Podcast #WspólnyŚwiat. Eric REIDY: Sekurytyzacja europejskich granic

Sekurytyzacja europejskich granic

Photo of Mateusz M. KRAWCZYK

Mateusz M. KRAWCZYK

Sekretarz redakcji "Wszystko Co Najważniejsze", doktorant w dyscyplinie nauk o polityce i administracji. Absolwent Akademii Młodych Dyplomatów EAD. Stypendysta Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Wolontariusz programu MSZ "Wolontariat Polska Pomoc 2019".

Ryc. Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Photo of Eric REIDY

Eric REIDY

Redaktor prowadzący i reporter The New Humanitarian

zobacz inne teksty Autora

Największa liczba migrantów z Afryki i Azji uciekających do Europy wyrusza z Libii. Eric REIDY i Mateusz M. KRAWCZYK omawiają politykę migracyjną Unii Europejskiej i Libii, pokazując, jak władze współpracują ze sobą w celu stłumienia migracji.

Ponieważ Libia jest najłatwiejszym miejscem do przekroczenia Morza Śródziemnego, z jej zatok do Europy zmierzają migranci z całej Afryki, a także z Azji. Uchodźcy pochodzą między innymi z regionu Sahelu, Erytrei, Bangladeszu, Syrii, Tunezji czy Algierii. Migrują również sami Libijczycy, którzy uciekają przed chaosem politycznym i sytuacją gospodarczą w kraju.

Przez długi czas w Unii Europejskiej […] dominowała narracja, że nie jesteśmy w stanie przyjąć tak dużej liczby uchodźców. Mimo to przyjęliśmy ostatnio w krótkim czasie około 5 milionów Ukraińców. […] To postawiło na głowie pytanie o „pojemność” Europy. Tu właśnie pojawił się argument sekurytyzacji. Argumenty dotyczące bezpieczeństwa granic w Europie i Ameryce często były wymierzone w migrantów, którzy są innego wyznania, narodowości lub rasy. Jest to związane z narracjami rasistowskimi i islamofobicznymi” – stwierdza Eric REIDY.

Wszystko co Najważniejsze | Wspólny Świat  www.wszystkoconajwazniejsze.pl/wspolny-swiat

Anchor: [LINK]

Spotify: [LINK]

Apple Podcasts: [LINK]

Google Podcasts: [LINK]

Podcast „Wspólny Świat” jest kontynuacją newslettera „Wspólny Świat Wszystko co Najważniejsze”. Każdego tygodnia Mateusz M. KRAWCZYK pochyla się nad najważniejszymi wydarzeniami związanymi z wyzwaniami humanitarnymi i rozwojowymi, przymusową migracją, zmianami klimatu, katastrofami naturalnymi, konsekwencjami konfliktów zbrojnych i edukacją globalną.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 listopada 2022
Albert Gea / Reuters / Forum