
Jest poniedziałek, 22. maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Spotkanie ministrów obrony Grupy Północnej
W Legionowie rozpoczęło się spotkanie ministrów obrony państw Grupy Północnej pod przewodnictwem wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka. W spotkaniu biorą udział szefowie resortów obrony z państw nordyckich, bałtyckich, a także Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemiec. Podczas obrad ministrowie omówią aspekty bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO „poprzez wzmocnienie mechanizmów odstraszania oraz zdolności obronnych w odniesieniu do realnego ofensywnego potencjału Rosji”. „Omówione zostaną także możliwości wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy oraz agenda szczytu NATO w Wilnie” – przekazał Polski MON.
Grupa Północna to format wymiany opinii na aktualne tematy związane ze stanem środowiska bezpieczeństwa w Europie oraz rozwojem inicjatyw polityczno-wojskowych w NATO i UE. Forum (Northern Group) tworzy 12 państw Europy Północnej, będących członkami NATO lub UE: Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, Polska, Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia i Szwecja, Estonia, Litwa i Łotwa. Grupa powstała z inicjatywy Wielkiej Brytanii, która w listopadzie 2010 r. zorganizowała pierwsze spotkanie ministrów obrony.
Meta zapłaci 1,2 mld euro za przekazanie danych użytkowników z UE do Stanów Zjednoczonych
W poniedziałek Europejska Rada Ochrony Danych ogłosiła decyzję o nałożeniu grzywny 1,2 mld euro na firmę Meta, za przesyłanie danych należących do użytkowników Facebooka z UE na serwery w Stanach Zjednoczonych. Grzywna jest najwyższą, jaką kiedykolwiek nałożono na podstawie europejskiego prawa dotyczącego prywatności danych, znanego jako Ogólne rozporządzenie o ochronie danych – RODO.
Naruszenie Meta jest „bardzo poważne, ponieważ dotyczy przekazywania, które jest systematyczne, powtarzalne i ciągłe […] Facebook ma miliony użytkowników w Europie, więc ilość przesyłanych danych osobowych jest ogromna. Bezprecedensowa kara jest mocnym sygnałem dla organizacji, że poważne naruszenia mają daleko idące konsekwencje” – skomentowała decyzję Andrea Jelinek, przewodnicząca Europejskiej Rady Ochrony Danych. Meta, która jest również właścicielem WhatsApp i Instagram, zapowiedziała odwołanie się od orzeczenia, w tym grzywny.
Zawieszenie broni w Sudanie wchodzi w życie
22 maja o godz. 21:45 wejdzie w życie 7-dniowe zawieszenie broni między sudańską armią a Siłami Szybkiego Reagowania (RSF). Obie strony potwierdziły, że będą przestrzegać rozejmu, który może zostać przedłużony za zgodą obu stron. Porozumienie zostało wynegocjowane przy pomocy przedstawicieli z USA i Arabii Saudyjskiej w Dżuddzie. Zaprzestanie walk ma być monitorowane przez armię Sudanu i RSF, ale i przez strony negocjujące i ma umożliwić dostarczenie pomocy.
W poniedziałek, jeszcze przed wejściem w życie rozejmu, Armia Sudanu – chcąc zdobyć przewagę w stolicy kraju, Chartumie – przeprowadziła naloty na miasto. , Chartum, poinformowali mieszkańcy, starając się zdobyć teren nad paramilitarnymi rywalami na kilka godzin przed wejściem w życie tygodniowego zawieszenia broni mającego na celu umożliwienie dostarczenia pomocy. Wojsko przeprowadziło również naloty w niedzielę wieczorem, atakując pojazdy mobilnych jednostek paramilitarnych Sił Szybkiego Wsparcia (RSF).
Walki w Sudanie trwają od 15 kwietnia. Zginęło w nich ponad 500 osób, a około 4,5 tys. zostało rannych. Od początku konfliktu domy musiało opuścić 1,1 mln osób, w tym z kraju uciekło 270 tys.

Ukraina – konflikt pamięci
Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze
Prof. Krzysztof MALICKI: Po co pamiętać o przeszłości? Jak rozumiemy historię?

Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
