Popołudniowe Espresso: Kosowo wnioskuje o członkostwo w UE

Kosowo wnioskuje o członkostwo w UE

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 14. grudnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Premier MORAWIECKI: przejdźmy przez ustawę o SN wspólnie i szybko

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w środę z przewodniczącymi klubów i kół parlamentarnych. Rozmowy dotyczyły Krajowego Planu Odbudowy, a także niezbędnych działań legislacyjnych, które pozwoliłyby uzyskać środki z KPO. Konieczną zmianą jest nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Poselski projekt zmiany ustawy zakłada m.in. dokonanie “niezbędnych zmian w organizacji Sądu Najwyższego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego, związanych z przypisaniem Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu zadań związanych ze sprawowaniem funkcji sądu dyscyplinarnego dla sędziów Sądu Najwyższego oraz sędziów sądów powszechnych i sędziów sądów wojskowych”.

Liderzy opozycji podczas wspólnej środowej konferencji poinformowali, że zgodzili się na procedowanie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Zgodnie z harmonogramem w czwartek odbędzie się pierwsze czytanie projektu. Z kolei w przyszłym tygodniu możliwe jest uchwalenie ustawy.

Kosowo wnioskuje o członkostwo w UE

W środę przywódcy Kosowa podpisali formalną aplikację ubiegającą się o status kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej. Prezydent, marszałek i premier Kosowa oficjalnie podpisali list motywacyjny, który zamierzają przekazać w czwartek Czechom, sprawującym rotacyjną prezydencję w UE.

„Dziś jest historyczny dzień” – powiedziała prezydent Kosowa Vjosa Osmani. Premier Albin Kurti zaznaczył natomiast, że to otwarcie nowego rozdziału, który otworzy kraj na postęp i zaangażowanie w głębokie i transformacyjne reformy, które wzmocnią demokrację i gospodarkę kraju.

Kosowo zgłosiło wniosek o przystąpienie do UE, jako ostatnie bałkańskie państwo. Proces dla kraju będzie prawdopodobnie długi i trudny. Przede wszystkim niepodległości Kosowa nie uznaje 5 państw UE: Hiszpania, Rumunia, Słowacja, Grecja, Cypr. Ponadto Kosowo zmaga się z wieloletnim sporem z Serbią (która też ubiega się o członkostwo w UE). Serbia już zareagowała na wniosek Kosowa i wezwała UE do anulowania tego procesu.

USA wyślą systemy obrony przeciwrakietowej Patriot na Ukrainę

Administracja prezydenta Joe Bidena finalizuje plany wysłania systemu obrony przeciwrakietowej Patriot na Ukrainę, który może zostać ogłoszony już w tym tygodniu, informują amerykańscy urzędnicy. Plan Pentagonu musi jeszcze zostać zatwierdzony przez sekretarza obrony Lloyda Austina, zanim zostanie wysłany do podpisu prezydenta Joe Bidena. CNN informuje, że oczekiwana jest zgoda prezydenta. Nie wiemy jeszcze ile wyrzutni rakiet ma zostać przekazanych, ale typowa bateria Patriota obejmuje m.in. zestaw radarowy wykrywający i śledzący cele, a także osiem wyrzutni, z których każda zawiera cztery gotowe do wystrzelenia pociski.

Ukraina wezwała Stany Zjednoczone do wysłania zaawansowanego systemu obrony powietrznej dalekiego zasięgu, który jest bardzo skuteczny w przechwytywaniu pocisków balistycznych i manewrujących. Byłby to najskuteczniejszy system broni obronnej dalekiego zasięgu wysłany do kraju. Urzędnicy twierdzą, że pomoże on zabezpieczyć przestrzeń powietrzną dla krajów NATO w Europie Wschodniej.

Prof. Simon GOLDHILL
Co klasycy dali chrześcijaństwu?

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Nicolas TENZER: Zachód wobec Putina zgrzeszył naiwnością

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 grudnia 2022