Popołudniowe Espresso: Japonia ogłasza dodatkowe sankcje wobec Rosji
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Japonia ogłasza dodatkowe sankcje wobec Rosji

Główny sekretarz japońskiego rządu, Hirokazu MATSUNO, poinformował, że Japonia zastosuje dodatkowe sankcje wobec Rosji za jej atak na Ukrainę (restrykcje większe niż te uzgodnione przez uczestników szczytu G7 w Hiroszimie).

Prof. Michał KLEIBER: Nowe technologie w ochronie zdrowia

Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Nowe technologie w ochronie zdrowia


Technologie na pewno nie zastąpią w przyszłości lekarzy, ale lekarze, którzy będą po nie rozsądnie sięgać, zastąpią tych, którzy nie będą tych technologii w ogóle używać. 

Piotr GERLACH: Szczepionka mRNA przeciw SARS-CoV-2. Nowy rozdział w historii szczepień
Piotr GERLACH

Piotr GERLACH

Szczepionka mRNA przeciw SARS-CoV-2. Nowy rozdział w historii szczepień

Szczepionki przeciw SARS-CoV-2 opracowane w technologii mRNA są pionierskie, ale nie będą ostatnie. Świat nauki i firm farmaceutycznych odniósł sukces, którym jest bezprecedensowe tempo ich dostarczenia. I jeśli już nie trwają, to na pewno niebawem zostaną rozpoczęte prace nad projektami kolejnych szczepionek mRNA, wycelowanych w najbardziej niebezpieczne wirusy.

Prof. Michał KLEIBER: Sztuczna Inteligencja w ochronie zdrowia - korzyści i ryzyka
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Sztuczna Inteligencja w ochronie zdrowia - korzyści i ryzyka

Mamy już opracowane ostatnio oprogramowanie pozwalające z dokładnością do 70–80 proc. wskazać wśród osób zarażonych koronawirusem te, u których rozwinie się ciężka postać COVID-19, lub system typujący z dokładnością do 95 proc. osoby, które zachorują w ciągu swego życia na cukrzycę. Możliwości SI są jednak bardzo szerokie i daleko wykraczają poza taką diagnostykę.

Julia MISTEWICZ: Słowacja - mistrz w zwalczaniu koronawirusa
Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Słowacja - mistrz w zwalczaniu koronawirusa

Słowacja najlepiej z krajów europejskich radzi sobie z pandemią koronawirusa. Zastosowała najsilniejsze restrykcje zarówno wobec obywateli jak i przedsiębiorstw, z wieloma zakazami i ogromnymi karami, ale dzięki temu dziś może powoli, z wielką uwagą odmrażać gospodatkę.

Aleksandra OBRĘPALSKA-STĘPLOWSKA: Prewencja, transparentność, odpowiedzialność
Prof. Aleksandra OBRĘPALSKA-STĘPLOWSKA

Prof. Aleksandra OBRĘPALSKA-STĘPLOWSKA

Prewencja, transparentność, odpowiedzialność

Czas epidemii wymaga bardzo dużej transparentności i jasności, zarówno w przekazie informacji, wszelkich procedur postępowania, jak i w zachowaniu potencjalnych pacjentów, którzy nie mogą ukrywać przed nikim możliwości bycia zarażonym, narażając na to ryzyko innych.

Bartosz KABAŁA: Szczepionkowe FAQ
Bartosz KABAŁA

Bartosz KABAŁA

Szczepionkowe FAQ

Próba opisu krajobrazu po sejmowej debacie o projekcie autorstwa organizacji Stop NOP i dyskusji medialnej o szczepionkach jest niezwykle trudna. Użyto ogromnej ilości emocjonalnego napalmu, który zrównał z ziemią merytoryczne odpowiedzi na zarzuty antyszczepionkowców.

Beata ABRAMCZYK: Hashimoto. Droga do uzdrowienia siebie
Beata ABRAMCZYK

Beata ABRAMCZYK

Hashimoto. Droga do uzdrowienia siebie

Ta dziwnie brzmiąca nazwa choroby, do niedawna prawie nieznanej i przez wielu bagatelizowanaej, pochodzi od nazwiska japońskiego chirurga, dra Hakaru Hashimoto, który zajmował się problemami tarczycy. Po raz pierwszy choroba została opisana w 1912 roku jako przewlekłe, limfocytowe zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym.

Jakub KACZMARSKI, Michał BORYSIEWICZ: Elektronika elastyczna. Przyszłość m.in. diagnostyki medycznej
Jakub KACZMARSKIMichał A. BORYSIEWICZ

Jakub KACZMARSKI
Michał A. BORYSIEWICZ

Elektronika elastyczna.
Przyszłość m.in. diagnostyki medycznej

Kiedy myślimy o urządzeniach elektronicznych, nie kojarzymy ich z możliwością wyginania czy rolowania, ale to się może wkrótce zmienić. Polscy badacze są w awangardzie opracowywania technologii dla elektroniki elastycznej, istotnej szczególnie do zastosowań w medycynie, w diagnostyce.

Anna KRYSIUKIEWICZ FENGER, Katarzyna KOPER: Szczepić czy nie szczepić?
Anna KRYSIUKIEWICZ FENGERKatarzyna KOPER

Anna KRYSIUKIEWICZ FENGER
Katarzyna KOPER

Szczepić czy nie szczepić?

Kto jest najpopularniejszym pediatrą na świecie?! Lekarz pediatra z olbrzymim doświadczeniem oraz dziennikarka specjalizująca się w tematach o zdrowiu rozprawiają się z diagnozami wprost z sieci. Fragment bestselleru „Co Pan na to Doktorze z Sieci?” Anny KRYSIUKIEWICZ FENGER i Katarzyny KOPER.

Ewa STELMASIAK: Czy dobre życie to sprawa medycyny?
Ewa STELMASIAK

Ewa STELMASIAK

Czy dobre życie to sprawa medycyny?

Wellness oznacza po prostu proces dobrego i świadomego życia, prowadzący do realizacji pełni potencjału człowieka w sposób zrównoważony i holistyczny.

Bartosz KABAŁA: Medycyna i pieniądze
Bartosz KABAŁA

Bartosz KABAŁA

Medycyna i pieniądze

Aby zrozumieć, skąd biorą się ceny wyrobów przemysłu farmaceutycznego, warto przyjrzeć się bliżej całej drodze od poszukiwań substancji leczniczej do wprowadzenia leku na rynek.