Wydanie 522 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 522 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

Szanowni Państwo, 

To wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” rozpoczynamy tekstem Eryka MISTEWICZA o najważniejszych ideach i wyzwaniach dla Polski na najbliższe lata. Znajduje się wśród nich oczywiście bezpieczeństwo, zarówno związane z pozycją międzynarodową Polski jak ujęte w wymiarze ekonomicznym i społecznym. Polecam Państwu lekturę tego tekstu.

Bezpieczeństwo zdominowało ostatnie tygodnie, obchodziliśmy bowiem 75. lecie powstania NATO oraz rocznicę zbrodni katyńskiej. Z tej okazji publikujemy arcyciekawe słowa Joe BIDENA, który podsumował stan Sojuszu oraz wskazał wyzwania na przyszłość, Kaja KALLAS, premier Estonii, przypomniała zaś światu o katyńskim lesie i rosyjskiej zbrodni na polskich oficerach.

W tym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” komentujemy także najważniejsze z punktu widzenia Polski wydarzenia. Andrzej KRAJEWSKI pisze o pakcie migracyjnym jako końcu pewnego modelu rozwoju europejskiej wspólnoty. Co dalej? Tego dowiecie się Państwo z tekstu „Małe furtki do wielkiej zmiany”, którego lekturę serdecznie polecam.

To i wiele więcej znajdziecie Państwo w najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”. Jak zawsze też zachęcamy do lektury papierowego wydania miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” (dostępnego także w formie e-wydania).

Zapraszam do lektury,

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”


Eryk MISTEWICZ
Siedem idei, o które warto się bić w 2024 roku 

Eryk MISTEWICZ: Siedem idei, o które warto się bić w 2024 roku

Nie dostaliśmy Polski od swoich dziadków, pożyczyliśmy ją od naszych wnuków.


Andrzej KRAJEWSKI
Małe furtki do wielkiej zmiany. 
Pakt migracyjny 

Andrzej KRAJEWSKI: Małe furtki do wielkiej zmiany. Pakt migracyjny

Pakt migracyjny zupełnie nie jest tym, czym się wydaje. To kolejny z symptomów obumierania w Europie liberalnej demokracji. Schodzącej z dziejowej sceny, ponieważ nie przystaje do nowych czasów.


Joe BIDEN
75 lat NATO – największego sojuszu wojskowego świata 

Joe BIDEN: 75 lat NATO - największego sojuszu wojskowego świata

Świętujemy punkt zwrotny w historii świata: powstanie NATO. 75 lat temu zawiązano największy sojusz wojskowy, jaki kiedykolwiek istniał. Ale nie stało się to przez przypadek ani nie było nieuniknione. 


Nr 63. „Wszystko Co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

Nr 63. „Wszystko Co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

W 62. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze znajdą Państwo eseje m.in.: prof. Ryszarda BUGAJA, prof. Krzysztofa PAWŁOWSKIEGO, prof. Jacka HOŁÓWKI, Karola NAWROCKIEGO, Jana PARYSA i prof. Michała KLEIBERA.


Patryk PALKA
Chwała, duma, patriotyzm. Rzymianie wiedzieli, za co walczyć. A my? 

Patryk PALKA: Chwała, duma, patriotyzm. Rzymianie wiedzieli, za co walczyć. A my?

Patriotyzm to jeden z fundamentów etosu Rzymian. Ich oddanie ojczyźnie, gotowość do poświęcenia i samoograniczenia na rzecz jej wielkości, innymi słowy, to, co określano jako amor patriae, caritas patriae bądź pietas in patriam, było jednocześnie siłą napędową rzymskiego imperializmu. Nie sposób tych dwóch kwestii rozgraniczyć.


Lennart MERI
Ostrzeżenie z 1994 roku 

Lennart MERI: Ostrzeżenie z 1994 roku

Prezydent Republiki Estońskiej Lennart Meri wygłosił podczas Uczty św. Macieja w Hamburgu 25 lutego 1994 r. przemówienie, ostrzegając przed rosyjską ekspansją na Europę.


Karol NAWROCKI
Zbrodnia ludobójstwa nie ulega przedawnieniu 

Karol NAWROCKI: Zbrodnia ludobójstwa nie ulega przedawnieniu

W dniu 13 kwietnia 1943 roku ogłoszono potworną wiadomość. To właśnie wtedy odkryto szczątki tysięcy obywateli II RP. W Lesie Katyńskim pod Smoleńskiem, w zachodniej części Rosji, odkryto masowy grób. 


Kaja KALLAS
W Estonii wszyscy wiedzą, co oznacza Katyń 

Kaja KALLAS: W Estonii wszyscy wiedzą, co oznacza Katyń

W Estonii wszyscy wiedzą, co oznacza Katyń. Mój kraj podczas II wojny światowej i w późniejszych latach także doświadczył licznych okrucieństw. Sowiecka Rosja deportowała dziesiątki tysięcy Estończyków na Syberię. 


Prof. Jeff JARVIS
Czas pożegnać stary świat informacji? 

Prof. Jeff JARVIS: Czas pożegnać stary świat informacji?

Zaczynam dochodzić do wniosku, którego unikałem przez ostatnie lata pracy w internecie i branży informacyjnej: być może nadszedł czas, by porzucić dziennikarstwo starego typu.


Eryk MISTEWICZ
Byłoby dobrze, gdyby z czasem „Gazeta na Niedzielę” stała się Państwa niedzielnym rytuałem 

Eryk MISTEWICZ: Byłoby dobrze, gdyby z czasem „Gazeta na Niedzielę” stała się Państwa niedzielnym rytuałem

„Każdy numer będzie ukazywać się o północy z soboty na niedzielę. Pierwszy numer ukazuje się kilka dni po tym, jak nastąpił zbrodniczy atak Hamasu na Izrael, gdy obok nas wciąż trwa wojna na Ukrainie, a przyszłość Polski i, szerzej, Unii Europejskiej jest jak nigdy pod wielkim znakiem zapytania. W czasie refleksyjnym, bardzo istotnym dla naszej przyszłości. Uważam, że właśnie w takich sytuacjach powinniśmy wsłuchiwać się w głos mądrych ludzi, korzystać z tego, że są wśród nas, że możemy czerpać z ich wiedzy, doświadczenia. 

Wierzymy, że w świecie zdominowanym przez pośpiech, szybkość mediów społecznościowych, kakofonię informacji atakujących nas zewsząd – Czytelnicy doceniają wysokojakościowe, uczciwe dziennikarstwo”.


STRATEGIE


Prof. Michał KLEIBER
Niekontrolowany rozwój AI jest zagrożeniem dla ludzkości 

Prof. Michał KLEIBER: Niekontrolowany rozwój AI jest zagrożeniem dla ludzkości

Wielu ekspertów pisze i mówi na temat sztucznej inteligencji, używając sformułowania: „AI – korzyści czy zagrożenia?”. Uważam takie alternatywne sformułowanie za nietrafne, ponieważ właściwa według mnie jest koniunkcja: „AI – korzyści i zagrożenia”. 


Andrzej KRAJEWSKI: Wojna z NBP zepchnie Polskę na drogę ku Argentynie

Andrzej KRAJEWSKI
Wojna z NBP zepchnie Polskę na drogę ku Argentynie 

Przemysław KRAL: Kryptowaluty czekają na decyzję KNF

Przemysław KRAL
Kryptowaluty czekają na decyzję KNF 

Prof. Jacek KORONACKI: Licencja na zabijanie

Prof. Jacek KORONACKI
Licencja na zabijanie 


 

PIĘKNO NAUKI


Prof. Jacek KORONACKI
O wiedzy, umiłowaniu mądrości i nauce słów kilka. Polemika z Janem Śliwą 

Prof. Jacek KORONACKI: O wiedzy, umiłowaniu mądrości i nauce słów kilka. Polemika z Janem Śliwą

Niedawno temu opublikowany na stronach portalu WcN ważny artykuł Jana Śliwy „Wiedza i wiara”, prosi się o pewne uzupełnienie. Jak zwykle u tego Autora, artykuł jest bogaty w treść wagi doniosłej, jest napisany z eruducją i właściwą Autorowi klarownością. Ale nie mogę zgodzić się ze sposobem, w jaki zderza ze sobą pojęcia wiedzy i wiary, mające dla artykułu znaczenie fundamentalne. 


John KERRY: Przyszłość świata pod znakiem fuzji jądrowej

John KERRY
Przyszłość świata pod znakiem fuzji jądrowej 

Giovanni CUCCI SJ: Postczłowiek i transczłowiek. Jaka antropologia przyszłości?

Giovanni CUCCI SJ
Postczłowiek i transczłowiek. Jaka antropologia przyszłości? POLSKA WŁAŚNIE


Marcin KĘDZIERSKI
Kraków – społeczna zmiana, czy kontynuacja? 

Marcin KĘDZIERSKI: Kraków - społeczna zmiana, czy kontynuacja?

Obawa o zakwestionowanie istniejącego porządku legła u podstaw dość emocjonalnej reakcji na wizję ewentualnego zwycięstwa Łukasza Gibały szeroko rozumianego krakowskiego establishmentu, w tym także środowiska deweloperskiego, finansującego negatywną kampanię. 


Łukasz GIBAŁA
Dziesięć priorytetów dla Krakowa 

Łukasz GIBAŁA: Dziesięć priorytetów dla Krakowa

Krakowskie osiedla, zwłaszcza te nowsze, nie sprzyjają relacjom sąsiedzkim i budowaniu lokalnych społeczności. Chcemy to zmienić, tworząc mini rynki – miejsca, gdzie będzie można poznać sąsiadów, zorganizować akcję sąsiedzką, warsztaty czy zajęcia sportowe.


Paulina PONIEWSKA
Rządy centralne przychodzą i odchodzą. Bezpartyjny prezydent Krakowa gwarantuje, że zmiany w mieście będą od tego niezależne 

Paulina PONIEWSKA: Rządy centralne przychodzą i odchodzą. Bezpartyjny prezydent Krakowa gwarantuje, że zmiany w mieście będą od tego niezależne

Kraków zaskoczył wszystkich. Łukasz Gibała, niezależny kandydat na prezydenta, faworyt wszystkich przedwyborczych sondaży, zdobył o 10 proc. mniej głosów niż Aleksander Miszalski, członek Platformy Obywatelskiej i obecny poseł PO. W wyborach do Rady Miasta zwyciężyło także PO, zdobywając bezwzględną większość. Przed nami druga tura wyborów prezydenckich – jeszcze wszystko może się zdarzyć.


KSIĘGARNIA


Prof. Andrzej NOWAK
Putin wobec Polski 

Prof. Andrzej NOWAK: Putin wobec Polski

Przyjazna atmosfera, jaka towarzyszyła wizycie Putina, była tylko propagandową otuliną zasadniczego celu pobytu Putina nad Wisłą:: chodziło o sprzedaż dużej części polskiego rynku naftowego potężnej rosyjskiej firmie naftowej Łukoil, o sprzedaż rafinerii i Naftoportu w Gdańsku. To nie tylko miało zapewnić dojście do polskiego rynku naftowego od strony Bałtyku, ale do zmonopolizowania tego rynku przez Rosję, odcięcia od alternatywy, jaką mogło być zaopatrzenie w nośniki energii transportowane drogą morską – nie z Rosji.


Monique CHMIELEWSKA-LEHMAN, Artur CHMIELEWSKI I Karolina PREWĘCKA: Pani natura i pani historia

Monique CHMIELEWSKA-LEHMAN, Artur CHMIELEWSKI I Karolina PREWĘCKA
Pani natura i pani historia 

Quentin SKINNER: Filozofowie powinni na poważnie zainteresować się śmiechem

Quentin SKINNER
Filozofowie powinni na poważnie zainteresować się śmiechem 

Wincenty WITOS: Jedność i praworządność to fundamenty silnej Polski

Wincenty WITOS
Jedność i praworządność to fundamenty silnej Polski 

Prof. Andrzej NOWAK: Trudny rok 1670. Między Rzeczpospolitą, Ukrainą a Turcją

Prof. Andrzej NOWAK
Trudny rok 1670. Między Rzeczpospolitą, Ukrainą a Turcją 


MULTILANGUAGE


Karol NAWROCKI: The crime of genocide has no statute of limitations 

Karol NAWROCKI: The crime of genocide has no statute of limitations

Nathaniel GARSTECKA: Juifs et Polonais, ce qui nous unit est plus fort que ce qui nous sépare 

Nathaniel GARSTECKA: Juifs et Polonais, ce qui nous unit est plus fort que ce qui nous sépare


WIDEO


„Cywilizacja europejska – najlepszy ze światów?” |
Zaproszenie do 63. numeru „Wszystko co Najważniejsze”
 

PÉPITES


Polska będzie bronić Litwy – prezydent Andrzej DUDA w litewskiej LRT

Polska będzie bronić Litwy - prezydent Andrzej DUDA w litewskiej LRT

Polska armia broniłaby Litwy, gdyby została zaatakowana, ale nie ma pewności co do sytuacji pozamilitarnych, które nie wiążą się z automatycznym uruchomieniem art. 5 traktatu waszyngtońskiego dotyczącego obrony zbiorowej – powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla telewizji LRT.


Przetrwają po nas implanty, plomby i ubrania z tworzyw sztucznych - prof. Jan ZALASIEWICZ

Przetrwają po nas implanty, plomby i ubrania z tworzyw sztucznych – prof. Jan ZALASIEWICZ

Japonia w zapaści demograficznej – Kyodo

Japonia w zapaści demograficznej – Kyodo

Wiosenne roje meteorów – co będzie można zabaczyć na Polskim niebie

Wiosenne roje meteorów – co będzie można zabaczyć na Polskim niebie

DragonFire zwalczy drony nad Ukrainą?

DragonFire zwalczy drony nad Ukrainą?

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 kwietnia 2024