
Krzysztof SZUBERT
Szczyt Cyfrowy ONZ po raz pierwszy w Polsce. Wyzwania i kierunki rozwoju wirtualnego świata
Niezależnie od tego, w jakiej części globu mieszkamy, zadajemy sobie często te same pytania związane ze światem wirtualnym.

Prof. Aleksander SURDEJ
Informatyzacja i energetyka - mądry rozwój Polski
W przypadku polityki społeczno-gospodarczej i związanych z nią wydatków publicznych prawdziwe jest powiedzenie: „pokaż, na co chcesz wydać pieniądze, a powiem ci, kim jesteś i jakiej chcesz Polski”.

Krzysztof SZUBERT
Europejska strategia Jednolitego Rynku Cyfrowego
Jesteśmy w kluczowym momencie budowania gospodarki cyfrowej. Zniesienie barier cyfrowego rozwoju UE pozwoli firmom europejskim na czerpanie korzyści płynących z istnienia dużego europejskiego rynku, umożliwiając podjęcie równej konkurencji z globalnymi liderami gospodarki cyfrowej. Strategia Jednolitego Rynku Cyfrowego to także duża szansa dla Polski.

Konrad BIAŁOSZEWSKI
"Dowód osobisty z elektroniczną wkładką. O projekcie pl.ID raz jeszcze"
Dowód osobisty nowego wzoru należy utrzymać w obecnym kształcie z jednoczesnym uzupełnieniem go o warstwę elektroniczną. Czy jest to trudne? Na pewno nie. Opracowano standardy zarówno dla dokumentów takich jak dowód osobisty oraz karta pobytu, jak i dla ich warstwy elektronicznej w różnych stopniach rozwinięcia. Jest to tzw. EU-ID. System został wdrożony m.in. w Niemczech.

Prof. Łukasz A.TURSKI
"Dance macabre z wyborami i nowymi dowodami osobistymi. Informatyzacja w stylu PRL"
Ćwierć wieku temu nasza administracja państwowa działała w sposób bałaganiarski, była źle zorganizowana, co można przypisać spuściźnie „realnego socjalizmu”. Proces usprawniania tego systemu połączyliśmy z jego „przeniesieniem do cyberprzestrzeni”. Niestety (patrz ostatnie wybory) zrobiliśmy to właśnie w stylu dawnej administracji. Bez ogólnego planu, bez przemyślenia i oceny długofalowych konsekwencji (czego dowodem był np. dance macabre z nowymi dowodami osobistymi!), za to z ciągle zmienianymi emanacjami ministerstwa informatyzacji.