Popołudniowe Espresso: Drugi dzień posiedzenia Sejmu X kadencji

Drugi dzień posiedzenia Sejmu X kadencji

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 14. listopada, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Drugi dzień posiedzenia Sejmu X kadencji

W poniedziałek, 13. listopada Sejm X kadencji rozpoczął pracę. Izba wybrała posła Szymona HOŁOWNIĘ (Trzecia Droga) na funkcję marszałka sejmu. Pierwszego dnia obrad Sejm podjął uchwałę, w której ustalił liczbę wicemarszałków. Na funkcję tę bezwzględna większością głosów wybrani zostali posłowie Krzysztof BOSAK, Włodzimierz CZARZASTY, Dorota NIEDZIELA, Monika WIELICHOWSKA i Piotr ZGORZELSKI. Zgodnie z Konstytucją pierwsze posiedzenie Senatu RP otworzył Prezydent RP Andrzej DUDA. Marszałkiem senatu XI kadencji została poseł Małgorzata KIDAWA-BŁOŃSKA (Koalicja Obywatelska). Po wyborze trzech wicemarszałków Senatu przegłosowano zmianę regulaminu umożliwiającą zwiększenie ich liczby do pięciu. Do wybranych wcześniej Magdaleny BIEJAT (Lewica), Michała KAMIŃSKIEGO i Rafała GRUPIŃSKIEGO (KO), dołączył Maciej ŻYWNO (Polska 2050). Poparcia Izby nie uzyskał Marek PĘK (PiS). Także w poniedziałek o godzinie 20:00 prezydent Andrzej DUDA oficjalnie powierzył misję tworzenia rządu premierowi Mateuszowi MORAWIECKIEMU.

We wtorek wznowił obrady. Podczas posiedzenia mają zostać przegłosowane kandydatury m.in. na członków Krajowej Rady Sądowniczej z ramienia Sejmu, a także Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych.

Szpitale w Gazie muszą być chronione – Joe BIDEN

– Oczekuję, że nie będzie dochodziło do walk w szpitalach. Szpitale w Gazie muszą być chronione – powiedział prezydent USA Joe BIDEN. Jego doradca Jake SULLIVAN przekazał, że usłyszał od Izraelczyków, że nie zamierzają prowadzić walki w szpitalach, na terytorium Gazy.

Joe BIDEN i Jake SULLIVAN informują, że rozmowy z Izraelem dotyczą także ustanowienia dłuższej przerwy w walkach, by pozwolić na uwolnienie zakładników. Negocjacje na temat zakładników prowadzone są za pośrednictwem Kataru, a prezydent USA podkreśla, że ma „pewną nadzieję”, że zakładników uda się uwolnić. Dodajmy, że w niedzielę 12 listopada 2023 roku USA przeprowadziły trzecią serię ataków odwetowych na sprzymierzone z Teheranem syryjskie bojówki, po raz pierwszy zabijając ich członków. Mimo to, od tego czasu siły USA w regionie zostały zaatakowane za pomocą dronów lub rakiet wielokrotnie. Jake SULLIVAN zapowiedział, że USA będą nadal odpowiadać na ataki na swoich żołnierzy.

David CAMERON nowym ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii

Były premier Wielkiej Brytanii David CAMERON, który od ponad siedmiu lat nie zajmował się czynnie polityką, został nowym ministrem spraw zagranicznych Zjednoczonego Królestwa. Zastąpił w tej roli Jamesa CLEVERLY’EGO, który objął resort spraw wewnętrznych w miejsce zwolnionej Suelli BRAVERMAN.

David CAMERON był premierem Wielkiej Brytanii w latach 2010-2016. Wycofał się z czynnej polityki po przegranej w referendum brexitowym. – „Premier poprosił mnie, żebym służył mu jako minister spraw zagranicznych, a ja z przyjemnością się zgodziłem” – napisał CAMERON. Należy podkreślić, że w brytyjskiej polityce powołanie do rządu osoby spoza parlamentu jest rzadkie, podobnie jak powołanie kogoś, kto w przeszłości był premierem.

Prof. Michał KLEIBER
Mężowie stanu pilnie poszukiwani

Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze

Karol SAMSEL: Czy młodzi czytają i znają literaturę? 

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

kawa z mlekiem
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 listopada 2023