Popołudniowe Espresso: Japonia ogłasza dodatkowe sankcje wobec Rosji

Japonia ogłasza dodatkowe sankcje wobec Rosji

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 26. maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Darmowe szczepienia przeciw wirusowi HPV. W sobotę ruszają zapisy

W sobotę 27 maja ruszają zapisy na szczepienia przeciw wirusowi HPV dla 12 i 13-latków – poinformował minister zdrowia, Adam NIEDZIELSKI, wraz z premierem Mateuszem MORAWIECKIM. Bezpłatne sczepienia ruszą 1 czerwca. Wizytę można będzie umówić w serwisie e-rejestracja, infolinię 989 lub w przychodni. „Uruchamiamy również specjalny serwis – stronę, która będzie informowała o punktach, w których można wykonać szczepienia. Na tę chwilę w kraju jest ich ponad 1300″ – powiedział minister zdrowia.

Przypomnijmy, że HPV (Human Papilloma Virus), czyli ludzki wirus brodawczaka, odpowiada za wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy. HPV może wywoływać również wiele innych nowotworów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. „Dzisiaj dołączamy […] do grupy państw, która od wielu lat prowadzi kampanie o szczepieniach; którym udało się w znacznym stopniu zredukować skalę zachorowań” – wskazał minister zdrowia, Adam NIEDZIELSKI. „Zaczniemy od rocznika 2010 i 2011 – czyli dwunasto- i trzynastoletnich chłopców i dziewczynek” – dodał NIEDZIELSKI. Istotne jest również to, że nie ma znaczenia, kiedy dziecko miało urodziny, bo szczepione są całe dwa roczniki dzieci.

Japonia ogłasza dodatkowe sankcje wobec Rosji. Unia Europejska ustala 11. pakiet sankcji

Główny sekretarz japońskiego rządu, Hirokazu MATSUNO, poinformował, że Japonia zastosuje dodatkowe sankcje wobec Rosji za jej atak na Ukrainę (restrykcje większe niż te uzgodnione przez uczestników szczytu G7 w Hiroszimie). Według komunikatu japońskiego MSZ, Japonia zamrozi aktywa 78 rosyjskich firm i organizacji oraz 17 osób – w tym najwyższych rangą oficerów sił zbrojnych – oraz zabroni eksportu japońskich towarów do 80 rosyjskich podmiotów – takich jak laboratoria i placówki naukowe powiązane z armią. Rząd Japonii zabroni też świadczenia usług budowlanych i inżynieryjnych Rosji — wskazano w komunikacie. Szczegóły tych ostatnich sankcji mają być ogłoszone później.

Z kolei urzędnicy Unii Europejskiej rozmawiają o 11. pakiecie sankcji wobec Rosji, który prawdopodobnie w ciągu kilku dni zostanie przyjęty przez kraje członkowskie, o czym poinformował ambasador Polski przy UE Andrzej SADOŚ. Obecnie trwają ustalenia techniczne. „Pewne ostatnie kwestie techniczne wymagają doprecyzowania. Być może uda się je uzgodnić jeszcze w piątek, być może w przyszłym tygodniu” – dodał ambasador SADOŚ.

Migracja do Wielkiej Brytanii w 2022 r. najwyższa od II wojny światowej

Jak wynika z oficjalnych, brytyjskich statystyk, w 2022 roku migracja netto (różnica między napływem a odpływem ludności) do Wielkiej Brytanii wyniosła 606 tys. osób. Jest to najwyższy po II wojnie światowej wskaźnik migracji netto do Zjednoczonego Królestwa.  W 2019 r. wskazywano, że imigracja do Wielkiej Brytanii zmniejszy się, w czym miał pomóc również Brexit. Mimo to migracja netto jest coraz wyższa.

Z danych podanych przez brytyjski urząd statystyczny, ONS, wynika, że w 2022 r. na Wyspy dotarło 1,2 mln imigrantów, podczas gdy z kraju wyjechało 557 tys. osób. Należy podkreślić, że zdecydowana większość osób, które przybyły do Wielkiej Brytanii w 2022 r. to obywatele państw spoza Unii Europejskiej – 925 tysięcy. 151 tysięcy imigrantów pochodziło z państw UE, a 88 tysięcy imigrantów było obywatelami Wielkiej Brytanii. Brytyjski urząd statystyczny poinformował, że rekordowe poziomy migracji spowodowane są m.in. trwającą wojną na Ukrainie. W ubiegłym roku na Wyspy miało przybyć 114 tysięcy mieszkańców zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

Wiesław KOT
Cannes. Skandal ponad wszystko

Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze

Prof. Krzysztof MALICKI: Po co pamiętać o przeszłości? Jak rozumiemy historię?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 maja 2023