Popołudniowe Espresso: Boris Johnson rezygnuje z funkcji premiera Wielkiej Brytanii

Boris Johnson rezygnuje z funkcji premiera Wielkiej Brytanii

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest czwartek, 7. lipca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

PE uznaje atom i gaz a “zielone” źródła energii

Parlament Europejski uznał w środę 6 lipca energię atomową i gaz za “zielone” źródła energii. Premier Czech Petr FIALA, który obecnie sprawuje prezydencję w Radzie UE określił wynik głosowania w tej sprawie jako kluczowy dla przyszłości Europy. Atom stanowi ponad 40 procent czeskiego miksu energetycznego, dlatego Praga zabiegała w ostatnich latach o uwzględnienie energii nuklearnej w procesie transformacji energetycznej. Co więcej, za niecałe 3 tygodnie, 26 lipca, odbędzie się nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów do spraw energii. Pilną naradę zwołały Czechy. „Ministrowie przedyskutują przygotowania na zimę Wspólnoty w sektorze energetycznym” – poinformowała czeska prezydencja.

Chodzi o kryzys energetyczny, możliwe niedobory gazu najbliższej zimy, wysokie ceny energii i konsekwencje działań Rosji, która w odwecie za unijne sankcje i wsparcie dla Ukrainy przykręca kurek z gazem. W środę ogłoszono również, że od początku przyszłego roku Norwegia stanie się wiodącym dostawcą gazu ziemnego do Polski. Zdecydowali o tym na spotkaniu w Oslo minister klimatu i środowiska Anna MOSKWA oraz minister przemysłu naftowego i energii Norwegii Terje AASLAND.

Boris Johnson rezygnuje z funkcji premiera Wielkiej Brytanii

Boris JOHNSON ogłosił w czwartek, że zrezygnuje z funkcji brytyjskiego premiera po tym, jak stracił poparcie swoich ministrów i większości konserwatywnych ustawodawców. Powiedział, że pozostanie na stanowisku, dopóki nie zostanie wybrany jego następca. Ustępując przed nieuniknionym, gdy ponad 50 ministrów odeszło, a ustawodawcy powiedzieli, że musi odejść, Boris JOHNSON powiedział, że było jasne, że jego partia chce kogoś innego na czele, ale że jego wymuszone odejście było „ekscentryczne”. „Dziś mianowałem gabinet, który będzie służył, tak jak ja, dopóki nie pojawi się nowy lider” – powiedział JOHNSON poza swoim biurem na Downing Street.

Konserwatyści będą musieli teraz wybrać nowego lidera, proces ten może potrwać tygodnie lub miesiące, a szczegóły zostaną ogłoszone w przyszłym tygodniu. Sondaż YouGov wykazał, że minister obrony Ben WALLACE był faworytem wśród członków Partii Konserwatywnej do zastąpienia Johnsona. Podczas gdy JOHNSON powiedział, że pozostanie na stanowisku, jego przeciwnicy i wielu członków jego własnej partii twierdzi, że powinien odejść natychmiast i przekazać stanowisko swojemu zastępcy, Dominicowi RAABOWI. Keir STARMER, lider  opozycyjnej Partii Pracy, powiedział, że zwoła parlamentarne głosowanie nad wotum zaufania, jeśli konserwatyści nie usuną JOHNSONA od razu. 

Szczyt państw G20 w Indonezji

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej ŁAWROW przybył w czwartek na indonezyjską wyspę Bali, przygotowując się do spotkania G20, które będzie jego pierwszym spotkaniem twarzą w twarz z najzagorzalszymi krytykami inwazji jego kraju na Ukrainę. Spotkanie ministrów spraw zagranicznych G20 trwa do piątku w Indonezji. W czwartek, kiedy zagraniczni dyplomaci zjechali na tropikalną wyspę, aby wziąć udział w spotkaniu, na którym konflikt Rosja-Ukraina będzie w centrum uwagi, panowała ścisła ochrona. Minister spraw zagranicznych Australii Penny WONG powiedziała, że jej kraj i podobnie myślące narody wykorzystają spotkanie G20, aby podkreślić wpływ wojny. „Będziemy bardzo wyraźnie kolektywnie przedstawiać nasze poglądy na temat stanowiska i zachowania Rosji” – powiedziała.

Czwartkowy obiad powitalny będzie pierwszym spotkaniem  ministra spraw zagranicznych prezydenta Władimira Putina ŁAWROWA z najzagorzalszymi przeciwnikami inwazji na Ukrainę. ŁAWROW planował spotkać się z niektórymi partnerami z grupy G20 na marginesie szczytu, ale ministrowie, w tym niemiecka Annalena Baerbock i sekretarz stanu USA Antony Blinken, wykluczyli osobne spotkania z Ławrowem. Próbując wykorzystać neutralność Indonezji, prezydent Joko Widodo podjął się  misji pokojowej w zeszłym tygodniu, odwiedzając Kijów i Moskwę, aby spotkać się ze swoimi ukraińskimi i rosyjskimi odpowiednikami.

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Psychopatologia rosyjskiej cywilizacji

🎧 #RozmowyNajważniejsze. Rezerwat dla nieoświeconych cyfrowo

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 lipca 2022