Popołudniowe Espresso: Xi Jinping z wizytą w Rosji

Xi Jinping z wizytą w Rosji

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 20. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Mateusz MORAWIECKI na Uniwersytecie w Heidelbergu

Premier Mateusz MORAWIECKI w Heidelbergu w Niemczech wygłosił wykład pt. „Europa w historycznym punkcie zwrotnym”. Podczas wystąpienia podkreślał, że „wolność, prawa i swobody mogą być gwarantowane tylko przez państwa narodowe”. Na Uniwersytecie Ruprechta i Karola premier zaznaczył, że „Europa znalazła się obecnie w historycznym punkcie zwrotnym, poważniejszym nawet niż wtedy, gdy upadał komunizm. Wówczas zmiany miały charakter pokojowy, dzisiaj natomiast cały świat jest zagrożony agresją rosyjską”.

Zdaniem polskiego premiera kryzys pandemiczny i wcześniejszy kryzys gospodarczy pokazały „granicę zarządzania ponadnarodowego”. „Okazuje się, że nic innego nie uratuje wolności narodów i ich bezpieczeństwa niż państwa narodowe. Inne systemy mają charakter utopijny lub iluzoryczny. […] Państwa narodowe w Europie nie mogą zostać zastąpione niczym innym” – powiedział Mateusz MORAWIECKI. Podczas prawie godzinnego wystąpienia premier poruszył także kwestie znaczenia Europy, tożsamości narodowej, bezpieczeństwa i wsparcia dla walczącej od ponad roku z rosyjskim agresorem, Ukrainy.

Xi JINPING z wizytą w Rosji i rozmowy dotyczące relacji chińsko-rosyjskich

Chiński przywódca Xi JINPING rozpoczął dzisiaj wizytę w Rosji. Jak zaznaczył – tuż po wylądowaniu na moskiewskim lotnisku – oczekuje on nowego otwarcia w stosunkach chińsko-rosyjskich. Dodał, że Chiny są gotowe bronić światowego porządku, który oparty jest na prawie międzynarodowym. Prezydent Chin spotkał się z prezydentem Rosji. Podczas spotkania Xi JINPING podziękował Władimirowi PUTINOWI za „wsparcie dla Chin” dodając, że Pekin powinien nieustająco utrzymywać bliskie relacje z Moskwą. W Rosji, na cześć Xi, zorganizowano „wielką ceremonię powitalną”.

Xi JINPING to pierwszy światowy przywódca, z którym Władimir Putin spotkał się  po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz jego aresztowania, w związku z popełnieniem zbrodni wojennych na Ukrainie. Nakaz aresztowania Putina popiera m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Joe BIDEN. „Bez wątpienia Władimir Putin popełnił zbrodnie wojenne i nakaz jego aresztowania jest uzasadniony” – powiedział w piątek w rozmowie z dziennikarzami w Białym Domu Joe BIDEN. Do orzeczenia odniosły się także władze RPA, które spodziewają się wizyty Władimira Putina w sierpniu podczas szczytu państw BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA). Jako sygnatariusz Statutu Rzymskiego, RPA jest zobowiązana do aresztowania podejrzanych na swojej ziemi bez względu na ich status. Rzecznik prezydenta Republiki Południowej Afryki, Vincent MAGWENYA, zapewnił w niedzielę, że jego kraj jest świadomy ciążących na nim zobowiązań prawnych, ale „w okresie od teraz do szczytu pozostaną zaangażowani z różnymi zainteresowanymi stronami”.

Przeciwny aresztowaniu Władimira Putina jest Dmitrij Miedwiediew, który w opublikowanym na Telegramie wpisie poinformował, że „Decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego o nakazie aresztowania Władimira Putina oznacza upadek zasad prawa. […] Można sobie wyobrazić użycie hipersonicznego Onyxa na haski sąd. Obywatele sędziowie, patrzcie uważnie w niebo” – przekazał Miedwiediew.

Serbia i Kosowo zawarły porozumienie dotyczące wzajemnych stosunków

„Po 12 godzinach rozmów Kosowo i Serbia osiągnęły porozumienie w sprawie realizacji wspieranej przez UE umowy, normalizującej stosunki między tymi krajami” – przekazał szef unijnej dyplomacji Josep BORRELL. Aneks nie został jeszcze jednak podpisany, ponieważ „strony nie mogły znaleźć wzajemnie akceptowalnego rozwiązania tak ambitnego, jak to, które zaproponowaliśmy” – podkreślił BORRELL.

Albin KURTI premier Kosowa podkreśla, że to właśnie Unia Europejska musi znaleźć taki mechanizm, który spowoduje, że umowa między stronami będzie prawnie, ale i międzynarodowo wiążąca. Propozycja europejska zakłada m.in. że obie strony nie użyją przemocy w celu rozwiązania dzielących ich różnic. Wprowadzenie w życie aneksu doprowadziłoby również do wzajemnego uznania Belgradu i Prisztiny. Propozycja strony europejskiej deklaruje także, że „Serbia nie będzie sprzeciwiać się członkostwu Kosowa w organizacji międzynarodowej”.

Jan ŚLIWA
Rozum, biologia, podświadomość

🎧#Podcasty „RozmowyNajważniejsze”

Monika KRAWCZYK: Marzec ’68 w Polsce a relacje polsko-żydowskie

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 marca 2023