Piotr GERLACH: Szczepionka mRNA przeciw SARS-CoV-2. Nowy rozdział w historii szczepień Piotr GERLACH: Szczepionka mRNA przeciw SARS-CoV-2. Nowy rozdział w historii szczepień
Piotr GERLACH

Piotr GERLACH

Szczepionka mRNA przeciw SARS-CoV-2. Nowy rozdział w historii szczepień

Szczepionki przeciw SARS-CoV-2 opracowane w technologii mRNA są pionierskie, ale nie będą ostatnie. Świat nauki i firm farmaceutycznych odniósł sukces, którym jest bezprecedensowe tempo ich dostarczenia. I jeśli już nie trwają, to na pewno niebawem zostaną rozpoczęte prace nad projektami kolejnych szczepionek mRNA, wycelowanych w najbardziej niebezpieczne wirusy.

Prof. Michał KLEIBER: Sztuczna Inteligencja w ochronie zdrowia - korzyści i ryzyka Prof. Michał KLEIBER: Sztuczna Inteligencja w ochronie zdrowia - korzyści i ryzyka
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Sztuczna Inteligencja w ochronie zdrowia - korzyści i ryzyka

Mamy już opracowane ostatnio oprogramowanie pozwalające z dokładnością do 70–80 proc. wskazać wśród osób zarażonych koronawirusem te, u których rozwinie się ciężka postać COVID-19, lub system typujący z dokładnością do 95 proc. osoby, które zachorują w ciągu swego życia na cukrzycę. Możliwości SI są jednak bardzo szerokie i daleko wykraczają poza taką diagnostykę.

Julia MISTEWICZ: Słowacja - mistrz w zwalczaniu koronawirusa Julia MISTEWICZ: Słowacja - mistrz w zwalczaniu koronawirusa
Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Słowacja - mistrz w zwalczaniu koronawirusa

Słowacja najlepiej z krajów europejskich radzi sobie z pandemią koronawirusa. Zastosowała najsilniejsze restrykcje zarówno wobec obywateli jak i przedsiębiorstw, z wieloma zakazami i ogromnymi karami, ale dzięki temu dziś może powoli, z wielką uwagą odmrażać gospodatkę.

Aleksandra OBRĘPALSKA-STĘPLOWSKA: Prewencja, transparentność, odpowiedzialność Aleksandra OBRĘPALSKA-STĘPLOWSKA: Prewencja, transparentność, odpowiedzialność
Aleksandra OBRĘPALSKA-STĘPLOWSKA

Aleksandra OBRĘPALSKA-STĘPLOWSKA

Prewencja, transparentność, odpowiedzialność

Czas epidemii wymaga bardzo dużej transparentności i jasności, zarówno w przekazie informacji, wszelkich procedur postępowania, jak i w zachowaniu potencjalnych pacjentów, którzy nie mogą ukrywać przed nikim możliwości bycia zarażonym, narażając na to ryzyko innych.

Bartosz KABAŁA: Szczepionkowe FAQ Bartosz KABAŁA: Szczepionkowe FAQ
Bartosz KABAŁA

Bartosz KABAŁA

Szczepionkowe FAQ

Próba opisu krajobrazu po sejmowej debacie o projekcie autorstwa organizacji Stop NOP i dyskusji medialnej o szczepionkach jest niezwykle trudna. Użyto ogromnej ilości emocjonalnego napalmu, który zrównał z ziemią merytoryczne odpowiedzi na zarzuty antyszczepionkowców.

Beata ABRAMCZYK: Hashimoto. Droga do uzdrowienia siebie Beata ABRAMCZYK: Hashimoto. Droga do uzdrowienia siebie
Beata ABRAMCZYK

Beata ABRAMCZYK

Hashimoto. Droga do uzdrowienia siebie

Ta dziwnie brzmiąca nazwa choroby, do niedawna prawie nieznanej i przez wielu bagatelizowanaej, pochodzi od nazwiska japońskiego chirurga, dra Hakaru Hashimoto, który zajmował się problemami tarczycy. Po raz pierwszy choroba została opisana w 1912 roku jako przewlekłe, limfocytowe zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym.

John WARREN: Życie seksualne roślin uprawnych John WARREN: Życie seksualne roślin uprawnych
John WARREN

John WARREN

Życie seksualne roślin uprawnych

Znakomita większość spośród 400 tysięcy roślin na naszej planecie zawiera toksyny, mające je chronić przed całkowitym wytrzebieniem przez roślinożerne zwierzęta. Pomidory, ziemniaki i wiele roślin okopowych, takich jak maniok zawierają cyjanek. Wiele upraw, jak chili, gorczyca, chrzan czy wasabi, zawdzięcza popularność właśnie potencjalnie szkodliwym substancjom, w które obfitują.

Jakub KACZMARSKI, Michał BORYSIEWICZ: Elektronika elastyczna. Przyszłość m.in. diagnostyki medycznej Jakub KACZMARSKI, Michał BORYSIEWICZ: Elektronika elastyczna. Przyszłość m.in. diagnostyki medycznej
Jakub KACZMARSKIMichał A. BORYSIEWICZ

Jakub KACZMARSKI
Michał A. BORYSIEWICZ

Elektronika elastyczna.
Przyszłość m.in. diagnostyki medycznej

Kiedy myślimy o urządzeniach elektronicznych, nie kojarzymy ich z możliwością wyginania czy rolowania, ale to się może wkrótce zmienić. Polscy badacze są w awangardzie opracowywania technologii dla elektroniki elastycznej, istotnej szczególnie do zastosowań w medycynie, w diagnostyce.

Anna KRYSIUKIEWICZ FENGER, Katarzyna KOPER: Szczepić czy nie szczepić? Anna KRYSIUKIEWICZ FENGER, Katarzyna KOPER: Szczepić czy nie szczepić?
Anna KRYSIUKIEWICZ FENGERKatarzyna KOPER

Anna KRYSIUKIEWICZ FENGER
Katarzyna KOPER

Szczepić czy nie szczepić?

Kto jest najpopularniejszym pediatrą na świecie?! Lekarz pediatra z olbrzymim doświadczeniem oraz dziennikarka specjalizująca się w tematach o zdrowiu rozprawiają się z diagnozami wprost z sieci. Fragment bestselleru “Co Pan na to Doktorze z Sieci?” Anny KRYSIUKIEWICZ FENGER i Katarzyny KOPER.

Ewa STELMASIAK: Czy dobre życie to sprawa medycyny? Ewa STELMASIAK: Czy dobre życie to sprawa medycyny?
Ewa STELMASIAK

Ewa STELMASIAK

Czy dobre życie to sprawa medycyny?

Wellness oznacza po prostu proces dobrego i świadomego życia, prowadzący do realizacji pełni potencjału człowieka w sposób zrównoważony i holistyczny.

Bartosz KABAŁA: Medycyna i pieniądze Bartosz KABAŁA: Medycyna i pieniądze
Bartosz KABAŁA

Bartosz KABAŁA

Medycyna i pieniądze

Aby zrozumieć, skąd biorą się ceny wyrobów przemysłu farmaceutycznego, warto przyjrzeć się bliżej całej drodze od poszukiwań substancji leczniczej do wprowadzenia leku na rynek.

Leszek DENKIEWICZ: Medycyna 3.0. Recepta na dobre relacje personelu z pacjentami Leszek DENKIEWICZ: Medycyna 3.0. Recepta na dobre relacje personelu z pacjentami
Leszek DENKIEWICZ

Leszek DENKIEWICZ

Medycyna 3.0.
Recepta na dobre relacje personelu z pacjentami

Każdy pacjent część swoich dochodów w postaci obowiązkowych podatków zdrowotnych powierza państwu, które zobowiązuje się zapewnić mu teraz i w przyszłości dobre jakościowo leczenie. Tym samym nabywa prawo do wymagania, by uwzględniono jego potrzeby i oczekiwania.

Ks.Stanisław WYSOCKI: Medycyna 3.0. Najważniejsza jest rozmowa Ks.Stanisław WYSOCKI: Medycyna 3.0. Najważniejsza jest rozmowa
Ks. Stanisław WYSOCKI

Ks. Stanisław WYSOCKI

Medycyna 3.0.
Najważniejsza jest rozmowa

Z kim ma rozmawiać pacjent, kiedy lekarz nie ma czasu, pielęgniarki „latają jak oszalałe”, bo są dwie albo trzy na jednym oddziale i mają czterdziestu pacjentów? A w tym wszystkim krąży kapelan i też ma coraz mniej czasu.

Piotr HARTMANN: Medycyna 3.0. Internet to informacje, lekarz to wiedza Piotr HARTMANN: Medycyna 3.0. Internet to informacje, lekarz to wiedza
Piotr HARTMANN

Piotr HARTMANN

Medycyna 3.0.
Internet to informacje, lekarz to wiedza

Rodzice często zamiast sięgnąć do profesjonalnych portali, szukają porad u innych rodziców na forach internetowych. Szukają w ten sposób informacji u osób, których wiedza jest zbliżona do ich własnej. Staram się uważnie śledzić takie wpisy, żeby podczas wizyt móc wyjaśniać opiekunom małego pacjenta, jak jest w rzeczywistości.

Bartosz KABAŁA: Dziecko trojga rodziców? Co tak naprawdę wydarzyło się w szpitalu w Meksyku? Bartosz KABAŁA: Dziecko trojga rodziców? Co tak naprawdę wydarzyło się w szpitalu w Meksyku?
Bartosz KABAŁA

Bartosz KABAŁA

Dziecko trojga rodziców?
Co tak naprawdę wydarzyło się w szpitalu w Meksyku?

Sformułowanie: “pierwsze w świecie dziecko trojga rodziców” nie jest nieuzasadnione. To dobrze brzmiący i kontrowersyjny skrót myślowy. Gdy bez głębszych wyjaśnień media donoszą o takim dziecku budzą się w nas obawy, że nauka za bardzo przyznaje sobie prawa boskie, a ludzie mieszają w genetyce dla własnej uciechy.

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam