Wydanie 442 Wszystko co Najważniejsze. Koniec epoki
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 442 Wszystko co Najważniejsze. Koniec epoki

Wraz z odejściem wielkich postaci XX wieku, królowej Elżbiety II i Michaiła Gorbaczowa symbolicznie kończy się pewna epoka. W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” próbujemy uchwycić tę zmianę i zapytać: jak wyglądać ma nowy świat?

Ed WEST: Brexit. Czy było warto?
Ed WEST

Ed WEST

Brexit. Czy było warto?

Choć byłem żarliwym eurosceptykiem, dochodzę do wniosku, że opuszczenie Unii Europejskiej było straszną pomyłką.

Piotr ŚWITALSKI: Miliardy rubli na fabrykę trolli i botów. Unia Europejska wobec dezinformacji.
Piotr ŚWITALSKI

Piotr ŚWITALSKI

Miliardy rubli na fabrykę trolli i botów. Unia Europejska wobec dezinformacji.

W 2019 r. Rosja wydała na wszelkie środki masowego przekazu i komunikacji, uwzględniając zarówno formy oficjalne, jak i tzw. armie botów i fabryki trolli, około miliarda euro. Tymczasem Unia Europejska w analogicznym okresie zwiększyła budżet przeznaczony na walkę z dezinformacją do 5 milionów euro.

Sheila LAVLOR: Brexit Teraz! Mamy mandat do tego, abyśmy jak najszybciej opuścili Unię
Sheila LAVLOR

Sheila LAVLOR

Brexit Teraz!
Mamy mandat do tego, abyśmy jak najszybciej opuścili Unię

Warto spojrzeć, jak barometry poparcia dla idei Unii Europejskiej zaczęły pikować w ostatnich latach. Unia nie będzie w negocjacjach równym partnerem: to wbrew jej własnym interesom, gdyż boi się wzniecenia kolejnych emocji prowadzących do opuszczania jej struktur przez inne państwa.

Jean-Paul OURY: Kto chce kontrolować digital influence?
Jean-Paul OURY

Jean-Paul OURY

Kto chce kontrolować digital influence?

Obserwujemy, jak do historii przechodzi system, w którym władza mogła korzystać z potęgi mediów w celu oddziaływania na opinię publiczną w taki sposób, aby trzymać ją w ryzach poprawności politycznej.

Sabina TREFFLER: Czy możemy jeszcze ufać Europie?
Sabina TREFFLER

Sabina TREFFLER

Czy możemy jeszcze ufać Europie?

Europa nie jest już tym samym kontynentem, który po dwóch wojnach był ostoją spokoju. Dziś wyjeżdżając z danego kraju mamy coraz częściej świadomość, że gdy wrócimy tam po raz kolejny, odwiedzane przez nas miejsca już nie będą takie same.

prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ: Brexit. Sam tego chciałeś, Grzegorzu Dyndało.
Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Brexit.
Sam tego chciałeś, Grzegorzu Dyndało.

Unia Europejska pogubiła się we własnej biurokracji. Jaki problem rozwiązała Bruksela w ciągu minionego dziesięciolecia? Kryzys w Grecji? Przedstawiła wizję i strategię rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie (chyba, że za taką wizję uznamy politykę imigracyjną kanclerz Angeli Merkel)? Miała pomysł na kryzys ukraiński? Co uznać za sukces? Stopę bezrobocia? Czy biurokratyczne rozwiązania na wyższych uczelniach? A może zakaz tolerowania jaskółek w oborach czy groźby pod adresem producentów oscypków?

Kazimierz KRUPA: Brexit. Mgła nad kanałem, kontynent odcięty
Kazimierz KRUPA

Kazimierz KRUPA

Brexit.
Mgła nad kanałem, kontynent odcięty

“Sir, a Polska?” szepnęła ponoć na chwilę przed omdleniem w ramionach Napoleona, w jego łożnicy w murach Zamku Królewskiego w Warszawie, Maria Walewska. Powtórzmy za nią: a Polska? Trudne pytanie. Tym bardziej, że współczesna Maria Walewska zapewne by się znalazła, być może nawet bez trudu, ale Napoleona ewidentnie brak.

Kazimierz M.UJAZDOWSKI: Brexit. Samookaleczenie Europy. Zła wiadomość dla Polski
Kazimierz M.UJAZDOWSKI

Kazimierz M.UJAZDOWSKI

Brexit. Samookaleczenie Europy. Zła wiadomość dla Polski

Trzeba powiedzieć wyraźnie: zamiary przeciwników integracji są całkowicie sprzeczne z naszym narodowym interesem. Ci, którzy chcą byśmy zostali jako jedyny kraj naszego regionu sam na sam z Rosją Putina, działają na szkodę Rzeczypospolitej.

Michał BONI: Brexit. Brytyjski problem i europejskie wyzwania.
Michał BONI

Michał BONI

Brexit.
Brytyjski problem i europejskie wyzwania.

Kluczem jest powszechna, otwarta, czysta w sensie unikania nienawiści i kłamstw debata europejska. Debata obywateli, regionów, narodów, państw — wszystkich partnerów europejskiego projektu. I dopiero po tej pracy można powiedzieć, że zmieniamy traktat lub nie. Zaczynanie od hasła „zmienić traktat” zaprowadzi nas na manowce populistyczno-sloganowej gry.

Julian LINDLEY-FRENCH:  Weimar musi być otwarty dla przyjaciół, jeśli ma stanowić siłę, a nie grę pozorów
Prof. Julian LINDLEY-FRENCH

Prof. Julian LINDLEY-FRENCH

Weimar musi być otwarty dla przyjaciół,
jeśli ma stanowić siłę, a nie grę pozorów

Wpraszanie się do Europy Rosji oraz prawie dwóch milionów nielegalnych migrantów, uciekinierów i starających się o azyl określają teraz agendę bezpieczeństwa Europy, a w niej i Trójkąt Weimarski. Jeśli Europejczycy mają sobie poradzić zarówno z Rosjanami, jak i kryzysami migracyjnymi, kluczowe będą bliskie stosunki między Berlinem, Paryżem i Warszawą.

Marek KACPRZAK: Europa. Utopijna wizja, która nie przechodzi próby czasu
Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

Europa.
Utopijna wizja, która nie przechodzi próby czasu

Amerykanin z dumą wciąga co rano na maszt flagę amerykańską. Co ma z dumą robić Europejczyk? Europejczyk co najwyżej z dumą mówi o własnym kraju. Bycie Europejczykiem to pusty slogan, za którym nie idą żadne wartości. Budowanie jedności jedynie na wartości materialnej, a nie na ideach i wartościach wyższych, musi skończyć się fiaskiem.