Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Profesor nadzw. Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Ekspert zarządzania informacją z Centrum Badań nad Terroryzmem. Współtworzy Instytut Analizy Informacji Collegium Civitas.

Ryc.: Fabien Clairefond

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ: Informacja jako broń i cel ataku
Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Informacja jako broń i cel ataku

Kwestie wojen informacyjnych Kreml traktuje bardzo poważnie; informacja stanowi wedle ich dokumentów strategicznych skuteczną broń wykorzystywaną wobec przeciwnika zewnętrznego, jak też narzędzie do panowania nad własnym społeczeństwem.

prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ: Brexit. Sam tego chciałeś, Grzegorzu Dyndało.
Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Brexit.
Sam tego chciałeś, Grzegorzu Dyndało.

Unia Europejska pogubiła się we własnej biurokracji. Jaki problem rozwiązała Bruksela w ciągu minionego dziesięciolecia? Kryzys w Grecji? Przedstawiła wizję i strategię rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie (chyba, że za taką wizję uznamy politykę imigracyjną kanclerz Angeli Merkel)? Miała pomysł na kryzys ukraiński? Co uznać za sukces? Stopę bezrobocia? Czy biurokratyczne rozwiązania na wyższych uczelniach? A może zakaz tolerowania jaskółek w oborach czy groźby pod adresem producentów oscypków?

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ: "Świat w roku 2016? Sprawy oczywiste i czarne łabędzie"
Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

"Świat w roku 2016? Sprawy oczywiste i czarne łabędzie"

Na naszych oczach tworzy się nowy porządek świata. Stare mechanizmy przestają działać, nowych jeszcze nie widać. Jaki będzie ten nowy porządek? Zdeterminowany przez walkę o wpływy pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem? Definiowany przez lokalne i regionalne konflikty? Czy czeka nas epoka zawirowań i anarchii, w której podmioty niepaństwowe będą odgrywały co najmniej taką rolę jak państwa narodowe?

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ: "Bezpieczeństwo narodowe"
Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

"Bezpieczeństwo narodowe"

Rozwój społeczeństwa informacyjnego, wzrost znaczenia sieci społecznych, nowe formy prowadzenia działań wrogich, agresja podprogowa, wojny hybrydowe czy ataki z cyberprzestrzeni stanowią wyzwanie dla tradycyjnego pojmowania zagrożeń i ich minimalizacji. Środowisko bezpieczeństwa RP podlega, i jak należy prognozować, w dającej się przewidzieć przyszłości podlegać będzie nadal strategicznym zmianom.

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ: "Paris. The European version of 9/11"
Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

"Paris. The European version of 9/11"

„The refugees are not about to disappear in the mist. Terrorism will not go away. Poland is not immune to all modern threats. We cannot passively wait for what is going to happen, we need to be prepared. Without hysteria, fear, demagogy and political correctness”

Prof.Tomasz ALEKSANDROWICZ: "Paryż. Europejska wersja 9/11"
Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

"Paryż. Europejska wersja 9/11"

Jeśli przyjmujemy uchodźców, bądźmy świadomi tego, iż za dwadzieścia lat będziemy mieć jeszcze większe kłopoty — o ile nie zerwiemy z polityczną poprawnością, która nie pozwala wymusić na nich akceptacji podstawowych norm kulturowych obowiązujących w Europie. Świadomie używam słowa „wymusić”, gdyż dotychczasowe doświadczenia dowodzą, że tolerancja jest przez islamistów uznawana za słabość.

Prof.Tomasz ALEKSANDROWICZ: "Dlaczego jest tak źle skoro jest tak dobrze czyli dlaczego jest tak dobrze skoro jest tak źle"
Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

"Dlaczego jest tak źle skoro jest tak dobrze czyli dlaczego jest tak dobrze skoro jest tak źle"

Debata o współczesnym państwie jest nieodzowna. Jednak nie może się ona sprowadzać do formułowania zarzutów, że politycy kłamią, a urzędnicy kradną i są niekompetentni; nie może sprowadzać się do plemiennych walk pomiędzy ugrupowaniami politycznymi. Trzeba sięgać do istoty zmian, zdefiniować je, prognozować ich kierunki i wpływać na nie. Inaczej będziemy przedmiotem tych zmian, a nie ich podmiotem.

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ: "Kryzys i zmiana w jednym. Świat na rozdrożu"
Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

"Kryzys i zmiana w jednym. Świat na rozdrożu"

Pokonanie Państwa Islamskiego wymaga użycia sił lądowych, a wojna lądowa w Syrii i w Libii będzie działaniem na granicy ludobójstwa: trzeba będzie strzelać do wszystkiego co się rusza. Która z zachodnich demokracji jest gotowa na takie rozwiązanie? Nawet pomysł zniszczenia łodzi przemytników w portach libijskich wywołał silne protesty. Demokracje na takie rozwiązanie gotowe nie są, gotowa jest za to Rosja.

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ: "The Europe of refugees. The few crucial questions that have to be answered"
Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

"The Europe of refugees. The few crucial questions that have to be answered"

The refugees from the Middle East have made it to the biggest headlines and no wonder they have been there for several weeks now. The scenes depicted by the media are shocking. The islands of Kos and Lampedusa, the Serbian-Hungarian border, the entrance to the tunnel under the English Channel – pictures sent from those places every day confront the public with the tragedy.

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ: "Europa uchodźców. Kilka ważnych pytań, na które każdy powinien sobie odpowiedzieć"
Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

"Europa uchodźców. Kilka ważnych pytań, na które każdy powinien sobie odpowiedzieć"

Co, jeśli ktoś nie będzie chciał się asymilować? Czy znajdziemy w sobie tyle odwagi, żeby powiedzieć mu: nie podobają ci się krótkie sukienki Europejek – jedź tam, gdzie kobiety noszą hidżaby. Nie podobają ci się publicznie składane przed Wigilią życzenia Merry Christmas? Wyjeżdżaj tam, gdzie się ich nie składa. Będziemy potrafić?

Tomasz ALEKSANDROWICZ: "Krótki film o ścinaniu głowy. O symbiozie między terrorystami i mediami"
Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

"Krótki film o ścinaniu głowy. O symbiozie między terrorystami i mediami"

Rolą dziennikarza jest opisywanie świata, prezentowanie informacji, mówienie prawdy. Zgoda. Pozostaje jednak otwarta kwestia, w jaki sposób to czynić. I tu zasada wydaje się być jasna – nie wolno stawać się tubą terrorystów, nie wolno realizować ich scenariusza. Bez telewizji – stwierdza jeden z czołowych publicystów amerykańskiej sieci ABC Ted Koppel – terroryzm staje się czymś w rodzaju hipotetycznego drzewa opisanego przez filozofa, który pytał: czy drzewo upadające w lesie robi hałas, jeśli nikt go nie słyszy?

Tomasz ALEKSANDROWICZ: "The Impotent Europe. Between Russia and the Islamic State"
Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

"The Impotent Europe. Between Russia and the Islamic State"

According to an old German saying politics is an offspring of history, which in turn is a geography’s child. This is hardly escapable also in the times of globalization. The fate of the European political unification proves it is actually impossible to avoid, no matter how hard we try.

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ: Europa niemocy. Między Rosją a Państwem Islamskim
Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Europa niemocy.
Między Rosją a Państwem Islamskim

Nieuchronnie pojawia się pytanie o przyszłość. Unia Europejska, jeśli chce być samodzielnym podmiotem na arenie międzynarodowej, musi mieć własną strategię bezpieczeństwa. Formalnie obowiązujący dokument – Europejska Strategia Bezpieczeństwa z 2003 r. – pochodzi z zupełnie innej rzeczywistości politycznej, a tak naprawdę nie jest dokumentem strategicznym, a raczej zbiorem pobożnych życzeń.

Tomasz ALEKSANDROWICZ: "Wojna Informacyjna. Dlaczego Zachód przegrywa z Rosją?"
Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

"Wojna Informacyjna. Dlaczego Zachód przegrywa z Rosją?"

Dziś tematem obrad i konsultacji jest sytuacja w Debalcewie i zaopatrzenie Donbasu w gaz; o Krymie nawet nikt nie wspomina. Nadal mowa jest o separatystach, a nie o żołnierzach armii rosyjskiej i agentach GRU. Zestrzelenie pasażerskiego samolotu nad Ukrainą nazywane jest katastrofą, a nie zbrodnią.

Tomasz ALEKSANDROWICZ: "Doktryna Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Dokument wzorcowy"
Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

"Doktryna Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Dokument wzorcowy"

Opublikowana 22 stycznia 2015 r. Doktryna Cyberbezpieczeństwa RP stanowi transsektorowy dokument wykonawczy do Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. Transsektorowość, pojęcie które pojawiło się w Białej Księdze Bezpieczeństwa Narodowego RP, oznacza w tym przypadku, że zagrożenia z funkcjonowaniem cyberprzestrzeni obejmują wiele sektorów bezpieczeństwa narodowego.

Tomasz ALEKSANDROWICZ: "Kryzys w Unii – Unia w kryzysie. Europa ucieka od pytań najważniejszych?"
Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

"Kryzys w Unii – Unia w kryzysie. Europa ucieka od pytań najważniejszych?"

Skończyła się wewnątrzunijna solidarność: Niemcy pytają dlaczego mają płacić za greckie długi, Włosi zostali pozostawieni sami sobie z problemem uchodźców z Afryki Północnej (czego ponurym symbolem stała się Lampedusa), narastają nastroje antyemigranckie, Londyn grozi opuszczeniem Unii Europejskiej…

Tomasz ALEKSANDROWICZ: "Polacy wśród terrorystów Państwa Islamskiego"
Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

Prof. Tomasz ALEKSANDROWICZ

"Polacy wśród terrorystów Państwa Islamskiego"

Po 2001 r. zostaliśmy członkiem koalicji antyterrorystycznej i wzięliśmy udział w rozpoczętej przez George’a Busha globalnej wojnie z terroryzmem. W oczach islamistów staliśmy się jednym z celów zamachu terrorystycznego. Uznano jednak, iż jesteśmy celem „drugiego wyboru”.