Joe BIDEN: 75 lat NATO - największego sojuszu wojskowego świata

75 lat NATO - największego sojuszu wojskowego świata

Photo of Joe BIDEN

Joe BIDEN

46. prezydent Stanów Zjednoczonych.

zobacz inne teksty Autora

Świętujemy punkt zwrotny w historii świata: powstanie NATO. 75 lat temu zawiązano największy sojusz wojskowy, jaki kiedykolwiek istniał. Ale nie stało się to przez przypadek ani nie było nieuniknione. Kolejne pokolenia obywateli Stanów Zjednoczonych i naszych Sojuszników decydowały się wspólnie odpierać agresję i bronić wolności, wiedząc, że dzięki temu jesteśmy silniejsi, a świat jest bezpieczniejszy – pisze Joe BIDEN

.Podczas zimnej wojny zjednoczyliśmy się przeciwko siłom sowieckiego totalitaryzmu. Zrobiliśmy to ponownie, gdy Ameryka została zaatakowana 11 września 2001 r., a nasi Sojusznicy po raz pierwszy i jedyny w historii powołali się na artykuł 5 NATO – atak na jednego jest atakiem na wszystkich. Także w ciągu ostatnich dwóch lat członkowie Sojuszu zintensyfikowali swoje działania, by wesprzeć dzielnych mieszkańców Ukrainy w obliczu okrutnej inwazji Rosji, największego konfliktu w Europie od czasów II wojny światowej.

Obecnie NATO jest większe, silniejsze i bardziej zdeterminowane niż kiedykolwiek wcześniej. Włączyliśmy do Sojuszu Finlandię i Szwecję – dwie demokracje dysponujące dwiema wysoko rozwiniętymi armiami. W ciągu ostatnich trzech lat nasi Sojusznicy zwiększyli roczne wydatki na obronę o niemal 80 miliardów dolarów. Gdy nasi przeciwnicy spróbowali zniszczyć niespotykaną jedność Sojuszu, my pozostaliśmy niewzruszeni. W lipcu 2024 roku Stany Zjednoczone będą gospodarzem waszyngtońskiego szczytu NATO, którego celem jest modernizacja zdolności naszych demokracji w zakresie obrony i odstraszania.

Musimy zdecydować się chronić ten postęp i opierać się na nim, tak jak zrobiły to pokolenia przed nami. Musimy pamiętać, że święte zobowiązanie, które podejmujemy wobec Sojuszników – bronić każdego centymetra terytorium NATO – zwiększa też nasze bezpieczeństwo i oferuje Stanom Zjednoczonym zaporę obronną nieporównywalną z żadnym innym narodem na świecie. I tak jak nasi poprzednicy, musimy zadać sobie pytanie, co możemy zrobić – co musimy zrobić – aby stworzyć bardziej pokojową przyszłość.

.Po podpisaniu traktatu, który powołał do życia NATO, 75 lat temu, prezydent Harry Truman powiedział: „Jeśli istnieje dziś jakiś pewnik, jakiś nieunikniony aspekt przyszłości, to jest nim wola ludzi na całym świecie, by panowały w nim wolność i pokój”. Wierzę, że ta wola jest dziś silniejsza niż kiedykolwiek. I wiem, że w nadchodzących latach to udowodnimy.

Joe Biden

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 kwietnia 2024
Fot. Reuters / Forum