Popołudniowe Espresso: Serbska armia postawiona w stan podwyższonej gotowości

Serbska armia postawiona w stan podwyższonej gotowości

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 27. grudnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Armia w Serbii postawiona w stan podwyższonej gotowości

Armia Serbii poinformowała w poniedziałek wieczorem, że w związku z napięciami w Kosowie postawiła swoje wojska w stan podwyższonej gotowości bojowej. „Prezydent Serbii […] zarządził, aby serbska armia była na najwyższym poziomie gotowości bojowej, czyli na poziomie użycia siły zbrojnej” – powiedział serbski minister obrony Milos Vucevic.

Na granicę serbsko-kosowską wysłany został dowódca armii serbskiej, generał Milan Mojsilovic. Jak przekazał Mojsilovic, „Sytuacja tam jest skomplikowana […] i wymaga „obecności armii serbskiej wzdłuż linii administracyjnej”, jak określają władze serbskie granicę z Kosowem. Serbskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaznaczyło, że „wszystkie jednostki” „natychmiast przejdą pod dowództwo szefa Sztabu Generalnego”.

Burze śnieżne w Stanach Zjednoczonych. Co najmniej 60 osób nie żyje

W świąteczny weekend Stany Zjednoczone zmagały się ze śnieżycą. W wyniku zamieci oraz burzy śnieżnej zginęło co najmniej 60 osób. Władze stanu Nowy Jork poinformowały, że dziesiątki tysięcy osób pozostaje bez prądu. Burze śnieżne, które w ostatnich dniach przeszły nad USA, najbardziej dotknęły Buffalo (drugie co do wielkości miasto w stanie Nowy Jork). W mieście nadal leży ponad 1,2 metra śniegu, a opady nie ustają. Część osób zamarzła w zaspach lub została przysypana śniegiem w swoich samochodach.

W regionie wydano także ostrzeżenie „Shovel Smart” które ma informować, że nadmierny wysiłek związany z „odśnieżaniem ciężkiego, mokrego śniegu może powodować urazy pleców i zawały serca”. Wiele ulic Nowego Jorku są cały czas nieprzejezdne z powodu utrudnionego odśnieżania. Na drogach pozostawione są samochody, autobusy czy karetki pogotowia. Kathy Hochul gubernator Nowego Jorku określiła śnieżyce, jako najgorsze zamiecie od 1977 roku, podczas których zginęło prawie 30 osób.

Zamieszki w Paryżu po śmierci trzech osób w wyniku strzelaniny

W piątek w pobliżu kurdyjskiego centrum kultury w Paryżu 69-letni Francuz, w wyniku strzałów z broni palnej, zabił trzech przedstawicieli mniejszości kurdyjskiej i zranił trzy inne osoby. Napastnik miał przekazać funkcjonariuszom, że atak był powodowany pobudkami rasistowskimi. 

Po ataku na Placu Republiki w Paryżu setki osób zgromadziły się, aby oddać hołd ofiarom i zaprotestować przeciwko przemocy wobec Kurdów (demonstracja zorganizowana przez Kurdyjską Radę Demokratyczną we Francji). Mniejszość kurdyjska domagała się uznania ataku za akt terroryzmu. Pokojowe zgromadzenie przerodziło się jednak w zamieszki i starcia z policją. Manifestanci podpalili kilka samochodów, śmietników. Budowano również płonące barykady na ulicach. Policja użyła gazu łzawiącego. Stacje metra Bastille, Chemin-Vert i Sebastien-Froissant zostały zamknięte z przyczyn bezpieczeństwa. Ambasada oraz konsulaty Turcji są obecnie chronione przez francuską policję i żandarmerię.

koniec Putina
Edward LUCAS
Rosnące spekulacje na temat losu Władimira Putina po
kazują jego słabość

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Czy straciliśmy kolejny rok na powstrzymanie degradacji planety?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 grudnia 2022