Popołudniowe Espresso: Xi Jinping z wizytą w Rosji
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Xi Jinping z wizytą w Rosji

Chiński przywódca Xi JINPING rozpoczął dzisiaj wizytę w Rosji. Jak zaznaczył – tuż po wylądowaniu na moskiewskim lotnisku – oczekuje on nowego otwarcia w stosunkach chińsko-rosyjskich.

Popołudniowe Espresso: Serbska armia postawiona w stan podwyższonej gotowości
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Serbska armia postawiona w stan podwyższonej gotowości

Armia Serbii poinformowała w poniedziałek wieczorem, że w związku z napięciami w Kosowie postawiła swoje wojska w stan podwyższonej gotowości bojowej. „Prezydent Serbii […] zarządził, aby serbska armia była na najwyższym poziomie gotowości bojowej, czyli na poziomie użycia siły zbrojnej” – powiedział serbski minister obrony Milos Vucevic.

Popołudniowe Espresso: Kosowo wnioskuje o członkostwo w UE
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Kosowo wnioskuje o członkostwo w UE

W środę przywódcy Kosowa podpisali formalną aplikację ubiegającą się o status kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej. Prezydent, marszałek i premier Kosowa oficjalnie podpisali list motywacyjny, który zamierzają przekazać w czwartek Czechom, sprawującym rotacyjną prezydencję w UE.

Popołudniowe Espresso: Konflikt na pograniczu serbsko-kosowskim
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Konflikt na pograniczu serbsko-kosowskim

W sobotę kosowskie służby aresztowały byłego policjanta, narodowości serbskiej, na punkcie kontrolnym w Jarinje. W niedzielę Serbowie wyszli na ulicę

Carl BILDT: Lato się skończyło
Carl BILDT

Carl BILDT

Lato się skończyło

W środę mija pół roku od rozpoczęcia przez Władimira Putina niszczenia Ukrainy. Tego samego dnia przypada Dzień Niepodległości Ukrainy,.

Rosa BALFOUR, Thomas de WAAL: Konieczny jest powrót duetu USA-Unia w Europie Wschodniej i na Bałkanach Zachodnich, z równą determinacją jak demonstruje tu Rosja
Rosa BALFOURThomas de WAAL

Rosa BALFOUR
Thomas de WAAL

Konieczny jest powrót duetu USA-Unia w Europie Wschodniej i na Bałkanach Zachodnich, z równą determinacją jak demonstruje tu Rosja

Głównym wyzwaniem stojącym zarówno przed stolicami europejskimi, jak i Waszyngtonem w odniesieniu do Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej jest gotowość do szybkich reakcji na gwałtownie rozwijające się kryzysy oraz taka sama determinacja, jaką w takich warunkach demonstruje Rosja na obszarze ciągnącym się od Kaukazu po Ukrainę i Bałkany Zachodnie.

Gorge IWANOW: Macedonia, Macedończycy, język macedoński. Dziękuję, Polsko!
Ǵorge IWANOW

Ǵorge IWANOW

Macedonia, Macedończycy, język macedoński. Dziękuję, Polsko!

W oficjalnym słowniku brukselskiej biurokracji i dyplomacji nie ma terminu „Republika Macedonii” i przymiotnika „macedoński”.Unika się sformułowań „Republika Macedonii”, „język macedoński”, „tożsamość macedońska”, „macedońska kultura”. Jeśli ktoś mówi o jakimś bardzo pięknym europejskim kraju i przy tym z uporem unika użycia jego nazwy, jest wielce prawdopodobne, że chodzi o Republikę Macedonii.

Ryszard CZARNECKI: Gra o Bałkany
Ryszard CZARNECKI

Ryszard CZARNECKI

Gra o Bałkany

To Kreml stał za zamieszkami w Macedonii, to Moskwa posiada decydujące wpływy w sektorze energetycznym Serbii i w dużej mierze Bułgarii (państwie członkowskim UE!). Rosja nasiliła swoją obecność na Bałkanach. Obecni są wszyscy. Z polskiego punktu widzenia warto dziś szczególnie zainteresować się Bałkanami i grą, która tam się toczy.

Ryszard CZARNECKI: Kosowo. Coraz bardziej albańskie. I coraz bardziej islamskie
Ryszard CZARNECKI

Ryszard CZARNECKI

Kosowo. Coraz bardziej albańskie.
I coraz bardziej islamskie

Choć „Kosova”, jak po albańsku określają własne państwo Kosowarzy, liczy zaledwie 1,7 miliona mieszkańców (według oficjalnych statystyk, bo w gruncie rzeczy mniej), jest istotnym elementem bałkańskiej układanki. Nie tylko w wymiarze samych Bałkanów. Także szerzej: międzynarodowej rozgrywki między USA i Europą a Rosją o wpływy w tym regionie.