Popołudniowe Espresso: Min. PAPROCKA – Prezydent Andrzej DUDA odnośnie wyborów zrobi wszystko zgodnie z konstytucją

Min. PAPROCKA – Prezydent Andrzej DUDA odnośnie wyborów zrobi wszystko zgodnie z konstytucją

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest czwartek, 19. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Prezydent Andrzej DUDA odnośnie wyborów zrobi wszystko zgodnie z konstytucją – minister Małgorzata PAPROCKA

W przyszłym tygodniu, we wtorek i środę prezydent Andrzej DUDA spotka się z przedstawicielami wszystkich partii, które weszły do Sejmu. Jeszcze dziś, w czwartek 19. października mają zostać wysłane zaproszenia. Jak informuje Małgorzata PAPROCKA, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP – do wyłonienia rządu dojdzie w terminach, na jakie wskazuje konstytucja. Minister dodała, że wywoływana jest „jakaś niezwykła presja czasu” związana z chęcią przejęcia władzy przez opozycję, a prezydent Andrzej DUDA nie ma zamiaru ulegać tym naciskom.

Małgorzata PAPROCKA przypomniała, że obowiązuje termin 30 dni na zwołanie pierwszego posiedzenia Sejmu po wyborach. Trzymanie się tego terminu ma gwarantować, aby nie dochodziło przy kolejnych wyborach do skracania kadencji. Ostatni dzień, w którym posiedzenie mogłoby się odbyć to wtorek 14. listopada. Zgodnie z regulaminem Sejmu na pierwszym posiedzeniu powinno dojść do wyboru marszałka Sejmu, jak i wicemarszałków. Natomiast posiedzenie prowadzi marszałek senior, którego powołuje prezydent spośród najstarszych wiekiem posłów. 

Premier Rishi SUNAK z wizytą w Izraelu

Premier Wielkiej Brytanii Rishi SUNAK rozpoczął w czwartek 19 wizytę w Izraelu, której celem jest okazanie solidarności Izraelczykom po ataku Hamasu, 7. października. – Jestem tutaj, aby wyrazić solidarność z narodem Izraela. Przeżyliście straszny akt terrorystyczny i chcę, abyście wiedzieli, że Wielka Brytania i ja stoimy po waszej stronie – powiedział SUNAK po wylądowaniu w Tel Awiwie.

Wizyta SUNAKA to część międzynarodowych wysiłków dyplomatycznych zmierzających do uniemożliwienia rozlania się wojny na cały region. Podczas wizyty w Izraelu brytyjski premier spotkał się premierem Izraela, Benjaminem NETANJAHU i prezydentem Icchakiem HERZOGIEM. Następnie uda się z Izraela do innych państw Bliskiego Wschodu. Mimo wizyt przywódców różnych krajów, także dziś ambasada Stanów Zjednoczonych w Libanie zaapelowała do swoich obywateli, aby „planowali jak najszybszy wyjazd, dopóki dostępne są jeszcze opcje komercyjne”. Z podobnym apelem wystąpiła do obywateli ambasada brytyjska.

PE gotowy do negocjacji ws. nowych przepisów dotyczących walki z handlem ludźmi

Każdego roku na terenie Unii Europejskiej rejestruje się ponad 7000 ofiar handlu ludźmi. Liczby te stale rosną. Parlament Europejski przyjął mandat do negocjacji z państwami członkowskimi Unii Europejskiej dotyczący przeglądu przepisów odnośnie zwalczania handlu ludźmi, jeszcze przed pierwszymi rozmowami zaplanowanymi na listopad.

Przygotowany mandat rozszerzyłby zakres obowiązującej dyrektywy zarówno o przymusowe małżeństwa, nielegalną adopcję oraz macierzyństwo zastępcze. Negocjacje będą skupiały się również na tym, aby  ofiary handlu ludźmi, które potrzebują ochrony międzynarodowej, otrzymały odpowiednie wsparcie jak najszybciej, a także by szczególnie mocno szanowano ich prawo do azylu. Dodajmy, że zatwierdzono mandat do negocjacji bez głosowania.

Jan ŚLIWA
Polska – Szwajcaria Europy Środkowej

Podcasty🎧 #Miesięcznik

57. numer Wszystko co Najważniejsze „Polska miała rację. Dziś jesteście wzorem dla innych” 

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Według informacji podanych przez internautów, egzaminy maturalne w formule 2015 zwierały tematy związane z treścią „Pana Tadeusza” i „Przedwiośnia”.  Z kolei na wypracowaniu w formule 2023 trzeba było odpowiedzieć na jedno z dwóch zagadnień: „Człowiek – istota pełna sprzeczności” oraz „Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?”.
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 października 2023