Popołudniowe Espresso: Prezydent Włoch w Polsce

Prezydent Włoch w Polsce

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 18. kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Prezydent Włoch Sergio MATTARELLA z wizytą w Warszawie

Prezydent Włoch Sergio MATTARELLA, razem z córką Laurą, przebywa w Polsce od niedzieli. W tym czasie włoski przywódca spotkał się m.in. z przedstawicielami społeczności włoskiej, a także funkcjonariuszami Ambasady Włoch w naszym kraju, Frontexu i Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka oraz urzędnikami instytucji OBWE. W poniedziałek MATTARELLA spotkał się z prezydentem Andrzejem DUDĄ i pierwszą damą Agatą KORNHAUSER-DUDĄ. Głównymi tematami rozmów, między włoskim prezydentem a Andrzejem DUDĄ, było bezpieczeństwo, zbliżający się szczyt NATO w Wilnie, współpraca w ramach Unii Europejskiej, relacje dwustronne – w tym gospodarcza – a także kwestie migracji. Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent Andrzej DUDA podkreślił zaangażowanie Włoch, dotyczące bezpieczeństwa naszej części Europy. Podziękował także za przekazywaną dla Ukrainy pomoc. 

Dziś Sergio MATTARELLA spotkał się z premierem Mateuszem MORAWIECKIM, a także marszałkami Sejmu i Senatu, Elżbietą WITEK i Tomaszem GRODZKIM. Kolejno prezydent Włoch odwiedzi były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, gdzie weźmie udział w Marszu Żywych. Z kolei w środę, kończąc wizytę, prezydent wygłosi wykład na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Szefowie dyplomacji G7 potępiają rosyjską agresję i deklarują rezygnację z energii węglowej

Szefowie dyplomacji grupy G7, podczas wspólnych rozmów w Japonii, jednogłośnie potępili rosyjską agresję wobec Ukrainy, a także stosowane przez Rosję groźby jądrowe. Dyplomaci zapowiedzieli zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Zwrócili też wagę na Cieśninę Tajwańską i ostrzegli Chiny, które przyczyniają się do eskalacji konfliktu z Tajwanem. Przedstawiciele Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i Unii Europejskiej podkreślili „silne poczucie jedności w obliczu poważnych zagrożeń dla systemu międzynarodowego, w tym trwającej agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie”.

Również ministrowie środowiska i energii państw grupy G7 zobowiązali się w niedzielę do przyspieszenia procesu odchodzenia od paliw kopalnych. Celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej, pod względem emisji dwutlenku węgla, do 2050 roku. Ministrowie nie podali jednak terminu rezygnacji z energii węglowej. „Drastycznie zwiększymy ilość prądu generowanego z energii odnawialnych” – czytamy w sporządzonym po rozmowach komunikacie.

Były indyjski polityk zastrzelony na oczach telewidzów

Były parlamentarzysta Indii, Atiq Ahmed, skazany za porwanie, został zastrzelony, wraz z bratem, gdy policja eskortowała ich na badania lekarskie. Zabójstwo transmitowała w sobotę  na żywo indyjska telewizja. W nagraniu pokazano, jak były poseł wysiada z policyjnego samochodu w pobliżu szpitala w mieście Prayagraj (Allahabad) i jest prowadzony wraz z bratem (obaj skuci kajdankami i łańcuchami) przez policjantów. Skazani zostali otoczeni przez  dziennikarzy, wśród których znajdował się zamachowiec. W czasie transmisji wyraźnie widać było moment przystawienia pistoletu do głowy Ahmeda i strzał. Następnie zastrzelony został również jego brat.

Rząd stanu Uttar Pradesh zarządził śledztwo w sprawie morderstwa, które rozpętało potok krytyki ze strony głównych lokalnych i krajowych polityków. Ich zdaniem doszło do złamania prawa i panującego porządku.

Dominic SANDBROOK
Wietnam prześladuje Amerykę. Traumatyczna porażka sprzed 50 lat

Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze

Mateusz SZPYTMA: Po co pamiętać o przegranym powstaniu? O Powstaniu w Getcie Warszawskim

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 kwietnia 2023