Popołudniowe Espresso: Konflikt na pograniczu serbsko-kosowskim
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Konflikt na pograniczu serbsko-kosowskim

W sobotę kosowskie służby aresztowały byłego policjanta, narodowości serbskiej, na punkcie kontrolnym w Jarinje. W niedzielę Serbowie wyszli na ulicę

Mateusz GÓROWSKI: "Rządowy program darmowych podręczników to fikcja. Monopol wydawniczy domyka się"
Mateusz GÓROWSKI

Mateusz GÓROWSKI

"Rządowy program darmowych podręczników to fikcja. Monopol wydawniczy domyka się"

Państwo niestety oddało de facto cały ten rynek monopolowi, nie pozostawiło sobie ani jednej „złotej akcji”, pozbawiło się wpływu na jedno najważniejszych ogniw systemu edukacji – z czego mianowicie dzieci będą się uczyć. Ciekawym problemem będzie także możliwość dowolnego wpływania na treści prezentowane w podręcznikach powstających pod presją ich wytwórcy, wówczas już jedynego, który pozostał.

Ricardo HAUSMANN: "Walka z korupcją nie zlikwiduje biedy"
Ricardo HAUSMANN

Ricardo HAUSMANN

"Walka z korupcją nie zlikwiduje biedy"

To brak sprawnego państwa powoduje biedę i zacofanie oraz jest przyczyną korupcji – państwo nie jest w stanie zapobiec, by urzędnicy publiczni, często w zmowie z innymi członkami społeczeństwa, nie podejmowali decyzji, które służą ich prywatnym korzyściom. Rozwój sprawnego państwa, odpowiedzialnego i funkcjonującego według rządów prawa, to jedno z koronnych osiągnięć cywilizacji człowieka.

Prof. Leszek PACHOLSKI: "Prokurator nas nie wyręczy. O patologiach na polskich uczelniach"
Prof. Leszek PACHOLSKI

Prof. Leszek PACHOLSKI

"Prokurator nas nie wyręczy.
O patologiach na polskich uczelniach"

Możemy dziś mówić o ofensywie patologii, o tym, że kolesiostwo opanowało ogromne obszary polskiej nauki. Przy czym nie mówię tu o pracownikach prowincjonalnych uczelni z trudem walczącymi o przetrwanie lub awans, lecz o elicie polskiej nauki, członkach elitarnych towarzystw i komitetów, o osobach mających wpływ na podział funduszy na badania naukowe.

Mateusz GÓROWSKI: "Korupcja w szkołach: pakietyzacja, uzależnienie i prezenty od wydawców podręczników szkolnych"
Mateusz GÓROWSKI

Mateusz GÓROWSKI

"Korupcja w szkołach

Setki przedstawicieli handlowych odwiedzają szkoły każdego dnia, oferując zawieranie długoterminowych umów, na mocy których dyrektorzy szkół zobowiązują się do wprowadzenia w podległej im placówce podręcznika wskazanego przez wydawcę. Dyrektor, podpisując takie zobowiązanie, dopuszcza się przestępstwa.