Popołudniowe Espresso: Atak rosyjskich hakerów na stronę rządową

Atak rosyjskich hakerów na stronę rządową

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 1. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

W Polsce po raz pierwszy zoperowano dzieci z wykorzystaniem robota chirurgicznego

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku po raz pierwszy w Polsce zoperowano dzieci z wykorzystaniem robota chirurgicznego (robot da Vinci). Pacjentki w wieku 4, 6 i 17 lat czują się dobrze. Operacje zostały przeprowadzone w poniedziałek i we wtorek przez eksperta, prof. Thomasa BLANCA ze Szpitala Dziecięcego Necker w Paryżu, z którym współdziałali specjaliści z Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży: prof. Piotr CZAUDERNA, dr hab. Andrzej GOŁĘBIEWSKI, dr Marcin ŁOSIN, anestezjolog dr Małgorzata BARWICKA i pielęgniarka instrumentariuszka Anna RACZKOWSKA. Władze szpitala przekazały, że były to pierwsze w Polsce operacje u dzieci z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci.

Dwie z pacjentek były chore onkologicznie (jedna: torbiel nadnercza; druga: guz w trzonie trzustki). Trzeci pacjent miał wadę układu moczowego w postaci wodonercza wskutek zwężenia połączenia moczowodu z miedniczką nerkową.

Atak rosyjskich hakerów na stronę rządową

We wtorek strona podatki.gov.pl miała kilkudziesięciominutową awarię. Jak potwierdził pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa – Janusz CIESZYŃSKI – za atak odpowiedzialni są Rosjanie. Hakerzy włamali się na portal podatki.gov.pl – w którym Polacy rozliczają swoje elektroniczne PIT-y – we wtorek rano między godziną 7:00 a 9:00. Pełnomocnik rządu podkreślił, że nie doszło do kradzieży danych Polaków. „Za wczorajszy atak odpowiadają Rosjanie. Dysponujemy informacjami, które uprawdopodabniają w bardzo dużym stopniu, że to właśnie ten adwersarz” – powiedział Janusz Cieszyński. Jak wskazał, było to „działanie rosyjskich służb specjalnych”.

Atak polegał na wygenerowaniu dużego, sztucznego ruchu na stronie. Portal działa już w pełni sprawnie.

Wybory w Nigerii. Bola Ahmed TINUBU nowym prezydentem 

Były gubernator Lagos – Bola Ahmed TINUBU – został wybrany prezydentem Nigerii. Zastąpi on na stanowisku Muhammadu Buhariego. TINUBU zdobył 8,8 miliona głosów. W środę przewodniczący Niezależnej Narodowej Komisji Wyborczej (INEC) – Mahmood Yakubu – ogłosił, że zwyciężył Tinubu. Tinubu pokonał byłego współpracownika – Atiku ABUBAKARA (który zdobył 6,9 miliona głosów) – oraz Petera OBI (który zdobył 6,1 miliona głosów).

„To świetlana chwila w życiu każdego człowieka i potwierdzenie naszego demokratycznego istnienia” – powiedział Tinubu. W weekend mieszkańcy ponad 200-milionowej Nigerii udali głosowali w wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Było to szóste głosowanie od czasu powrotu demokracji w państwie w 1999 roku.

Prof. Michał KLEIBER
Tak dla wiarygodnych programów, nie dla plemiennej nienawiści

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Prof. Stanisław KOZIEJ: W jaki sposób słaba militarnie Ukraina odpiera ataki armii rosyjskiej?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 marca 2023