Popołudniowe Espresso: Książę William z wizytą w Polsce

Książę William z wizytą w Polsce

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest czwartek, 23. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Książę William z wizytą w Polsce

William, książę Walii, odwiedził w środę Polskę. Spotkał się z polskimi i brytyjskimi żołnierzami 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie. W spotkaniu z uczestniczył również wicepremier, szef MON, Mariusz BŁASZCZAK, który podziękował za polsko-brytyjską współpracę wojskową. Po spotkaniu z żołnierzami książę William udał się do Warszawy, gdzie został powitany przez premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudę. Dziś w Pałacu Prezydenckim prezydent DUDA rozmawiał z księciem. Jak przekazała Kancelaria Prezydenta, tematem rozmowy była pomoc humanitarna dla walczącej z Rosją Ukrainy. „Książę Walii przekazał podziękowania dla Polaków za ich hojność i gościnność” – czytamy w komunikacie. Książę William podczas swojej wizyty złożył również wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Dziś rozpoczął się także dwudniowy szczyt Rady Europejskiej. Premier Mateusz MORAWIECKI przekazał, że strona ukraińska poprosiła polski rząd, by podczas rozmów podnieść temat uprowadzonych podczas wojny dzieci. Tematami szczytu będzie przede wszystkim wsparcie Unii Europejskiej dla Ukrainy, jak również kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym.

Porozumienie ws. wizyt edukacyjnych młodzieży z Izraela w Polsce

Porozumienie porządkujące zasady organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce i gwarantujące także stronie polskiej możliwość organizacji wizyt edukacyjnych w Izraelu na tych samych zasadach podpisali w środę w Warszawie szefowie MSZ Polski i Izraela: Zbigniew RAU i Eli COHEN. Porozumienie Polski i Izraela w tej kwestii jest wynikiem negocjacji trwających niemal rok.

„Z satysfakcją odnotowujemy, że strona izraelska ze zrozumieniem odniosła się do naszego stanowiska i przyjęła polskie stanowisko” – powiedział minister RAU. Według niego porozumienie „zamyka pewien etap, daleki od stanu optymalnego,  w relacjach dwustronnych i otwiera perspektywy stosunków zrównoważonych, równoprawnych i opartych na wzajemności”. Jak zaznaczył, umowa przewiduje, że ważnym elementem programu wzajemnych wizyt młodzieży będą spotkania rówieśników z Polski i z Izraela. „Wspólne spotkania są najlepszym antidotum na krzywdzące i nieprawdziwe skojarzenia” – powiedział szef polskiej dyplomacji. Porozumienie stanowi również, że programy wizyt młodych Izraelczyków nie będą obejmowały wyłącznie wizyt w miejscach pamięci związanych z historią Holocaustu.

Nowy newsletter #KulturaNajważniejsza w każdy czwartek

Redaktorzy Wszystko co Najważniejsze stworzyli nowy newsletter kulturalny „Kultura Najważniejsza”, który w każdy czwartek przedstawia wyselekcjonowane propozycje kulturalne na zbliżający się weekend (ale i nie tylko). Informujemy w nim także o wydarzeniach, na które warto zarezerwować wolny czas i odpowiednio wcześniej kupić bilety. W każdy czwartek będziemy też podpowiadać, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego… posmakować. Odrywając się od codzienności, wspólnie z Państwem chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas. [LINK DO ZAPISÓW]

Nowy projekt – jak każde z naszych przedsięwzięć – powstaje z pasji i chęci przekazania jej dalej. „Kultura Najważniejsza” ma pomóc w wyborze najlepszych kulturalnych propozycji, ma podpowiedzieć, co nowego warto zobaczyć, ale i do których klasyków powrócić. Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend.

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI
 Sensacyjność zła. List Jana Pawła II do biskupów amerykańskich

🎧#Podcasty „RozmowyNajważniejsze”

Michał KUCZMIEROWSKI: Jak Polska poradziła sobie z kryzysem pandemicznym?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

kawa z mlekiem
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 marca 2023