Popołudniowe Espresso: USA – 2 mld dolarów na wzmocnienie obronności Polski

USA – 2 mld dolarów na wzmocnienie obronności Polski

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 25. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Stany Zjednoczone przekażą 2 miliardy dolarów na wzmocnienie obronności Polski

Stany Zjednoczone przekażą 2 miliony dolarów dla Polski w ramach Zagranicznego Finansowania Wojskowego (FMF). Celem jest wsparcie i wzmocnienie modernizacji polskiej obronności. „Polska jest silnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, a jej bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie dla zbiorowej obrony wschodniej flanki NATO” – podkreślił ambasador USA w Polsce, Mark BRZEZINSKI.

Bezpośrednie pożyczki w ramach FMF są narzędziem współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa zarezerwowanym tylko dla niektórych partnerów USA. Wpływy z pożyczek przyczynią się do dalszego rozwoju modernizacji wojskowej Polski w szerokim zakresie – podkreślono w komunikacie.

Bułgaria przystąpi do strefy euro 1 stycznia 2025 roku

Jak informują władze Bułgarii, kraj przystąpi do strefy euro 1 stycznia 2025 roku. Pierwotnie miało to nastąpić 1 stycznia 2024 roku, jednak data ta uległa zmianie z powodu braku spełnienia wymagań, które były niezbędne do wprowadzenia waluty. Głównym problemem jest konieczność wprowadzenia dużej ilości zmian ustawodawczych, które należy wprowadzić, aby wejść do strefy. Europejski Bank Centralny poinformował, że nie zdąży ich przyjąć i zaaprobować do początku 2024 roku. Dodajmy, że aktualnie obowiązującą w Bułgarii walutą są bułgarskie lewy (BGN), gdzie 1 lew to około 0,51 euro.

Euro to waluta obowiązująca w 20 państwach Unii Europejskiej, używana przez 347 mln obywateli (zgodnie z danymi z 2021 roku). Ostatnim krajem, który dołączył do strefy była Chorwacja.

Papież FRANCISZEK w Marsylii – podsumowanie wizyty

Podczas wizyty w Marsylii, na południu Francji, papież FRANCISZEK  wygłosił przemówienie podczas forum  Spotkań Śródziemnomorskich, którego jednym z głównych tematów był kryzys migracyjny. „Ci, którzy narażają swe życie na morzu, nie są najeźdźcami” – przekonywał papież FRANCISZEK podczas wystąpienia.

Wizyta Ojca Świętego była szczególnie ważna dla wiernych z samej Marsylii, której od 500 lat nie odwiedził żaden papież. Jak zaznaczają Francuzi, wizyta papieża wskazuje na chęć działań na rzecz dialogu międzykulturowego i wzajemnego zrozumienia. Wizyta papieża FRANCISZKA w Marsylii trwała od 22 do 23 września 2023.

Prof. Jacek HOŁÓWKA
Czy superkomputer może mieć zmysł metafizyczny?

Podcasty🎧 #Miesięcznik

56. numer „Wszystko co Najważniejsze”„Stary Kontynent zagrożony od zewnątrz i od wewnątrz”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 września 2023