Popołudniowe Espresso: Konflikt na pograniczu serbsko-kosowskim

Konflikt na pograniczu serbsko-kosowskim

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 12. grudnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Konflikt na pograniczu serbsko-kosowskim

W sobotę kosowskie służby aresztowały byłego policjanta, narodowości serbskiej, na punkcie kontrolnym w Jarinje. W niedzielę Serbowie wyszli na ulicę, aby zaprotestować przeciw zatrzymaniu. Mniejszość serbska w północnym Kosowie zabarykadowała drogi, przez co utrudniony był ruch na dwóch przejściach granicznych z Kosowa w kierunku Serbii. Władze Kosowa wezwały protestujących do usunięcia zapór. Jak przekazali świadkowie, w czasie protestów w nocy z sobotę na niedzielę było słychać strzały. Jak przekazała policja, demonstranci trzykrotnie otworzyły ogień.

Do sprawy odniosły się władze obu państw. Prezydent Serbii Aleksandar VUCZIĆ przekazał, że w Kosowie „nie będzie kapitulacji” a Belgrad „będzie kontynuował walkę o pokój przy użyciu wszystkich dostępnych środków prawnych”. Dlatego też prezydent zwrócił się do NATO o pozwolenie na rozmieszczenie serbskiej armii i policji w Kosowie. Premier Kosowa, Albin KURTI, wskazał natomiast, że Kosowo „nie szuka wojny, lecz dialogu i pokoju”, jednak będzie zdecydowanie się bronić.

Przerwy w dostawie prądu w Odessie mogą potrwać nawet trzy miesiące

Naprawy infrastruktury energetycznej w Odessie mogą potrwać nawet trzy miesiące. Urząd energetyczny miasta przekazał w niedzielę, że przez ten czas znaczna część regionu będzie pozbawiona dostępu do ciepła i elektryczności. Przerwy w dostawie prądu występują na Ukrainie od piątku, pozostawiając bez zasilania co najmniej 1,5 mln osób. Rozpoczęły się one po atakach rosyjskich „dronów kamikadze”, które wybuchając uszkodziły znaczną część infrastruktury energetycznej w obwodzie odeskim. „Sytuacja jest bardzo trudna” – ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr ZEŁENSKI. O sektorze energetycznym Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem, który zapewnił o wsparciu dla Ukrainy.

Rosjanie chcą zagrozić nie tylko Ukrainie. Jak przekazali dziennikarze The Guardian, rosyjska neonazistowska bojówka Rusicz (związana z grupą Wagnera) poprosiła swoich członków o przesłanie danych wywiadowczych na temat aktywności granicznej i wojskowej na Litwie, Łotwie i w Estonii. W ubiegłą środę na kanale organizacji Rusicz na Telegramie poproszono o przekazanie szczegółów związanych z posterunkami granicznymi i ruchami wojsk. Proszono też o informacje na temat jednostek wojskowych, ze szczególnym uwzględnieniem personaliów członków, ich krewnych oraz ich prywatnego transportu. Poproszono również o szczegóły dotyczące ruchów patroli, a także lokalizacji posterunków granicznych, systemów nadzoru i pojazdów.

Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego aresztowana za korupcję

Jak przekazali w piątek dziennikarze AFP, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva KAILI, została zatrzymana w związku z toczącym się śledztwem w sprawie korupcji. Oprócz Kaili w sprawie zatrzymano też 4 inne osoby, w tym jej partnera. W aferę korupcyjną mają być też zamieszane władze Kataru.

Przed aresztowaniem belgijska prokuratura informowała że wszczęła dochodzenie w sprawie możliwej korupcji, związanej z którymś z państw Zatoki Perskiej, w którym podejrzanymi są asystenci i urzędnicy Parlamentu Europejskiego. Media podawały, że państwem związanym z operacją służb jest Katar. Prokuratura przekazała, że w wyniku śledztwa odzyskano do tej pory około 600 tys. euro w gotówce.

KAILI należy do grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. Grecki dziennik “Kathimerini” podał, że w związku z toczącym się śledztwem europosłanka została wyrzucona z greckiej socjalistycznej partii.

Jana ČERNOCHOVÁ: Łączy nas nasza przeszłość i czujność wobec Rosji
Jana ČERNOCHOVÁ
Łączy nas nasza przeszłość i czujność wobec Rosji

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Nicolas TENZER: Zachód wobec Putina zgrzeszył naiwnością

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

popołudniowe espresso: Powodzie w Pakistanie. Co najmniej 1000 osób nie żyje
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 grudnia 2022