Popołudniowe Espresso: Zakończyły się manewry wojsk V4 w Polsce

Popołudniowe Espresso: Zakończyły się manewry wojsk V4 w Polsce

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Link do zapisów: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 9. listopada a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Ćwiczenia PUMA-22. Zakończyły się manewry wojsk V4 w Polsce

Ćwiczenia Puma-22 to największe tegoroczne manewry wojsk państw Grupy Wyszehradzkiej, w którym uczestniczą też żołnierze USA i Zjednoczonego Królestwa. Manewry rozpoczęły się 4 listopada. Wzięło w nim udział prawie 2000 żołnierzy i ok. 300 jednostek sprzętu. – Najlepsza strategia to odstraszyć wroga poprzez siłę własnej armii i poprzez współpracę z innymi – mówił premier Mateusz MORAWIECKI, który w środę wraz z premierem Słowacji Eduardem HEGEREM obserwował manewry wojsk państw Grupy Wyszehradzkiej PUMA-22 na poligonie Nowa Dęba na Podkarpaciu. Scenariusze ćwiczeń przewidywały np. prowadzenie obrony manewrowej, forsowanie przeszkody wodnej na rzece San, prowadzenie likwidacji skażeń przez pododdziały chemiczne, sprawdzenie procedur wzywania ognia artylerii (Call For Fire) i ewakuacji medycznej (MEDEVAC) oraz zintegrowane prowadzenie ognia. W ćwiczeniu w większości brały udział pododdziały wojsk pancernych i zmechanizowanych, ale uczestniczyły w nim także inne rodzaje wojsk np. artylerzyści, saperzy, chemicy, przeciwlotnicy i zwiadowcy. Równolegle z ćwiczeniem Puma-22, które jest ćwiczeniem taktycznym z wojskami, odbywały się ćwiczenia dowództw i sztabów: System-22, Gepard-22 i San-22.

Trzęsienie ziemi we Włoszech 

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,7 odnotowano w środę rano 9. listopada w pobliżu wschodniego wybrzeża Włoch. Epicentrum trzęsienia znajdowało się w odległości 35 kilometrów od Pesaro, 95-tysięcznego nadmorskiego miasta we włoskim regionie Marche. Jak powiadomił Włoski Instytut Geofizyki i Wulkanologii (INGV) ognisko wstrząsów znajdowało się na głębokości 7 kilometrów. Wstrząsy były odczuwalne w promieniu 300 km, ale nie ma doniesień o poszkodowanych. W nadmorskiej części regionu Marche zawieszono ruch pociągów.

Wstrząsy dało się odczuć m.in. w Rzymie, a także na północy Włoch, w regionach Trydentu. Trzęsienie było odczuwalne na obszarach zamieszkanych przez około 16 mln osób, w tym w Słowenii, Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie. 

Prezydent Macron ogłasza koniec antydżihadystycznej operacji wojskowej w Afryce Zachodniej

Prezydent Francji Emmanuel MACRON ogłosił w środę 9. listopada strategiczną zmianę dla swoich sił wojskowych rozmieszczonych w regionie Sahelu w Afryce Zachodniej, które pomagają krajom regionu powstrzymywać dżihadystyczne rebelie. Macron udał się w tym celu do bazy morskiej w Tulonie, aby oficjalnie zaznaczyć koniec operacji Barkhane, po wycofaniu sił francuskich z Mali na początku tego roku.

Około 3000 francuskich żołnierzy pozostaje jednak w Nigerze, Czadzie i Burkina Faso, chociaż nie oczekuje się, że te liczby wkrótce się zmienią, nastąpi „znacząca korekta naszych baz w Afryce”, donosi AFP urzędnik w biurze Macrona. Celem tej zmiany jest „zmniejszenie ekspozycji i widoczności naszych sił zbrojnych w Afryce oraz skupienie się na współpracy i wsparciu […] głównie w zakresie sprzętu, szkolenia, wywiadu i partnerstw operacyjnych krajom, które tego chcą” – powiedział urzędnik. Francuskie wojska rozmieszczone zostały w Afryce Zachodniej w ramach operacji Barhane w 2013 roku, kiedy rebelianci dżihadystyczni przejęli znaczną część północnego Mali.

Helen LEWIS
Sprawiedliwość społeczna stała się nową religią

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Jurij FELSZTINSKI: Trzecia wojna światowa już trwa

Jurij FELSZTYŃSKI: Trzecia wojna światowa już trwa
Jurij FELSZTYŃSKI: Trzecia wojna światowa już trwa

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 listopada 2022