Jacques ATTALI: Demograficzne naczynia połączone
Jacques ATTALI

Jacques ATTALI

Demograficzne naczynia połączone

Migracje prowokują napięcia w krajach, które niechętnie przyjmują te osób. Jeśli będą źle zarządzane, doprowadzą do konfliktów.

Eric REIDYMateusz M. KRAWCZYK

Eric REIDY
Mateusz M. KRAWCZYK

Sekurytyzacja europejskich granic

Najwięcej migrantów z Afryki i Azji, uciekających do Europy, wyrusza z Libii. Eric REIDY i Mateusz M. KRAWCZYK dyskutują o politykach migracyjnych Unii Europejskiej i Libii, wskazując w jaki sposób władze współpracują, aby stłumić migracje.

Tom PEYRE-COSTA: Zapomniany kontynent
Tom PEYRE-COSTA

Tom PEYRE-COSTA

Zapomniany kontynent

Co roku Norweska Rada ds. Uchodźców sporządza listę dziesięciu najbardziej zaniedbanych kryzysów wysiedleńczych na świecie.

Johan NORBERG: Stare dobre czasy - są teraz
Johan NORBERG

Johan NORBERG

Stare dobre czasy - są teraz

Pożywką dla strachu i nostalgii jest ten rodzaj postrzegania świata, na bazie którego Donald Trump zbudował swoją kampanię prezydencką. Spośród ludzi, którzy w Wielkiej Brytanii zagłosowali za Brexitem, 58% twierdzi, że obecnie żyje im się gorzej niż 30 lat temu.

Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK: Wenezuela. Wielka ucieczka z naftowego eldorado
Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Wenezuela. Wielka ucieczka z naftowego eldorado

Zajęci w Europie własnymi problemami z imigrantami napływającymi z Afryki zdajemy się nie dostrzegać największego kryzysu migracyjnego w historii Ameryki Południowej. Kryzysu wywołanego nie wojną, ale katastrofą społeczno-ekonomiczną w Wenezueli. Dla innych krajów regionu to dziś wielki egzamin z gościnności i otwartości.

Katarzyna JARKIEWICZ: Demografia Europy. Wszystko, co powinniśmy wiedzieć, aby zatrzymać degradację kontynentu
Katarzyna JARKIEWICZ

Katarzyna JARKIEWICZ

Demografia Europy.
Wszystko, co powinniśmy wiedzieć, aby zatrzymać degradację kontynentu

To w Europie Środkowo-Wschodniej mogą pojawić się nowe rozwiązania w zakresie integracji, wspierające choćby budowę odpowiedniej dla przybyszów infrastruktury socjalnej, mieszkaniowej i medycznej. Będą bardziej akceptowalne, jeśli będą odwoływać się do wspólnej płaszczyzny wiary lub etyki, nie zaś wtedy, gdy zaczną realizować odgórnie ustalony przez gremia decyzyjne w Unii Europejskiej model.

Paulina GUZIK: Watykan, migracje i komunikacja Jak Franciszek uczłowieczył słowo „uchodźca”
Paulina GUZIK

Paulina GUZIK

Watykan, migracje i komunikacja
Jak Franciszek uczłowieczył słowo „uchodźca”

Komunikacyjna spójność Franciszka, jego współpracowników i murem stojących za nim biskupów jest skoncentrowana na jednym – rób to, co w twojej sytuacji zrobiłby Jezus. Ten sam, którego nie przyjęto w Jerozolimie, bo był obcy. I – z drugiej strony – co by Jezus zrobił, gdybyś to ty był przybyszem i wpadłbyś na Niego po drodze?

Paweł RABIEJ: Dziesięć powodów, dla których Polska powinna przyjąć uchodźców
Paweł RABIEJ

Paweł RABIEJ

Dziesięć powodów, dla których Polska powinna przyjąć uchodźców

W 2015 r. mieliśmy do czynienia z bezprecedensowym napływem uchodźców do Europy, największym od II wojny światowej. Nie zamieciemy problemu pod dywan. Radykalizm i odmowa działania nie są rozwiązaniem. Rząd powinien podejmować działania, które nie osłabią pozycji Polski w Unii Europejskiej, a z drugiej strony — zapewnią ochronę podstawowych interesów narodowych.

Prof. Jan WINIECKI: "Europa w drodze do cywilizacyjnej degradacji"
Prof. Jan WINIECKI

Prof. Jan WINIECKI

"Europa w drodze do cywilizacyjnej degradacji"

Terroryzm jest w nieporównanie większym stopniu cechą immanentną świata islamu niż którejkolwiek innej cywilizacji. W związku z tym naturalną reakcją krajów zachodnich i organizacji zrzeszających państwa zachodnie powinno być ograniczanie kontaktów. Tymczasem wezwanie kanclerz Angeli Merkel: „Przyjeżdżajcie, będziecie tutaj mile widziani” jest zachowaniem dokładnie odwrotnym do wynikającego z logiki statystycznej.