

Popołudniowe Espresso
Xi Jinping z wizytą w Rosji
Chiński przywódca Xi JINPING rozpoczął dzisiaj wizytę w Rosji. Jak zaznaczył – tuż po wylądowaniu na moskiewskim lotnisku – oczekuje on nowego otwarcia w stosunkach chińsko-rosyjskich.

Popołudniowe Espresso
Serbska armia postawiona w stan podwyższonej gotowości
Armia Serbii poinformowała w poniedziałek wieczorem, że w związku z napięciami w Kosowie postawiła swoje wojska w stan podwyższonej gotowości bojowej. „Prezydent Serbii […] zarządził, aby serbska armia była na najwyższym poziomie gotowości bojowej, czyli na poziomie użycia siły zbrojnej” – powiedział serbski minister obrony Milos Vucevic.

Popołudniowe Espresso
Kosowo wnioskuje o członkostwo w UE
W środę przywódcy Kosowa podpisali formalną aplikację ubiegającą się o status kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej. Prezydent, marszałek i premier Kosowa oficjalnie podpisali list motywacyjny, który zamierzają przekazać w czwartek Czechom, sprawującym rotacyjną prezydencję w UE.

Popołudniowe Espresso
Konflikt na pograniczu serbsko-kosowskim
W sobotę kosowskie służby aresztowały byłego policjanta, narodowości serbskiej, na punkcie kontrolnym w Jarinje. W niedzielę Serbowie wyszli na ulicę

Carl BILDT
Lato się skończyło
W środę mija pół roku od rozpoczęcia przez Władimira Putina niszczenia Ukrainy. Tego samego dnia przypada Dzień Niepodległości Ukrainy,.

Prof. Piotr BIŁOS
Niezamknięta bransoletka – o „Balkan express” Dominiki Ćosić
Historia bransoletki opowiedziana jest „po prostu, jakby nigdy nic” i do końca zachowuje pozory zwyczajnego i nadzwyczajnego zarazem przypadku.

Rosa BALFOUR
Thomas de WAAL
Konieczny jest powrót duetu USA-Unia w Europie Wschodniej i na Bałkanach Zachodnich, z równą determinacją jak demonstruje tu Rosja
Głównym wyzwaniem stojącym zarówno przed stolicami europejskimi, jak i Waszyngtonem w odniesieniu do Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej jest gotowość do szybkich reakcji na gwałtownie rozwijające się kryzysy oraz taka sama determinacja, jaką w takich warunkach demonstruje Rosja na obszarze ciągnącym się od Kaukazu po Ukrainę i Bałkany Zachodnie.

Marie Jelenka KIRCHNER
Macedończyków jeszcze nie opuściło pragnienie przystąpienia do Unii Europejskiej. Ale niewiele brakuje
Przetrzymując Macedonię Północną w poczekalni, UE szkodzi swoim strategicznym interesom i ryzykuje utratę entuzjastycznego zwolennika.

Ǵorge IWANOW
Macedonia, Macedończycy, język macedoński. Dziękuję, Polsko!
W oficjalnym słowniku brukselskiej biurokracji i dyplomacji nie ma terminu „Republika Macedonii” i przymiotnika „macedoński”.Unika się sformułowań „Republika Macedonii”, „język macedoński”, „tożsamość macedońska”, „macedońska kultura”. Jeśli ktoś mówi o jakimś bardzo pięknym europejskim kraju i przy tym z uporem unika użycia jego nazwy, jest wielce prawdopodobne, że chodzi o Republikę Macedonii.

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ
Polska wyciąga dłoń do państw Bałkanów Zachodnich, będzie wspierała ich drogę do UE
Polska wyciąga dłoń do państw Bałkanów Zachodnich (Serbia, Macedonia, Czarnogóra, Albania, Kosowo, Bośnia i Hercegowina), bo wie, że ich przyjęcie do Unii Europejskiej będzie zdecydowanie korzystne dla całej Europy – pisze prof. Jacek CZAPUTOWICZ.

Ryszard CZARNECKI
Gra o Bałkany
To Kreml stał za zamieszkami w Macedonii, to Moskwa posiada decydujące wpływy w sektorze energetycznym Serbii i w dużej mierze Bułgarii (państwie członkowskim UE!). Rosja nasiliła swoją obecność na Bałkanach. Obecni są wszyscy. Z polskiego punktu widzenia warto dziś szczególnie zainteresować się Bałkanami i grą, która tam się toczy.

Ryszard CZARNECKI
Wybory w Albanii. Geopolityczny mecz o wpływy na Bałkanach
Albania, ten obecny prymus — obok Czarnogóry — w bałkańskiej długiej kolejce do Unii jest terenem geopolitycznego „meczu” między Zachodem a Wschodem, ale też rywalizacji wewnątrz „obozu Zachodu”

Ryszard CZARNECKI
Kosowo. Coraz bardziej albańskie. I coraz bardziej islamskie
Choć „Kosova”, jak po albańsku określają własne państwo Kosowarzy, liczy zaledwie 1,7 miliona mieszkańców (według oficjalnych statystyk, bo w gruncie rzeczy mniej), jest istotnym elementem bałkańskiej układanki. Nie tylko w wymiarze samych Bałkanów. Także szerzej: międzynarodowej rozgrywki między USA i Europą a Rosją o wpływy w tym regionie.