Mateusz SZPYTMA: Duszpasterstwo Rolników w archidiecezji krakowskiej w latach 1982–1990
Mateusz SZPYTMA

Mateusz SZPYTMA

Duszpasterstwo Rolników w archidiecezji krakowskiej w latach 1982–1990

Rolnicza „Solidarność” na terenie archidiecezji krakowskiej już na początku swej działalności, w październiku 1980 r., postanowiła szukać wsparcia w Kościele katolickim. Wobec braku dostępu do mediów informacje zachęcające do zakładania kół „Solidarności Wiejskiej” były więc przekazywane przez Kurię Metropolitalną w Krakowie i jej sieć parafialną.

Andrzej W. KACZOROWSKI: Narodziny Duszpasterstwa Rolników
Andrzej W. KACZOROWSKI

Andrzej W. KACZOROWSKI

Narodziny Duszpasterstwa Rolników

Kościół i wspierane przezeń rolnictwo indywidualne rozsadzające system PRL od początku były postrzegane przez komunistów jako dwie główne siły antyustrojowe.

Wydanie 488 Wszystko co Najważniejsze
Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydanie 488 Wszystko co Najważniejsze

W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko co Najważniejsze” postanowiliśmy się skupić na przyszłości rolnictwa. Dlaczego? Trudno znaleźć temat, od którego zależy więcej a który tak często jest pomijany.

Popołudniowe Espresso: Polska otrzyma 40 mln euro wsparcia dla rolników
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Polska otrzyma 40 mln euro wsparcia dla rolników

Państwa członkowskie zaakceptowały propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą pakietu wsparcia dla rolników z Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji oraz Węgier w wysokości 100 milionów euro. Polska otrzyma dokładnie  39,33  mln euro. 

Bjørn LOMBORG: Pora na drugą Zieloną Rewolucję
Bjørn LOMBORG

Bjørn LOMBORG

Pora na drugą Zieloną Rewolucję

Badacze z ośrodka Konsensus Kopenhaski piszą o szansie uzyskania dużych zwrotów z inwestycji w rozwój rolnictwa w najbiedniejszych krajach.

Prof. Maria HALAMSKA: Niektórzy twierdzą, że mieszkańcy wsi żywią się gorzej niż mieszkańcy miast
Prof. Maria HALAMSKA

Prof. Maria HALAMSKA

Niektórzy twierdzą, że mieszkańcy wsi żywią się gorzej niż mieszkańcy miast

Tylko co trzecia rodzina wiejska posiadająca gospodarstwo rolne utrzymuje się głównie z rolnictwa; są to przede wszystkim rodziny posiadające większe gospodarstwa – o przeciętnym obszarze ok. 20 ha. Jeśliby założyć, że podstawą utrzymania rodziny może być gospodarstwo rolne powyżej 15 ha, to wyłącznie z rolnictwa mogłoby utrzymać się tylko ok. 200 tys. rodzin wiejskich.

Janusz WOJCIECHOWSKI: Bezpieczeństwo żywnościowe jednym z fundamentów Europy
Janusz WOJCIECHOWSKI

Janusz WOJCIECHOWSKI

Bezpieczeństwo żywnościowe jednym z fundamentów Europy

Nauka wyciągnięta z pandemii i z rosyjskiej agresji na Ukrainę sprawiła, że bezpieczeństwo żywnościowe zaczyna być postrzegane jako jeden z fundamentów porządku europejskiego i globalnego na równi z bezpieczeństwem obronnym i energetycznym.

Jan ROKITA: Zielone przeobrażenie polskiej prowincji
Jan ROKITA

Jan ROKITA

Zielone przeobrażenie polskiej prowincji

Najważniejszy współczesny wymiar zapóźnienia cywilizacyjnego i niższej jakości życia prowincji wynika z brudu i skażenia przestrzeni publicznej, które sprawiają, że owa przestrzeń na polskiej prowincji bardziej przypomina Sycylię niźli cywilizowaną wieś niemiecką. A także z absolutnej dominacji zatrutej chemicznie produkcji rolnej.

Justyna ZWOLIŃSKA: "Rolnictwo to nie przemysł, ziemia to nie fabryka, a zwierzęta to nie maszyny"
Justyna ZWOLIŃSKA

Justyna ZWOLIŃSKA

"Rolnictwo to nie przemysł, ziemia to nie fabryka, a zwierzęta to nie maszyny"

Rolnictwo emituje do atmosfery 10 proc. gazów cieplarnianych, z których ponad 70 proc. pochodzi z przemysłowego chowu zwierząt. Jak podaje raport IPES Food z 2019 r., cały łańcuch żywnościowy – od producenta do konsumenta – odpowiada za 30 proc. tych emisji. Rolnictwo jest jedną z najważniejszych przyczyn globalnego ocieplenia.

Niklas KÄMPARGÅRD: Żyć w zgodzie z naturą
Niklas KÄMPARGÅRD

Niklas KÄMPARGÅRD

Żyć w zgodzie z naturą

Smaczne i zdrowe jedzenie na co dzień to luksus, a zarazem coś, co sprawia, że czujemy się dobrze. Jeśli sami wyhodujemy żywność, nie tylko będzie to dla nas satysfakcjonujące, ale przy okazji zrozumiemy, co może dać nam ziemia.

Marcel KUNTZ: Dziesięć kłamstw na temat GMO
Marcel KUNTZ

Marcel KUNTZ

Dziesięć kłamstw na temat GMO

Post-prawda eksploduje w ciągu ostatnich 20 lat w dziedzinie nauki i technologii. Ileż kłamstw i przekłamań, ileż manipulacji narosło wokół kwestii roślin genetycznie modyfikowanych! Post-prawda coraz częściej dotyka dziedzin ścisłych, na przykład biologii (biotechnologie takie jak GMO, ale również szczepionki), chemii (pestycydy są klasycznym już straszakiem sprzedawców strachu) oraz fizyki (zwłaszcza w dziedzinie energii).