także sposób życia, zdrowie, długowieczność, rozrywka, dobre relacje, przyjemność zmysłowa.

Jan ŚLIWA: Uśmiech Zofii. Zdania prawdziwe Jan ŚLIWA: Uśmiech Zofii. Zdania prawdziwe
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Uśmiech Zofii. Zdania prawdziwe

O tych samych wydarzeniach inni będą mieli różne zdania, a historię trzeba ciągle interpretować na nowo. Przez co zawsze będzie temat do dyskusji — i dobrze.

Joanna LEMAŃSKA:  Cool Pics (119). Gwiezdna wyspa Mykonos Joanna LEMAŃSKA:  Cool Pics (119). Gwiezdna wyspa Mykonos
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

Cool Pics (119). Gwiezdna wyspa Mykonos

Tydzień pobytu na greckich wyspach dostarczył zupełnie innych wrażeń, niż czas spędzony w okolicach Aten i na Peloponezie. Olśniewające bielą i pastelowymi kolorami, wąskie uliczki największego miasta na Mykonos – Chory, są wymarzonym miejscem do spacerowania, bowiem urzekają lokalną atmosferą. Uroku dodają wiatraki, które są symbolem wyspy.

Yanis VAROUFAKIS: "Mściwość" Yanis VAROUFAKIS: "Mściwość"
Yanis VAROUFAKIS

Yanis VAROUFAKIS

"Mściwość"

Rozdający karty uświadomili sobie, że grecki rząd za chwilę w pełni skapituluje wobec żądań trojki, uznali, że to dobry moment, by narzucić Grecji poniżający, pozbawiony wyobraźni i zgubny model Treuhandu. W punkcie zwrotnym europejskiej historii naszą innowacyjną alternatywę wrzucono do kosza. Nadal tam leży i można ją wyciągnąć.

Kazimierz KRUPA: "Grexit widziany z pozycji basenu w okolicach Chani" Kazimierz KRUPA: "Grexit widziany z pozycji basenu w okolicach Chani"
Kazimierz KRUPA

Kazimierz KRUPA

"Grexit widziany z pozycji basenu w okolicach Chani"

Grecy maja dość. Dość dyktatu Europy. Tak – oszukiwali; tak – źle gospodarowali pieniędzmi; tak – żyli ponad miarę na kredyt (tani kredyt, na który nie było ich stać, ale który dostawali. Wiedzą to. Ale teraz, kiedy Europa, mająca straszną twarz znienawidzonej Angeli Merkel poucza, dyktuje warunki, straszy – grecka ulica mówi: dość. Bez względu na konsekwencje.

Jeffrey D.SACHS: "Grecja. Ostateczna rozgrywka" Jeffrey D.SACHS: "Grecja. Ostateczna rozgrywka"
Jeffrey D. SACHS

Jeffrey D. SACHS

"Grecja. Ostateczna rozgrywka"

Niemal wiek temu, pod koniec I wojny światowej, John Maynard Keynes sformułował ostrzeżenie, które jest aktualne również dzisiaj. I wtedy, i obecnie, kraje-wierzyciele (głównie USA) domagały się, by zadłużone kraje wywiązywały się ze swych zobowiązań. Keynes wiedział, że w powietrzu wisi tragedia. „Czy rozczarowane społeczeństwa Europy zechcą przez kolejne pokolenie żyć tak, by część codziennych osiągnięć oddawać na spłatę zagranicznego zadłużenia?” – pytał.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (24): Korynt" Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (24): Korynt"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (24)

Z Koryntem, z którego otrzymałam niedawno pocztówkę, kojarzą mi się tylko dwie rzeczy: sławetne córy Koryntu oraz nowotestamentowe Listy do Koryntian św. Pawła. Nie podejmę się karkołomnej i zdanej na porażkę próby pogodzenia tych dwóch wątków.

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam