Sekurytyzacja europejskich granic
Największa liczba migrantów z Afryki i Azji uciekających do Europy wyrusza z Libii. Eric REIDY i Mateusz M. KRAWCZYK omawiają politykę migracyjną Unii Europejskiej i Libii, pokazując, jak władze współpracują ze sobą w celu stłumienia migracji.
Ponieważ Libia jest najłatwiejszym miejscem do przekroczenia Morza Śródziemnego, z jej zatok do Europy zmierzają migranci z całej Afryki, a także z Azji. Uchodźcy pochodzą między innymi z regionu Sahelu, Erytrei, Bangladeszu, Syrii, Tunezji czy Algierii. Migrują również sami Libijczycy, którzy uciekają przed chaosem politycznym i sytuacją gospodarczą w kraju.
Przez długi czas w Unii Europejskiej […] dominowała narracja, że nie jesteśmy w stanie przyjąć tak dużej liczby uchodźców. Mimo to przyjęliśmy ostatnio w krótkim czasie około 5 milionów Ukraińców. […] To postawiło na głowie pytanie o „pojemność” Europy. Tu właśnie pojawił się argument sekurytyzacji. Argumenty dotyczące bezpieczeństwa granic w Europie i Ameryce często były wymierzone w migrantów, którzy są innego wyznania, narodowości lub rasy. Jest to związane z narracjami rasistowskimi i islamofobicznymi” – stwierdza Eric REIDY.
Wszystko co Najważniejsze | Wspólny Świat www.wszystkoconajwazniejsze.pl/wspolny-swiat
Anchor: [LINK]
Spotify: [LINK]
Apple Podcasts: [LINK]
Google Podcasts: [LINK]
Podcast „Wspólny Świat” jest kontynuacją newslettera „Wspólny Świat Wszystko co Najważniejsze”. Każdego tygodnia Mateusz M. KRAWCZYK pochyla się nad najważniejszymi wydarzeniami związanymi z wyzwaniami humanitarnymi i rozwojowymi, przymusową migracją, zmianami klimatu, katastrofami naturalnymi, konsekwencjami konfliktów zbrojnych i edukacją globalną.