Popołudniowe Espresso: Polska otrzyma 40 mln euro wsparcia dla rolników

Polska otrzyma 40 mln euro wsparcia dla rolników

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 26. czerwca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

UE przekaże blisko 40 mln rekompensaty dla polskich rolników

Państwa członkowskie zaakceptowały propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą pakietu wsparcia dla rolników z Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji oraz Węgier w wysokości 100 milionów euro. Polska otrzyma dokładnie  39,33  mln euro.  Natomiast Bułgaria otrzyma 9,77 mln euro, Węgry 15,93 mln euro, Rumunia 29,73 mln euro, a Słowacja 5,24 mln euro. Dodatkowo pięć państw członkowskich może uzupełnić to unijne wsparcie do 200 proc. środkami krajowymi, a to stanowiłoby łączną pomoc finansową w wysokości 300 mln euro. Wsparcie uzyskają rolnicy, którzy zajmują się produkcją zboża oraz nasion oleistych. Finansowe wsparcie ma na celu m.in. zrekompensowanie skutków importu niektórych produktów rolno-spożywczych z walczącej Ukrainy.

Polski minister Rolnictwa i Rozwoju, Robert TELUS, wskazał, że Polska walczy o kolejne środki. „Jesteśmy skuteczni!” – wskazał minister. Oprócz wsparcia dla rolników z krajów przyfrontowych, Komisja Europejska przygotowała kolejny pakiet w wysokości 330 milionów euro dla pozostałych państw, w tym tych z południa, które zostały dotknięte przez suszę.

Dania przekaże Ukrainie myśliwce F-16e

Dania wycofa ze służby samoloty F-16 już w 2024 roku, a nie jak zakładano do 2027; przekazanie tych myśliwców Ukrainie jest coraz bliższe – poinformował w poniedziałek minister obrony Danii, Troels Lund POULSEN. Z informacji, jaką duński resort obrony przekazał parlamentowi, wynika, że rezygnacja z F-16 będzie możliwa dzięki wcześniejszemu wprowadzeniu myśliwców nowszej generacji F-35A. Pierwsze samoloty mają trafić do Danii jesienią tego roku, a dostawy zakończyć się w 2025 roku.

Szkolenia ukraińskich pilotów na F-16, które Dania zdecydowała się przeprowadzić wraz z Holandią potrwają 6-8 miesięcy. Zajęcia w bazie lotniczej Skrydstrup na południu Półwyspu Jutlandzkiego mają rozpocząć się w sierpniu tego roku. „Teraz będziemy zastanawiać się nad przekazaniem konkretnej darowizny w postaci myśliwców F-16 oraz ile takich maszyn moglibyśmy przekazać” – podkreślił POULSEN. Należy dodać, że Duńskie siły powietrzne posiadają 43 samoloty F-16, z czego około 30 jest wykorzystywanych aktywnie do celów obronnych.

Wybory parlamentarne w Grecji – wygrała centroprawica

Centroprawicowa partia Nowa Demokracja Kyriakosa MICOTAKISA zwyciężyła w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Grecji, prawdopodobnie zdobywając bezwzględną większość w 300-osobowej izbie – wynika z rezultatów sondaży exit poll, opublikowanych po zamknięciu lokali wyborczych.

Według sondaży exit poll rządząca w kraju Nowa Demokracja zdobyła od 40 do 44 proc. głosów, wyprzedzając lewicową Syrizę byłego premiera Aleksisa CIPRASA – 16,1-19,1 proc. głosów oraz centrolewicowy PASOK – 10-13 proc. Jeśli badania exit poll się potwierdzą, to Nowa Demokracja powiększy jeszcze procentowo historyczną przewagę nad Syrizą, która w majowych wyborach wyniosła ponad 20 punktów procentowych. Do głosowania było uprawnionych ponad 9 mln Greków.

przyszłość Rosji Putin Władimir
Prof. Władisław INOZIEMCEW: Co czeka Rosję?

Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze

prof. Stéphane COURTOIS: Czym jest „żelazna kurtyna pamięci”? Dlaczego Rosja pozostaje bezkarna?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKAhttps://video.wszystkoconajwazniejsze.pl/w/nbgzE3yxduCMbGpXk4RmCC

Jak Rosja przenikała Amerykę

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 czerwca 2023