Wydanie 442 Wszystko co Najważniejsze. Koniec epoki

Wydanie 442 Wszystko co Najważniejsze. Koniec epoki

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

Wraz z odejściem wielkich postaci XX wieku, królowej Elżbiety II i Michaiła Gorbaczowa symbolicznie kończy się pewna epoka. W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” próbujemy uchwycić tę zmianę i zapytać: jak wyglądać ma nowy świat?

Na łamach tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” przeczytają Państwo słowa kanclerza Niemiec Olafa SHOLZA, który w głośnym wystąpieniu w Pradze kreśli nowy kształt Europy. Polecam Państwu tę lekturę, podobnie jak to, co o Unii piszą Roberta METSOLA i nowa premier Wielkiej Brytanii, Liz TRUSS. Warto zobaczyć, jak zmienia się Wspólnota i jak wytyczane są nowe jej granice i zadania.

Zmiany zachodzą nie tylko w Europie czy w Wielkiej Brytanii ale także po drugiej stronie Oceanu, w Stanach Zjednoczonych. Dziennikarze jednak niezmiennie, pozostają obserwatorami i recenzentami tworzącej się na naszych oczach Historii. Dlatego w tym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” Rick KOGAN, chicagowski dziennikarz i autor książek, pisze o historii miasta i gazety „Chicago Tribune”, wydawnictwa z ponad 175 letnią historią, na której łamach publikowano najważniejsze teksty stulecia, wielokrotnie nagradzane Pulitzerem. Tekst ten na naszych łamach ukazuje się w związku ze współpracą międzyredakcyjną i wspólnym dodatkiem specjalnym. W niedzielnym bowiem wydaniu „Chicago Tribune” przeczytacie Państwo przygotowany razem ze „Wszystko Co Najważniejsze” blok tekstów, w którym opowiadamy Polskę w Ameryce.Zapraszam do lektury, 

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego

Rick KOGAN
Chicago Tribune od 175 lat towarzyszy najważniejszym wydarzeniom, współtworzy historię 

Rick KOGAN: Chicago Tribune od 175 lat towarzyszy najważniejszym wydarzeniom, współtworzy historię

Największa historia naszych czasów wciąż powstaje, a dziennikarze „Chicago Tribune” kontynuują dostarczanie wiadomości o tym, jak pandemia COVID-19 zmienia nasze życie, od miejsca pracy do sali lekcyjnej i we wszystkich innych przestrzeniach.


Milionowy nakład weekendowego wydania Chicago Tribune z tekstami Wszystko co Najważniejsze

Milionowy nakład weekendowego wydania Chicago Tribune z tekstami Wszystko co Najważniejsze

Jedna z największych amerykańskich gazet, która w tym roku obchodzi swoje 175-lecie działalności, Chicago Tribune, została partnerem Wszystko co Najważniejsze w Stanach Zjednoczonych.


Król Karol III
Nasze wartości pozostały i pozostaną niezmienne 

Król Karol III: Nasze wartości pozostały i pozostaną niezmienne

„Niechaj ci do snu nucą chóry niebian”: nowy monarcha składa przejmujący hołd swojej zmarłej matce, królowej Elżbiecie II.


Łukasz JASINA
Ostatni autorytet starej Europy 

Łukasz JASINA: Ostatni autorytet starej Europy

Śmierć Elżbiety II może stać się „końcem Imperium Brytyjskiego”, nawet w jego symbolicznym wymiarze. Jej następca nie zostanie z automatu głową Wspólnoty Narodów.


Liz TRUSS
Nasze wyjście z Unii jest szansą na zrobienie czegoś inaczej 

Liz TRUSS: Nasze wyjście z Unii jest szansą na zrobienie czegoś inaczej

Wielka Brytania to fantastyczny kraj, który wciąż może i powinien się rozwijać. Ale żyjemy w trudnych czasach. Konsekwencje pandemii i wojny Putina są szokiem dla naszej gospodarki i obnażyły jej długotrwałe problemy.


Olaf SCHOLZ
Jaka Europa? 

Olaf SCHOLZ: Jaka Europa?

W głośnym wystąpieniu na Uniwersytecie Karola w Pradze kanclerz Niemiec Olaf SCHOLZ przedstawił swoją wizję przyszłości Europy, miejsce w niej Niemiec, także miejsce Polski.


Roberta METSOLA
Europa to szansa, zmiana, możliwość 

Roberta METSOLA: Europa to szansa, zmiana, możliwość

Konstrukcja działająca kiedyś dla UE składającej się z 18 państw członkowskich przestaje funkcjonować, gdy UE liczy 27 członków. I nie będzie w stanie działać, jeśli UE rozszerzy się do 32 czy 36 państw członkowskich. Nadszedł czas działania.


Nr 44 Wszystko co Najważniejsze już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei

Nr 44 Wszystko co Najważniejsze już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie - w Sklepie Idei

Nr 44 Wszystko co Najważniejsze dostępne jest w EMPIKach w całym kraju, a także wysyłkowo, wszystkie wydania w SKLEPIE IDEI.


Prof. Andreas FØLLESDAL
Nie powinniśmy budować nowego Europejczyka 

Prof. Andreas FØLLESDAL: Nie powinniśmy budować nowego Europejczyka

Błędem jest myślenie, że jednolity rynek może być utrzymany bez spójności społecznej, wizji politycznej i solidarności wynikającej z poczucia przynależności do wspólnego projektu.


Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI
„Europa” jako wyzwanie 

Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI: "Europa" jako wyzwanie

Obserwując to, co dzieje się na ulicach Paryża, jakie są jego przedmieścia, drżę na myśl, że Warszawa mogłaby stać się dziś Paryżem Północy. A dla ludzi głęboko wierzących Polska jest już nie tyle przedmurzem, co ostatnim Okopem Świętej Trójcy, ostatnim depozytariuszem cywilizacji łacińskiej.


Jan ŚLIWA
Gry bez końca 

Jan ŚLIWA: Gry bez końca

Przynależność do Unii Europejskiej wydawała się przystąpieniem do związku (prawie) równych na uczciwych warunkach, ze wzajemnym szacunkiem (art. 3.5 Traktatu o UE). Jednak najsilniejsi chcą ją przekształcić w coś zupełnie innego bez zauważalnej dyskusji publicznej. Wynik gry jest otwarty.


Prof. Žiga TURK
Chomsky, Pinker, Peterson i Orbán nie rozumieją Ukrainy 

Prof. Žiga TURK: Chomsky, Pinker, Peterson i Orbán nie rozumieją Ukrainy

Putin pokazał, że zadufany w sobie, pacyfistyczny, internacjonalistyczny, wielokulturowy i poprawny globalizm jest w większości iluzją, że geopolityka wróciła do gry, a suwerenność narodów ma znaczenie. Pokazał też, że w obliczu zagrożenia suwerenności trzeba o nią walczyć z potężną siłą zbrojną.


Edward LUCAS
Przypadkowy bohater. 
Spuścizna Gorbaczowa pod lupą 

Edward LUCAS: Przypadkowy bohater. Spuścizna Gorbaczowa pod lupą

Twierdzenie, jakoby Gorbaczow pozwolił na upadek imperium sowieckiego bez rozlewu krwi, pośrednio sugeruje, że Gruzini, Łotysze i Litwini, których rzesze zabito i zraniono w nieudanych zamachach stanu w latach 1989–1991, są podludźmi.


Prenumerata z książkami Stéphane COURTOIS i prof. Michela WIEVIORKI

Prenumerata z książkami Stéphane COURTOIS i prof. Michela WIEVIORKI

Dwie książki Wydawnictwa “Wszystko co Najważniejsze”: Stéphane COURTOIS “Rozbiór Europy. Pakt Hitler-Stalin” i prof. Michela WIEVIORKI “Co z tą Francją, Panie Macron?” dołączamy do specjalnej oferty miesięcznika: prenumerata Wszystko co Najważniejsze.


Prof. Nassim Nicholas TALEB
W jaki sposób Rosja może stać się częścią nowoczesnego świata? Może to zrobić tylko dzieląc się na odrębne państwa 

Prof. Nassim Nicholas TALEB: W jaki sposób Rosja może stać się częścią nowoczesnego świata? Może to zrobić tylko dzieląc się na odrębne państwa

W jaki sposób Rosja może stać się częścią nowoczesnego świata? Może to zrobić tylko dzieląc się na odrębne państwa. Niektóre grupy Rosjan zawsze były irredentystyczne: Kozacy, kułacy (rolnicy popierający regionalizm), Sybiracy. W Rosji jest też wiele mniejszości narodowych. Szerzej rzecz ujmując, z powodu kompleksu westfalskiego zapomina się, że Rosjanie niekoniecznie mają te same interesy co Rosja. Interes narodowy jest czymś abstrakcyjnym i ludzie wierzą w niego nawet wtedy, gdy jest on sprzeczny z interesami ludności, którą obejmuje.


Prof. Ramachandra GUHA
Indyjski wstyd. 
Milczenie Nowego Delhi w sprawie Ukrainy 

Prof. Ramachandra GUHA: Indyjski wstyd. Milczenie Nowego Delhi w sprawie Ukrainy

Stanowisko rządu Indii – a dokładniej: brak stanowiska – w sprawie Ukrainy jest moralnie nie do zaakceptowania i politycznie nieroztropne. 



STRATEGIE


Marek DIETL
Polska dla kolejnych pokoleń 

Marek DIETL: Polska dla kolejnych pokoleń

Naszą misją powinno być wykorzystanie naszych cywilizacyjnych szans. Mamy ku temu wszelkie potrzebne instrumenty – pisze Marek DIETL.


Prof. Samuel FURFARI: Czy Polska odrzuci złą politykę energetyczną narzucaną przez Niemcy?

Prof. Samuel FURFARI
Czy Polska odrzuci złą politykę energetyczną narzucaną przez Niemcy? 

Paweł SOLOCH: Los Polski osamotnionej, jak w 1939 roku, się nie powtórzy

Paweł SOLOCH
Los Polski osamotnionej, jak w 1939 roku, się nie powtórzy 

Prof. Witold POKRUSZYŃSKI: W nowoczesnych konfliktach zbrojnych nie będzie zwycięzców

Prof. Witold POKRUSZYŃSKI
W nowoczesnych konfliktach zbrojnych nie będzie zwycięzców 



PIĘKNO NAUKI


Prof. Zdzisława PIĄTEK
Ekologiczne nawrócenie. 
Radykalna zmiana stosunku człowieka do przyrody 

Prof. Zdzisława PIĄTEK: Ekologiczne nawrócenie. Radykalna zmiana stosunku człowieka do przyrody

Sądzę, że era ekologiczna to osiągnięcie przez ludzki rozum stanu dojrzałości. Sądzę tak dlatego, że działania człowieka zjednoczonego ze światem przyrody są działaniami w interesie dobra wszystkich gatunków istniejących obok nas we wspólnocie biosfery, a nie tylko działaniami w interesie gatunku ludzkiego kosztem interesów innych gatunków.


Marija GABRIEL: Nowy europejski plan na rzecz innowacji

Marija GABRIEL
Nowy europejski plan na rzecz innowacji 

Prof. Piotr CZAUDERNA: Pytania o definicję śmierci. Wyzwania etyczne po doświadczeniu naukowców z Yale

Prof. Piotr CZAUDERNA
Pytania o definicję śmierci. 
Wyzwania etyczne po doświadczeniu naukowców z Yale 



POLSKA WŁAŚNIE


Mariusz WASZKIEWICZ
Czy miasta potrzebują dużych parków? 
Słona Woda w Krakowie 

Mariusz WASZKIEWICZ: Czy miasta potrzebują dużych parków? Słona Woda w Krakowie

Przypadek krakowskiej Słonej Wody jak w soczewce ogniskuje urzędniczą krótkowzroczność.


Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Wojna i zadośćuczynienie. Straty wojenne Warszawy i etyczne podstawy rekompensaty 

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Wojna i zadośćuczynienie. Straty wojenne Warszawy i etyczne podstawy rekompensaty

Po klęsce powstania warszawskiego w październiku 1944 r. zrujnowane, kompletnie bezludne miasto widmo zyskało status twierdzy, do której można było wjechać tylko w dzień pod zbrojną eskortą. Wojska sowieckie stały na prawym brzegu Wisły, a na lewym jej brzegu postępował rabunek, palenie lub wysadzanie w powietrze kolejnych gmachów przez wyspecjalizowane oddziały.



KSIĘGARNIA


Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA, Maria WANKE-JERIE
Łobuz z sercem na dłoni. 
Eugeniusz Szumiejko 

Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA, Maria WANKE-JERIE: Łobuz z sercem na dłoni. Eugeniusz Szumiejko

 

Sięgał gwiazd dosłownie i w przenośni, był bowiem nie tylko jednym z czołowych działaczy „Solidarności”, ale także spadochroniarzem i astronomem, i obie te życiowe pasje – pierwszą jako sport wyczynowy, a drugą przez wykształcenie i wykonywany zawód – uprawiał na wysokim poziomie – piszą o Eugeniuszu Szumiejce Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA i Maria WANKE-JERIE.

 

Stéphane COURTOIS: Rozbiór Europy. Pakt Hitler-Stalin

Stéphane COURTOIS
Rozbiór Europy. 
Pakt Hitler-Stalin 

Erik Varden OCSO: Samotność przełamana

Erik Varden OCSO
Samotność przełamana 

Prof. Andrzej SZAHAJ: Kapitalizm wyczerpania?

Prof. Andrzej SZAHAJ
Kapitalizm wyczerpania? 

Stéphane COURTOIS: Tak oto zaczynał się rozbiór Europy

Stéphane COURTOIS
Tak oto zaczynał się rozbiór Europy 


MULTILANGUAGE

Prof. Žiga TURK: Chomsky and Pinker, Peterson and Orban are getting Ukraine wrong 

Prof. Žiga TURK: Chomsky and Pinker, Peterson and Orban are getting Ukraine wrong

Prof. Piotr GLIŃSKI: Poland will not abstain from recovering Polish cultural goods 

Prof. Piotr GLIŃSKI: Poland will not abstain from recovering Polish cultural goods

PODCASTY

Allen PAUL: Osiemdziesiąt dwa lata różnicy | Podcasty WcN
 

PÉPITES


NASA uchwyciła „brzmienie” czarnej dziury 

NASA uchwyciła „brzmienie” czarnej dziury

Albania zrywa stosunki z Iranem po cyberataku 

Albania zrywa stosunki z Iranem po cyberataku
 
 
 
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 września 2022