Nie ukształtował się jak dotąd – powszechnie intelektualnie akceptowany – nowy standard ustrojowego modelu kapitalizmu i zalecanej polityki społeczno-gospodarczej. Tymczasem Polska ma obecnie potencjalnie szersze pole wyboru, niż gdy dokonywała wyboru programu transformacji.
Władimir Putin zapowiedział, że zmierza pójść w jego ślady. a więc chodzi o kwestię ponownego podbicia przez Rosję tego, co kiedyś znajdowało się pod rządami rosyjskich carów. Władimir Putin uważa, że realizuje historyczną misję, i nie zamierza z niej rezygnować.
Wśród państw Zachodu panuje przekonanie, że Putin przetrwa tę wojnę i pozostanie na stanowisku, zachowując swoje wpływy w kraju i za granicą. Nie szukają zatem konfrontacji w relacjach z Rosją, ale raczej osiągnięcia jakiejś formy współpracy. Nie oznacza to, że przywódcy Zachodu ufają Putinowi. Żyją oni jednak w cieniu iluzji, przekonani, że w ten sposób mogą kontrolować Putina i Rosję. Tymczasem wszyscy wiemy, że Putin jest niekontrolowalny.
Integracja nie odbywa się na poziomie metapaństwa, lecz w konkretnym zakładzie pracy, szkole, sąsiedztwie, ulicy, restauracji czy urzędzie administracji publicznej, rządowej czy też samorządowej. Stąd tak kluczowy jest dialog państwa z jego obywatelami, ażeby odpowiednio komunikować zachodzące w tym zakresie przemiany oraz stosownie do potrzeb tłumaczyć potrzebę wdrażania odpowiednich rozwiązań.
Kosztów przyszłej odbudowy Ukraina sama nie udźwignie. Powinna zapłacić Rosja. Źródłem reparacji powinny stać się zamrożone aktywa Federacji Rosyjskiej oraz „opłata reparacyjna” nałożona na dochody z eksportu ropy i gazu.
Nie powinniśmy dać się zahipnotyzować lśniącym miastom, fasadzie cywilizacji i zaawansowania technologicznego. Warto wybrać się do Efezu, aby się tego nauczyć. Przejść się po kamieniu brukowym, po którym jeździły rydwany. Dziś świadectwo utraconej chwały starożytnego świata. Nr 41 „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei
“Znamy niemieckie „nein” i sowieckie „niet” dla istnienia suwerennego państwa” – tym zdaniem rozpoczyna się nr 41 “Wszystko co Najważniejsze”
Fakt, że Chiny nie są w stanie nawet łagodnie skarcić Moskwy, jest dla świata sygnałem, iż partnerstwo Pekinu z Putinem liczy się dla nich bardziej niż zazwyczaj nieugięte forsowanie nienaruszalności suwerennych granic i polityki nieingerowania w wewnętrzne sprawy innych państw.
Potęga militarna, jaką dysponują państwa zachodnie, nie jest dziś wystarczająca. Nasz model wojskowy uległ erozji do tego stopnia, że stał się nieadekwatny w wyniku adaptacji naszych wrogów.
Co roku Norweska Rada ds. Uchodźców sporządza listę dziesięciu najbardziej zaniedbanych kryzysów wysiedleńczych na świecie.
Gdy po dojściu do władzy trzeba zająć się realnymi problemami populiści zamieniają się w autokratów – twierdzi prof. Michel WIEVIORKA
Żenująca i coraz bardziej nieistotna inteligencja jeszcze nigdy nie upadła we Francji tak nisko. |