Popołudniowe Espresso: «Traktat o wodach międzynarodowych» przyjęty przez ONZ

«Traktat o wodach międzynarodowych» przyjęty przez ONZ

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 7. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Prezydent Andrzej DUDA z wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

W poniedziałek prezydent Andrzej DUDA rozpoczął wizytę w krajach Zatoki Perskiej. Wizytę zapoczątkował udział w Ad-Dausze, panelu na temat rolnictwa i rozwoju terenów wiejskich, w ramach V Konferencji ONZ w sprawie państw najsłabiej rozwiniętych. Prezydent Andrzej DUDA spotkał się z prezydentem Abu Zabi Szejkiem Mohamedem bin Zayedem AL NAHYANEM. Jednym z tematów rozmów między przywódcami jest współpraca w dziedzinie energii: zarówno konwencjonalnej, jak i odnawialnej. Prezydenci zamierzają podpisać porozumienia o współpracy w dziedzinie energetyki i cyfryzacji.

Rozmowy przywódców dotyczą także rosyjskiej napaści na Ukrainę.  Jeszcze przed spotkaniem z Al Nahyanem, prezydent DUDA podkreślał, że: „oddziaływanie rosyjskie w krajach na Półwyspie Arabskim jest bardzo silne. To są zamożne kraje, one mają swoją wysoką pozycję międzynarodową z uwagi na swoje liczne wpływy. Istotnym jest, żeby w sposób zdecydowany dawać świadectwo, jaka jest prawda o rosyjskiej agresji na Ukrainie. O to także prosili nas sojusznicy”. Jutro, podczas trzeciego dnia wizyty, prezydent Andrzej DUDA spotka się w Dubaju z wiceprezydentem, premierem ZEA szejkiem Mohammedem bin Rashidem Al Maktoumem.

Strajki we Francji

We Francji trwa kolejny strajk przeciw wprowadzanej reformie emerytalnej. Oprócz zapowiedzianych w całym kraju manifestacji wiele sektorów w ramach protestu „zatrzymuje Francję”, blokując jej gospodarkę. Jak przy niemal każdych ogólnonarodowych strajkach, najbardziej zmobilizowany jest transport. Utrzymano jedynie 1 na 5 pociągów szybkich kolei dalekobieżnych TGV. Również tanie linie kolejowe TER utrzymują 1 pociąg na 5. Pociągi krajowe Intercités nie funkcjonują w ogóle, poza jednym na dobę pociągiem na linii Paryż – Clermont-Ferrand.

W Paryżu normalnie funkcjonują jedynie dwie linie metra, ponieważ są całkowicie zautomatyzowane. Inne linie albo funkcjonują w ograniczonym składzie (średnio 1 na 3 pociągi) jedynie w godzinach szczytu albo jedynie na odcinku zwykłej trasy. Niektóre linie nie zatrzymują się też na części stacji, często na tych, będących węzłami przesiadkowymi. Strajkują również m.in. rafinerie, zakłady oczyszczania miasta, szkoły i uniwersytety. W szkołach podstawowych ma we wtorek strajkować ok. 60% personelu. Francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych przewiduje, że we wtorkowych manifestacjach w całej Francji udział może wziąć ok.1 -1,4 miliona osób. W samym Paryżu policja przewiduje udział od 60 000 do 90 000 osób. Liczne manifestacje zapowiadane są również w Lyonie i Tuluzie, gdzie oczekuje się ok. 30 000 osób.

Porozumienie ONZ ws. ochrony wód międzynarodowych

Blisko 200 krajów przyjęło „traktat o wodach międzynarodowych”, mający na celu ochronę życia w morzach, które pokrywają niemal połowę powierzchni ziemi, a których status był przez lata zasadniczo nieuregulowany prawnie.

„Traktat o wodach międzynarodowych” jest postrzegany, jako klucz do objęcia ochroną 30 proc. światowych lądów i mórz do końca tej dekady. Rozmowy dotyczące porozumienia trwały prawie 20 lat. „To ogromny sukces multilateralizmu. Przykład transformacji, której potrzebuje nasz świat i których domagają się ludzie, którym służymy” – powiedział Csaba KŐRÖSI, przewodniczący 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

„Traktat o wodach międzynarodowych” umożliwi strukturom ONZ egzekwować ochronę mórz i oceanów, a także wprowadzi prawo, które będzie umożliwiać ocenę działaności mogącą mieć negatywny wpływ na bioróżnorodność w wodach międzynarodowych. Podpisane przez państwa członkowskie ONZ porozumienie pozwoli zwiększyć dotację na ochronę mórz, jak również wprowadzi regulacje dostępu do morskich zasobów.

Grzegorz J. BLICHARZ
Mistrz Wincenty – prawnik, który zmienił bieg historii

🎧#Podcasty „Miesięcznik”

Prof. Michał KLEIBER: Informacje zamieniamy w wiedzę. Wiedzę zamieniamy w mądrość

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Popołudniowe Espresso: Książka, którą prezydent Emmanuel Macron ofiarował papieżowi Franciszkowi, nie jest polską stratą wojenną
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 marca 2023