Popołudniowe Espresso
Japonia ogłasza dodatkowe sankcje wobec Rosji
Główny sekretarz japońskiego rządu, Hirokazu MATSUNO, poinformował, że Japonia zastosuje dodatkowe sankcje wobec Rosji za jej atak na Ukrainę (restrykcje większe niż te uzgodnione przez uczestników szczytu G7 w Hiroszimie).
Popołudniowe Espresso
Atak rosyjskich hakerów na stronę rządową
We wtorek strona podatki.gov.pl miała kilkudziesięciominutową awarię. Jak potwierdził pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa – Janusz CIESZYŃSKI
Prof. Michał KLEIBER
Nowe technologie w ochronie zdrowia
Technologie na pewno nie zastąpią w przyszłości lekarzy, ale lekarze, którzy będą po nie rozsądnie sięgać, zastąpią tych, którzy nie będą tych technologii w ogóle używać.
Prof. Piotr CZAUDERNA
Zdrowie – nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz
Rosnące obciążenie chorobami nowotworowymi znacząco przekracza obecne możliwości skutecznej kontroli zachorowań.
Bartosz KABAŁA
Roboty chirurgiczne i przyszłość medycyny
Kto będzie winny powikłań lub błędów? Jaki kompas moralny zostanie „wgrany” robotowi? Jak robot zachowa się w sytuacji krytycznej?
Piotr GERLACH
Szczepionka mRNA przeciw SARS-CoV-2. Nowy rozdział w historii szczepień
Szczepionki przeciw SARS-CoV-2 opracowane w technologii mRNA są pionierskie, ale nie będą ostatnie. Świat nauki i firm farmaceutycznych odniósł sukces, którym jest bezprecedensowe tempo ich dostarczenia. I jeśli już nie trwają, to na pewno niebawem zostaną rozpoczęte prace nad projektami kolejnych szczepionek mRNA, wycelowanych w najbardziej niebezpieczne wirusy.
Prof. Michał KLEIBER
Sztuczna Inteligencja w ochronie zdrowia - korzyści i ryzyka
Mamy już opracowane ostatnio oprogramowanie pozwalające z dokładnością do 70–80 proc. wskazać wśród osób zarażonych koronawirusem te, u których rozwinie się ciężka postać COVID-19, lub system typujący z dokładnością do 95 proc. osoby, które zachorują w ciągu swego życia na cukrzycę. Możliwości SI są jednak bardzo szerokie i daleko wykraczają poza taką diagnostykę.
Agata KOŁODZIEJCZYK
Podróże w kosmos zmieniają przyszłość medycyny - już teraz
Z czasem każdy dom będzie wyposażony w sprzęt diagnostyki telemedycznej, a ludzie będą bardziej świadomi funkcjonowania własnego organizmu. To wszystko przed nami w rodzącej się epoce podbojów nowych światów.
Julia MISTEWICZ-DELANNE
Słowacja - mistrz w zwalczaniu koronawirusa
Słowacja najlepiej z krajów europejskich radzi sobie z pandemią koronawirusa. Zastosowała najsilniejsze restrykcje zarówno wobec obywateli jak i przedsiębiorstw, z wieloma zakazami i ogromnymi karami, ale dzięki temu dziś może powoli, z wielką uwagą odmrażać gospodatkę.
Prof. Aleksandra OBRĘPALSKA-STĘPLOWSKA
Prewencja, transparentność, odpowiedzialność
Czas epidemii wymaga bardzo dużej transparentności i jasności, zarówno w przekazie informacji, wszelkich procedur postępowania, jak i w zachowaniu potencjalnych pacjentów, którzy nie mogą ukrywać przed nikim możliwości bycia zarażonym, narażając na to ryzyko innych.
Bartosz KABAŁA
Szczepionkowe FAQ
Próba opisu krajobrazu po sejmowej debacie o projekcie autorstwa organizacji Stop NOP i dyskusji medialnej o szczepionkach jest niezwykle trudna. Użyto ogromnej ilości emocjonalnego napalmu, który zrównał z ziemią merytoryczne odpowiedzi na zarzuty antyszczepionkowców.
Beata ABRAMCZYK
Hashimoto. Droga do uzdrowienia siebie
Ta dziwnie brzmiąca nazwa choroby, do niedawna prawie nieznanej i przez wielu bagatelizowanaej, pochodzi od nazwiska japońskiego chirurga, dra Hakaru Hashimoto, który zajmował się problemami tarczycy. Po raz pierwszy choroba została opisana w 1912 roku jako przewlekłe, limfocytowe zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym.
Bartosz KABAŁA
Polska lekomania. Ale też o tym, że uproszczenia prowadzą na manowce
Dane KRRiT mówią o dwudziestokrotnym wzroście liczby reklam produktów zdrowotnych (leki i suplementy diety) w latach 1997 – 2015. To jedna strona medalu. Druga: są sytuacje, w których przyjmowanie suplementów ma medyczne uzasadnienie i może przynieść korzyści.
Jakub KACZMARSKI
Michał A. BORYSIEWICZ
Elektronika elastyczna. Przyszłość m.in. diagnostyki medycznej
Kiedy myślimy o urządzeniach elektronicznych, nie kojarzymy ich z możliwością wyginania czy rolowania, ale to się może wkrótce zmienić. Polscy badacze są w awangardzie opracowywania technologii dla elektroniki elastycznej, istotnej szczególnie do zastosowań w medycynie, w diagnostyce.
Anna KRYSIUKIEWICZ FENGER
Katarzyna KOPER
Szczepić czy nie szczepić?
Kto jest najpopularniejszym pediatrą na świecie?! Lekarz pediatra z olbrzymim doświadczeniem oraz dziennikarka specjalizująca się w tematach o zdrowiu rozprawiają się z diagnozami wprost z sieci. Fragment bestselleru „Co Pan na to Doktorze z Sieci?” Anny KRYSIUKIEWICZ FENGER i Katarzyny KOPER.
Bartosz KABAŁA
Medyczny Nobel 2017. Fascynujące mechanizmy cyklu dobowego
Tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny oraz nagrodzone odkrycie można wpisać do grupy ważnych przełomów związanych z cyklem znanym nam najdłużej — z cyklem dobowym.
Ewa STELMASIAK
Czy dobre życie to sprawa medycyny?
Wellness oznacza po prostu proces dobrego i świadomego życia, prowadzący do realizacji pełni potencjału człowieka w sposób zrównoważony i holistyczny.
Bartosz KABAŁA
Medycyna i pieniądze
Aby zrozumieć, skąd biorą się ceny wyrobów przemysłu farmaceutycznego, warto przyjrzeć się bliżej całej drodze od poszukiwań substancji leczniczej do wprowadzenia leku na rynek.
Piotr SZETELNICKI
Sto idei dla Polski. System ochrony zdrowia powinniśmy zbudować niczym... twierdzę
Od nas tylko zależy, czy wbrew politycznym kalkulacjom i partykularnym interesom lokalnych i środowiskowych grup nacisku, spróbujemy zrealizować plan naprawczy, czy w którymś momencie nie będzie już innych scenariuszy, jak ostateczne tąpniecie całego systemu.
System ochrony zdrowia wymaga terapii, nie rewolucyjnych zmian
Absurdy podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, biurokracja i niedostatek czasu, niedofinansowane i znikające oddziały. Służba zdrowia w Polsce. Debata we Wrocławiu.
Xavier QUÉRAT-HÉMENT
Medycyna 3.0. Télémédecine, e-Zdrowie, szansą pacjentów?
Potencjał rynku e-Zdrowia szacowany jest na 2,2 do 3 mld euro rocznie; natomiast francuski rynek telemedycyny (jako jeden z segmentów e-zdrowia) na 340 mln euro. Tworzą go dziś w dużym stopniu start-upy.
Leszek DENKIEWICZ
Medycyna 3.0. Recepta na dobre relacje personelu z pacjentami
Każdy pacjent część swoich dochodów w postaci obowiązkowych podatków zdrowotnych powierza państwu, które zobowiązuje się zapewnić mu teraz i w przyszłości dobre jakościowo leczenie. Tym samym nabywa prawo do wymagania, by uwzględniono jego potrzeby i oczekiwania.
Ks. Stanisław WYSOCKI
Medycyna 3.0. Najważniejsza jest rozmowa
Z kim ma rozmawiać pacjent, kiedy lekarz nie ma czasu, pielęgniarki „latają jak oszalałe”, bo są dwie albo trzy na jednym oddziale i mają czterdziestu pacjentów? A w tym wszystkim krąży kapelan i też ma coraz mniej czasu.
Piotr HARTMANN
Medycyna 3.0. Internet to informacje, lekarz to wiedza
Rodzice często zamiast sięgnąć do profesjonalnych portali, szukają porad u innych rodziców na forach internetowych. Szukają w ten sposób informacji u osób, których wiedza jest zbliżona do ich własnej. Staram się uważnie śledzić takie wpisy, żeby podczas wizyt móc wyjaśniać opiekunom małego pacjenta, jak jest w rzeczywistości.
Bartosz KABAŁA
Dziecko trojga rodziców? Co tak naprawdę wydarzyło się w szpitalu w Meksyku?
Sformułowanie: „pierwsze w świecie dziecko trojga rodziców” nie jest nieuzasadnione. To dobrze brzmiący i kontrowersyjny skrót myślowy. Gdy bez głębszych wyjaśnień media donoszą o takim dziecku budzą się w nas obawy, że nauka za bardzo przyznaje sobie prawa boskie, a ludzie mieszają w genetyce dla własnej uciechy.
Sylwia BORSKA
Autofagia, czyli samozjadanie. Nagroda Nobla 2016. Medycyna.
Autofagię można z powodzeniem wykorzystać w leczeniu chorób nowotworowych, dystrofii mięśniowych, choroby Huntingtona, Parkinsona, niepłodności, zespołu metabolicznego czy gruźlicy. Badania nad autofagią nadal trwają i wiążą się z nimi duże nadzieje współczesnej medycyny na lepsze poznanie podstawowych procesów fizjologicznych, w tym rozwoju człowieka.
Krzysztof NAWROCKI
Medycyna 3.0. Pacjent był i jest tylko "numerkiem". Jak to zmienić?
Nie rozumiem, jak można „załatwić” pacjenta w trzy minuty, i nie rozumiałem tego, kiedy pracowałem w przychodni. Znam co najmniej kilkunastu lekarzy, którzy w ciągu dnia swej ordynacji przyjmują 60, a nawet 80 pacjentów. To jest paranoja. A wygląda to tak, że kiedy wchodzi dziecko, to ma astmę, a jak wchodzi dorosły, to ma nerwicę, a druk L-4 wypiszą w recepcji… i następny pacjent.
Prof. Andrzej SZCZEKLIK
Medycyna 3.0. Dlaczego trudno „być z chorym”?
Człowiek nie jest agregatem, w którym poszczególne elementy podlegają osobnym prawom, dziedzinom nauki, opisującym je i usprawniającym. W „agregacie” od psychiki są psycholodzy, od życia społecznego – socjolodzy, od duchowego – duchowni, no i oczywiście od każdego narządu wewnętrznego – inny lekarz specjalista.
Prof. Krzysztof SKŁADOWSKI
Medycyna 3.0. Prawidłowe leczenie to rozmowa, świadomość pacjenta
Powiedzenie choremu, że medycyna w jego przypadku jest bezradna, wystawia jak najgorsze świadectwo lekarzowi, który takie słowa wypowiada, i środowisku, które reprezentuje, bo najczęściej wynika z niewiedzy, ignorancji, lenistwa, braku doświadczenia.
Monika KOTLAREK
Medycyna 3.0. Jak wspierać chorego?
Na podstawie swojego doświadczenia i rozmów z wieloma bliskimi pacjentów, stworzyłam listę konkretnych porad, gestów i zachowań, które bliski na pewno doceni, a Państwo będziecie mogli go wesprzeć bez poczucia niezręczności.
Agnieszka PIASECKA - ROBAK
Aleksandra HULEWSKA
Medycyna 3.0. Dekalog komunikowania lekarz-pacjent.
Maleje nacisk na rolę komunikowania lekarz – pacjent. Zajęcia mające wyposażyć lekarzy w umiejętności „miękkie”, takie jak komunikowanie, asertywność czy radzenie sobie ze stresem stanowią zaledwie 3,01% wszystkich przedmiotów!
Bartosz KABAŁA
Era postantybiotykowa - co nas czeka?
Według danych zawartych w raporcie agencji Centers for Disease Dynamics, Economic and Policy (CDDEP) z roku 2015, największy wzrost całkowitego użycia antybiotyków nastąpił w Indiach, gdzie w ciągu dziesięciu lat liczba kuracji antybiotykowych wzrosła aż o 50%, do 12 miliardów w 2010 roku. Nie jest tego w stanie zrównoważyć niewielki spadek ich stosowania w krajach rozwiniętych (w tym i w Polsce).
Bjørn LOMBORG
Od tego, czym epatują media ważniejsze problemy dziesiątkujące populację świata
Wirus zika, ebola, a wcześniej SARS i ptasia grypa. Szybciej od epidemii szerzy się panika, jaką budzą. W rzeczywistości całkowita liczba ofiar wszystkich tych infekcji jest niewspółmierna do liczby przypadków głównych chorób zakaźnych, o których mówi się dużo mniej: biegunki, gruźlicy, AIDS, malarii, tężca czy odry. W wyniku chorób niezakaźnych, takich jak udary i ataki serca, umiera jeszcze więcej ludzi.
Stephen WILKINS
"Aby poprawić współpracę lekarza z pacjentem, potrzeba więcej rozmów - nie komputerów"
Rolą systemów informatycznych powinno być wspieranie, a nie zastępowanie relacji lekarz-pacjent. Relacje oparte na zaufaniu, w szczególności te między lekarzami i pacjentami, są budowane i utrzymywane podczas rozmowy twarzą w twarz, a nie za pośrednictwem e-maili i portali internetowych. Czas to zauważyć i wyprowadzić wnioski.
John WARREN
Życie seksualne roślin uprawnych
Znakomita większość spośród 400 tysięcy roślin na naszej planecie zawiera toksyny, mające je chronić przed całkowitym wytrzebieniem przez roślinożerne zwierzęta. Pomidory, ziemniaki i wiele roślin okopowych, takich jak maniok zawierają cyjanek. Wiele upraw, jak chili, gorczyca, chrzan czy wasabi, zawdzięcza popularność właśnie potencjalnie szkodliwym substancjom, w które obfitują.