prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ: Brexit.
Sam tego chciałeś, Grzegorzu Dyndało.

TSF Jazz Radio

Brexit.
Sam tego chciałeś, Grzegorzu Dyndało.

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Profesor nadzw. Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Ekspert zarządzania informacją z Centrum Badań nad Terroryzmem. Współtworzy Instytut Analizy Informacji Collegium Civitas.

Ryc.: Fabien Clairefond

zobacz inne teksty autora

.Wynik referendum w Wielkiej Brytanii to nie jest dobra wiadomość, ale nie jest też wiadomością zaskakującą. To nawet nie kwestia wyniku, co fakt, że problem wyjścia Londynu z Unii Europejskiej w ogóle pojawił się na porządku dnia, został podjęty i za powrotem do splendid isolation opowiedziała się połowa głosujących przy bardzo wysokiej frekwencji.

To nie jest odosobniony przypadek, to część procesu, który zachodzi na naszych oczach w Europie, w Stanach Zjednoczonych, na Bliskim Wschodzie, także w Polsce. Elity usłyszały jasny przekaz: państwu już podziękujemy. Ze sceny politycznej powoli schodzi formacja euroentuzjastów, zwolenników instytucjonalnej współpracy, liberałów wierzących w magię biurokracji i przepisów (cóż za paradoks!), siłę korporacji i banków. To koniec pewnej epoki.

.Unia Europejska pogubiła się we własnej biurokracji. Jaki problem rozwiązała Bruksela w ciągu minionego dziesięciolecia? Kryzys w Grecji? Przedstawiła wizję i strategię rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie (chyba, że za taką wizję uznamy politykę imigracyjną kanclerz Angeli Merkel)? Miała pomysł na kryzys ukraiński? Co uznać za sukces? Stopę bezrobocia? Czy biurokratyczne rozwiązania na wyższych uczelniach? A może zakaz tolerowania jaskółek w oborach czy groźby pod adresem producentów oscypków?

Pisaliśmy na Wszystko Co Najważniejsze o tym nie raz: brak wizji, brak pomysłu, brak strategii. To są – daleko nie wszystkie – przyczyny Brexitu.

Problem polega na tym, że jedna strona sporu (dotychczasowy establishment) nie ma nic do zaproponowania, a jego przeciwnicy – tak. Można się spierać o treść tych propozycji, ale się jest o co spierać. Po drugiej stronie: pustka programowa, ideowa, strategiczna. Syndrom wypalenia się, zadowolenia z istniejącej sytuacji, zadowolenie z pieniędzy w Panamie, tolerowanie omijania podatków, bajeczne pensje prezesów banków.

.Donald Trump i Władimir Putin otwierają szampany. Nie jest wykluczone, że czeka nas efekt domina. Dla Polski to niewesołe wieści.

… na sobotę do Berlina zwołano spotkanie przedstawicieli państw założycielskich Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, twardego jądra UE. Bez Polski. Welcome back, Realpolitik!

Tomasz Aleksandrowicz

Pierwszy raz na Wszystko Co Najważniejsze?

Aby nie ominąć istotnych tekstów, raz w tygodniu w niedzielę rano wysyłamy newsletter. Zapraszamy do zapisania się:

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam