Największa historia naszych czasów wciąż powstaje, a dziennikarze „Chicago Tribune” kontynuują dostarczanie wiadomości o tym, jak pandemia COVID-19 zmienia nasze życie, od miejsca pracy do sali lekcyjnej i we wszystkich innych przestrzeniach.
Milionowy nakład weekendowego wydania Chicago Tribune z tekstami Wszystko co Najważniejsze Jedna z największych amerykańskich gazet, która w tym roku obchodzi swoje 175-lecie działalności, Chicago Tribune, została partnerem Wszystko co Najważniejsze w Stanach Zjednoczonych. „Niechaj ci do snu nucą chóry niebian”: nowy monarcha składa przejmujący hołd swojej zmarłej matce, królowej Elżbiecie II. Śmierć Elżbiety II może stać się „końcem Imperium Brytyjskiego”, nawet w jego symbolicznym wymiarze. Jej następca nie zostanie z automatu głową Wspólnoty Narodów. Wielka Brytania to fantastyczny kraj, który wciąż może i powinien się rozwijać. Ale żyjemy w trudnych czasach. Konsekwencje pandemii i wojny Putina są szokiem dla naszej gospodarki i obnażyły jej długotrwałe problemy. W głośnym wystąpieniu na Uniwersytecie Karola w Pradze kanclerz Niemiec Olaf SCHOLZ przedstawił swoją wizję przyszłości Europy, miejsce w niej Niemiec, także miejsce Polski. Konstrukcja działająca kiedyś dla UE składającej się z 18 państw członkowskich przestaje funkcjonować, gdy UE liczy 27 członków. I nie będzie w stanie działać, jeśli UE rozszerzy się do 32 czy 36 państw członkowskich. Nadszedł czas działania.
Nr 44 Wszystko co Najważniejsze już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei Nr 44 Wszystko co Najważniejsze dostępne jest w EMPIKach w całym kraju, a także wysyłkowo, wszystkie wydania w SKLEPIE IDEI. Błędem jest myślenie, że jednolity rynek może być utrzymany bez spójności społecznej, wizji politycznej i solidarności wynikającej z poczucia przynależności do wspólnego projektu. Obserwując to, co dzieje się na ulicach Paryża, jakie są jego przedmieścia, drżę na myśl, że Warszawa mogłaby stać się dziś Paryżem Północy. A dla ludzi głęboko wierzących Polska jest już nie tyle przedmurzem, co ostatnim Okopem Świętej Trójcy, ostatnim depozytariuszem cywilizacji łacińskiej. Przynależność do Unii Europejskiej wydawała się przystąpieniem do związku (prawie) równych na uczciwych warunkach, ze wzajemnym szacunkiem (art. 3.5 Traktatu o UE). Jednak najsilniejsi chcą ją przekształcić w coś zupełnie innego bez zauważalnej dyskusji publicznej. Wynik gry jest otwarty. Putin pokazał, że zadufany w sobie, pacyfistyczny, internacjonalistyczny, wielokulturowy i poprawny globalizm jest w większości iluzją, że geopolityka wróciła do gry, a suwerenność narodów ma znaczenie. Pokazał też, że w obliczu zagrożenia suwerenności trzeba o nią walczyć z potężną siłą zbrojną. Twierdzenie, jakoby Gorbaczow pozwolił na upadek imperium sowieckiego bez rozlewu krwi, pośrednio sugeruje, że Gruzini, Łotysze i Litwini, których rzesze zabito i zraniono w nieudanych zamachach stanu w latach 1989–1991, są podludźmi.
Prenumerata z książkami Stéphane COURTOIS i prof. Michela WIEVIORKI Dwie książki Wydawnictwa “Wszystko co Najważniejsze”: Stéphane COURTOIS “Rozbiór Europy. Pakt Hitler-Stalin” i prof. Michela WIEVIORKI “Co z tą Francją, Panie Macron?” dołączamy do specjalnej oferty miesięcznika: prenumerata Wszystko co Najważniejsze. W jaki sposób Rosja może stać się częścią nowoczesnego świata? Może to zrobić tylko dzieląc się na odrębne państwa. Niektóre grupy Rosjan zawsze były irredentystyczne: Kozacy, kułacy (rolnicy popierający regionalizm), Sybiracy. W Rosji jest też wiele mniejszości narodowych. Szerzej rzecz ujmując, z powodu kompleksu westfalskiego zapomina się, że Rosjanie niekoniecznie mają te same interesy co Rosja. Interes narodowy jest czymś abstrakcyjnym i ludzie wierzą w niego nawet wtedy, gdy jest on sprzeczny z interesami ludności, którą obejmuje. Stanowisko rządu Indii – a dokładniej: brak stanowiska – w sprawie Ukrainy jest moralnie nie do zaakceptowania i politycznie nieroztropne. |