Popołudniowe Espresso: Prezydent Wołodymyr ZEŁENSKI z wizytą w Wielkiej Brytanii

Prezydent Wołodymyr ZEŁENSKI z wizytą w Wielkiej Brytanii

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 8. lutego, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

W 2023 r. świadczenia emerytalne wzrosną o 20 proc.

O ponad 20 procent wzrosną świadczenia emerytów w 2023 roku – poinformował premier Mateusz MORAWIECKI. „Od 1 marca wszyscy emeryci otrzymają podwyżkę. Minimalna emerytura wyniesie 1588 zł” – podkreślił premier Mateusz MORAWIECKI. Szef rządu stwierdził, że dzięki 13. i 14. emeryturze świadczenia emerytów i rencistów wzrosną o ponad 20 proc. W budżecie rządu na rok 2023 waloryzacja emerytur miała wynieść 13,8 proc. Jednak z powodu inflacji, która w zeszłym roku okazała się wyższa, rząd zwiększy wskaźnik waloryzacji do 14,8 punkta procentowego. „Z takim wsparciem inflacja będzie ciążyć mniej. A już w tym roku ceny powinny się ustabilizować” – powiedział premier.

Główny Urząd Statystyczny z dniem 9 lutego opublikuje dane dotyczące realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w roku 2022 w stosunku do roku 2021. Wzrost wskaźnika będzie miał wpływ na wyższą waloryzację rent i emerytur.

Prezydent Wołodymyr ZEŁENSKI z wizytą w Wielkiej Brytanii

Prezydent Ukrainy Wołodymyr ZEŁENSKI przyleciał w środę do Londynu, by spotkać się m.in. z premierem Rishi SUNAKIEM na Downing Street. To pierwsza wizyta ZEŁENSKIEGO w Wielkiej Brytanii od momentu napaści Rosji na Ukrainę. ZEŁENSKI rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii o wsparciu Ukrainy, która ma pomóc w walce z rosyjską agresją. Wołodymyr ZEŁENSKI zabrał też głos w parlamencie. Podczas wizyty ma również odwiedzić ukraińskich żołnierzy szkolących się na Wyspach. Jak informuje Pałac Buckingham, ZEŁENSKI spotka się również z królem Karolem III. Brytyjski rząd ma przedstawić kolejny pakiet pomocy wojskowej, w tym zwiększenie szkoleń ukraińskich żołnierzy. A także ogłosić kolejny pakiet sankcji na Rosję.

„Wizyta prezydenta ZEŁENSKIEGO w Wielkiej Brytanii jest świadectwem odwagi, determinacji i walki jego kraju, a także świadectwem niezłomnej przyjaźni między naszymi dwoma krajami. Od 2014 roku Wielka Brytania zapewnia istotne szkolenia dla sił ukraińskich, pozwalając im bronić swojego kraju, chronić suwerenność i walczyć o swoje terytorium” – napisał na Twitterze premier UK Rishi Sunak.

Polski łazik marsjański wygrywa międzynarodowy konkurs

Skonstruowany przez młodych badaczy z Akademii Górniczo-Hutniczej łazik marsjański Kalman zwyciężył zawody International Rover Challenge 2023 w Indiach (jeden z najbardziej prestiżowych konkursów robotyki kosmicznej na świecie). Zespół z Krakowa pokonał 17 drużyn z całego świata. To kolejne zwycięstwo urządzenia zaprojektowanego przez studentów. International Rover Challenge w Indiach to jedyny konkurs tego typu w Azji i Pacyfiku, część najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie organizowanych przez Mars Society.

Specjalnie przystosowany do wymogów konkursu łazik Kalman miał za zadanie m.in. pobrać próbki do analizy, precyzyjnie umieścić obiekty w miejscach wskazanych przez organizatorów, pokonać nieznaną wcześniej trasę kierując się strzałkami, odszukać ukryte przedmioty w scenerii symulującej powierzchnię Marsa, sfotografować je i dostarczyć w odpowiednie miejsca. Wszystkie te zadania wymagały zaimplementowania specjalistycznych i unikatowych rozwiązań technicznych, takich jak autonomiczna nawigacja i precyzyjne sensory lokalizacyjne. Jedna z konkurencji opierała się na prezentacji na temat zarządzania projektem przy założeniu, że kolonizacja Czerwonej Planety już się rozpoczęła.

Prof. Andrzej NOWAK
Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

„Eutanazja i samobójstwo wspomagane uczynią nas ludźmi bez sumienia?” 49. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 lutego 2023