Popołudniowe Espresso: Rishi Sunak zostanie następnym premierem Wielkiej Brytanii

Rishi Sunak zostanie następnym premierem Wielkiej Brytanii

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Link do zapisów: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 24. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Rozmowa Andrzej Duda: Postawa Polski i Macedonii Północnej wobec rosyjskiej agresji jest jednolita Polski i Iranu

Prezydenci Polski i Macedonii Północnej spotkali się w poniedziałek w Belwederze. Głównym tematem rozmów była rosyjska agresja na Ukrainę i trwająca wojna. Na konferencji prasowej po spotkaniu prezydent Duda powiedział, że podziękował prezydentowi Pendarowskiemu za to, że Macedonia Północna i jej władze „od samego początku w zdecydowany sposób są po stronie Ukrainy, wspierają Ukrainę”. „To nie jest tylko i wyłącznie wsparcie polityczne, to nie jest tylko i wyłącznie wsparcie werbalne, ale to także realna pomoc również i militarna, która została przez władze Macedonii Północnej skierowana na Ukrainę, by pomóc ukraińskiej armii bronić swojego państwa przed rosyjską inwazją” – wskazał. Duda powiedział, że „postawa obu naszych krajów jest absolutnie jednolita”. „Dokładnie tak samo rozumiemy to zagrożenie, które ze strony rosyjskiej istnieje, to niebezpieczeństwo, które Rosja dzisiaj stwarza dla całej naszej części Europy” – podkreślił.

Prezydent poinformował, że rozmowa dotyczyła również wywołanego przez Rosję kryzysu energetycznego, który – jak wskazywał – jest niebezpieczny nie tylko dla naszej części Europy, ale dla całej Unii Europejskiej i świata. Omówiono też potencjalną możliwość przesyłania gazu z Polski do Macedonii Północnej.  Prezydent Macedonii Północnej powiedział, że chociaż umacnia się współpraca gospodarcza obu krajów, doszli w rozmowie z prezydentem Dudą „wspólnie do wniosku, że w najbliższym czasie należy współpracować jeszcze bliżej w tym zakresie”. Prezydenci rozmawiali też o europejskiej przyszłości Macedonii Północnej. „Polska wspiera dążenia akcesyjne Macedonii Północnej do Unii Europejskiej.”

Rishi Sunak zostanie następnym premierem Wielkiej Brytanii

Rishi Sunak zostanie następnym premierem Wielkiej Brytanii po tym, jak wygrał wyścig o przywództwo w Partii Konserwatywnej. Sunak zostanie poproszony o utworzenie rządu przez króla Karola, zastępując Liz Truss, ustępującą liderkę, która wytrzymała na stanowisku tylko 44 dni, zanim zrezygnowała. Pokonał on centrową polityk Penny Mordaunt, która nie uzyskała wystarczającego poparcia ustawodawców, by wejść do głosowania, podczas gdy jego rywal, były premier Boris Johnson, wycofał się z konkursu, mówiąc, że nie jest już w stanie zjednoczyć partii.

„Ta decyzja jest historyczna i pokazuje, po raz kolejny, różnorodność i talent naszej partii” – powiedziała Mordaunt w oświadczeniu, która wycofała się z wyścigu na kilka minut przed planowanym ogłoszeniem zwycięzcy. „Rishi ma moje pełne poparcie”. Funt i ceny brytyjskich obligacji rządowych skoczyły na krótko na wieść o wycofaniu się Mordaunt, ale szybko wróciły do poprzednich poziomów. Według reportera ITV, król wracał do Londynu i mógł przyjąć rezygnację Truss albo później w poniedziałek, albo we wtorek. Sunak, 42-letni były minister finansów, staje się trzecim premierem Wielkiej Brytanii w ciągu niespełna dwóch miesięcy, którego zadaniem jest przywrócenie stabilności w kraju, który boryka się z wieloletnimi zawirowaniami politycznymi i gospodarczymi.

Nowa odsłona konfliktu w Etiopii

Delegacja etiopskiego rządu i rywalizujące siły w regionie Tigray miały spotkać się w RPA na pierwszych oficjalnych rozmowach pokojowych od czasu wybuchu wojny dwa lata temu.  Rozmowy odbędą się w czasie, gdy siły etiopskie i ich sojusznicy osiągają znaczne korzyści na polu walki w północnym regionie Tigray, gdzie w ostatnim tygodniu zdobyli kilka dużych miast.

Wojna ma swoje korzenie w walce o władzę między rządem federalnym a władzami Tigray, które przewodziły koalicji rządzącej krajem, dopóki Abiy Ahmed nie został premierem w 2018 roku. Konflikt zabił tysiące, przesiedlił miliony i pozostawił setki tysięcy na skraju głodu. Rząd Etiopii powiedział w oświadczeniu, że jego delegacja wyjechała do RPA, aby wziąć udział w rozmowach, w których pośredniczy Unia Afrykańska. „Rząd Etiopii postrzega rozmowy jako okazję do pokojowego rozwiązania konfliktu i utrwalenia poprawy sytuacji na miejscu” – napisano. Kindeya Gebrehiwot, rzecznik sił regionu Tigray, powiedział, że delegacja już przybyła na miejsce. Dodał na Twitterze, że rozmowy skupią się na natychmiastowym zaprzestaniu działań wojennych, nieskrępowanym dostępie pomocy humanitarnej oraz wycofaniu sił erytrejskich, które podczas konfliktu walczyły u boku etiopskich wojsk federalnych.

Piotr ARAK: Chiński smok się dusi

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Prof. Nikołaj IWANOW: Wolna Europa dla Rosjan

Prof. Nikołaj IWANOW: Wolna Europa dla Rosjan
#RozmowyNajważniejsze. Prof. Nikołaj IWANOW: Wolna Europa dla Rosjan

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 października 2022