Magdalena ŁYSIAK: Miesiąc w Rzymie - wirtualny. Kwiecień 2020

Miesiąc w Rzymie - wirtualny. Kwiecień 2020

Photo of Magdalena ŁYSIAK

Magdalena ŁYSIAK

Szef działu prasowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, autorka publikacji okolicznościowych, współzałożycielka Stowarzyszenia Sióstr i Braci Henryka II Pobożnego i Anny Śląskiej. W każdej wolnej chwili zgłębia kulturę włoską i architekturę modernistyczną.

zobacz inne teksty Autorki

W czasie epidemii koronawirusa wszystkie instytucje kultury we Włoszech zostały zamknięte, więc bardzo szybko zaczęto prześcigać się w ofercie kulturalnej, którą można przenieść do internetu. Na Półwyspie Apenińskim dużą wagę przywiązuje się do niemal codziennego obcowania z kulturą, dlatego tak istotne stało się, aby nie zabrakło jej także teraz. Szczególnie bogatą ofertę wirtualnego zwiedzania stworzyły rzymskie muzea miejskie.

1. #laCulturainCasa (Kultura w domu)

.Miejskie muzea rzymskie otworzyły swoje cyfrowe drzwi nie tylko dla mieszkańców miasta, ale i dla ludzi na całym świecie. Z własnego domu, za pomocą smartfonów, tabletów lub komputerów, możemy teraz odkrywać muzea i wspaniałe arcydzieła, które posiada Wieczne Miasto. Na stronie www.museiincomuneroma.it można zobaczyć niezwykłe zbiory, przeglądając strony różnych lokalizacji i wybierając fotograficzną ścieżkę przez sale wystawowe lub kolekcje. Dostępnych jest pięć wirtualnych wycieczek w języku włoskim i angielskim. Klikając hotspoty wstawione do pokoi i przeglądając interaktywne mapy, można też obejrzeć dodatkowe elementy – jak zdjęcia, filmy czy artykuły.

Odwiedzający mogą wybrać następujące wycieczki:

Muzea Kapitolińskie – tourvirtuale.museicapitolini.org

Tu zobaczyć można m.in. Wilczycę Kapitolińską, fragmenty wielkiego posągu Konstantyna, Wenus Kapitolińską czy Umierającego Gala. Podziwiać można misternie zaprojektowany przez Michała Anioła plac – Piazza del Campidoglio.

Hale Trajana – tourvirtuale.mercatiditraiano.it

Ogromny kompleks starożytnych hal targowych zaprojektowany przez architekta Apollodorosa z Damaszku. Nawet podczas wirtualnej wycieczki można poczuć ogrom tej budowli, która jest w zasadzie pierwowzorem dla wielkich galerii handlowych czasów współczesnych.

Muzeum Ara Pacis – tourvirtuale.arapacis.it

Ołtarz Pokoju to marmurowy ołtarz wzniesiony na Polu Marsowym na pamiątkę zakończenia wojen domowych. Oktawian August ślubował jego zbudowanie po powrocie do miasta z kampanii w Galii i Hiszpanii. Uroczystego poświęcenia dokonano 30 stycznia 9 roku p.n.e.

Muzeum Napoleońskie – tourvirtuale.museonapoleonico.it

W 1927 r. hrabia Giuseppe Primoli, syn hrabiego Pietra Primoli i księżniczki Carlotty Bonaparte, podarował Rzymowi rodzinną kolekcję dzieł sztuki, pamiątki napoleońskie. Potem swoje pamiątki przekazał jego brat Luigi. To ciekawe świadectwa wspaniałości cesarstwa oraz intensywnych relacji łączących Bonapartego z Rzymem. Miasto stało się w 1811 r. „miastem wolnym i cesarskim”, a jego królem został syn Napoleona.

Casino Nobile z muzeów Villa Torlonia – tourvirtuale.museivillatorlonia.it

Przepiękna rzymska willa, otoczona ogrodami i zaprojektowana w stylu neoklasycznym Giuseppego Valadiera dla rodziny Torlonia, skrywa w swych wnętrzach jedną z najważniejszych kolekcji starożytnej rzeźby rzymskiej. Przez 18 lat mieszkał tu Benito Mussolini.

2. Rafael 2020

.Wszystkich, którzy wybierali się na wystawę Raffaello 2020, Scuderie del Quirinale zaprasza na swoją stronę www.scuderiequirinale.com, gdzie w zakładce „Photo & video” jest dostępnych kilka filmów dotyczących największego wydarzenia kulturalnego Włoch w roku 2020 – wielkiej retrospektywy Rafaela Santi, zwanego „boskim malarzem”.

Polecam szczególnie krótki spacer po wystawie Una passeggiata in mostra; związki Rafaela ze sztuką antyczną – Raffaello e l’antico; śmierć malarza – La morte di Raffaello; jak budowano wystawę – Backstage della mostra Raffaello; kilka powodów, dla których kochamy Rafaela – Qualche ragione tra le tante per amare Raffaello. Warto też obejrzeć film, który przygotowany został przez telewizję Sky Arte – „Raffaello Principe delle arti” (Rafael, książę sztuki), w zakładce: „l video in mostra con Sky Arte”.

3. #laMusicanonsiferma (Muzyka się nie kończy)

.Teatro dell’Opera w Rzymie jako pierwszy wśród włoskich teatrów operowych zaoferował przeniesienie sezonu na stronę internetową. Zobaczyć można najciekawsze produkcje ostatnich lat. „Cyfrowy teatr” daje możliwość obejrzenia wielkich oper i baletów. „Teatr jest przede wszystkim wspólnotą ludzi, którzy w tych trudnych chwilach muszą nadal być zjednoczeni. Nie możemy się doczekać spotkania z wami wkrótce w teatrze Costanzi!” – powiedział dyrektor artystyczny Carlo Fuortes. W kwietniu teatr proponuje: „La bohéme” Pucciniego, „Cyrulika sewilskiego” Rossiniego czy „Łucję z Lammermoore” Donizettiego.

www.operaroma.it zakładka Teatro digitale

4. #iorestoacasa con il MAXXI (Zostań w domu z MAXXI)

.Muzeum Sztuki Nowoczesnej MAXXI otwiera swoje drzwi online z bogatą i zróżnicowaną ofertą kulturalną na wszystkich kanałach społecznościowych.

Wycieczka po najbardziej kultowych dziełach w kolekcji; 10-letnia historia MAXXI przez głosy jej bohaterów i zdjęcia najpiękniejszych wystaw przy współpracy ze Sky Arte; ikony architektury i designu; warsztaty dla rodzin i dzieci; spotkania z artystami, pisarzami, reżyserami i intelektualistami. Kurator Mario Sesti opowiada o filmach dokumentalnych z konkursu na festiwalu Extra Doc, autorzy książek są bohaterami krótkich wywiadów lub wypowiedzi na temat ich pism, literatury i spraw bieżących.

www.maxxi.art

5. #AuditoriumLives (Audytorium żyje)

.Największy kompleks muzyczny Rzymu, Auditorium Parco della Musica, zaprojektowany przez architekta Renzo Piano ruszył z akcją #AuditoriumLives. Kierując swą ofertę do widzów za pośrednictwem kanałów społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter, Spotify, Telegram), w ciągu pierwszych dwóch tygodni zarejestrowano nieprawdopodobną liczbę ok. 1 miliona użytkowników. W każdy poniedziałek „Monday Horoscope” prezentowane są piosenki dla każdego znaku zodiaku. Wtorek poświęcony jest historii z podcastami. Środa to dzień lekcji ekonomii z podcastami z festiwalu Economia Come. Czwartek, dzień filozofii, z podcastami z dialogów filozoficznych. Piątek to dzień rocka z podcastami z lekcji rocka przedstawionymi przez Ernesto Assante. Sobota to dzień wielkich spotkań z filmami z transmisji na żywo z festiwali, które się tu odbywają. Niedziela poświęcona jest odkrywaniu niezwykłej architektury budynków Audytorium i ich wspaniałych przestrzeni, muzeów i sal.

www.auditorium.com

6. #Cinemadacasa (Kino w domu)

.Niesamowitą ofertę stworzyła Fundacja Kina Rzymskiego – Alice nella Città – to program skierowany do młodego pokolenia. Stojąc w oknie lub na balkonie, można wyświetlać z własnego projektora fragmenty najbardziej lubianych filmów. Fundacja wyświetla codziennie o godz. 22.00 całe filmy na wybranych fasadach budynków miasta. Można do niej zgłaszać swoje ulubione filmy za pośrednictwem kanałów społecznościowych.

www.romacinemafest.it

Magdalena Łysiak

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 kwietnia 2020