Jacques ATTALI
Demograficzne naczynia połączone
Migracje prowokują napięcia w krajach, które niechętnie przyjmują te osób. Jeśli będą źle zarządzane, doprowadzą do konfliktów.
Eric REIDY
Mateusz M. KRAWCZYK
Sekurytyzacja europejskich granic
Najwięcej migrantów z Afryki i Azji, uciekających do Europy, wyrusza z Libii. Eric REIDY i Mateusz M. KRAWCZYK dyskutują o politykach migracyjnych Unii Europejskiej i Libii, wskazując w jaki sposób władze współpracują, aby stłumić migracje.
Tom PEYRE-COSTA
Zapomniany kontynent
Co roku Norweska Rada ds. Uchodźców sporządza listę dziesięciu najbardziej zaniedbanych kryzysów wysiedleńczych na świecie.
Parag KHANNA
Mobilność naszym przeznaczeniem. Czy jesteś gotowy do przeprowadzki?
Łączność i mobilność uzupełniają się, są dwiema stronami tego samego medalu i razem dają początek czwartemu aksjomatowi, który określi naszą przyszłość: „Mobilność jest naszym przeznaczeniem”.
Elisabeth BRAW
Putin nie dba o zachodnią krytykę. Czas przestać być responsywnymi moralizatorami i podjąć konkretne działania
Władimir Putin jest specjalistą w zaskakiwaniu. Nie możemy skupiać się na jednej jego taktyce. Powinniśmy analizować i myśleć jak Rosja, żeby móc się przed Rosją bronić.
Mateusz M. KRAWCZYK
Newsletter Wspólny Świat (09.11.2021 r.). Jaka jest przyszłość migracji?
Zapraszam Państwa do osobistej podróży przez najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia, łącząc informację i naukę, szukając zrozumienia w rzeczywistości współczesnych, globalnych wyzwań.
Cezary KOŚCIELNIAK
Nie da się ulepszyć świata prostą mechaniką otwartych granic
Silne państwo nie oznacza wcale państwa niemoralnego, zaślepionego na potrzeby innych. Przeciwnie, tylko w takich państwach i tylko w stabilnych wspólnotach może powstać zamysł pomocy i wsparcia dla potrzebujących.
Prof. Pierre MANENT
Gdy Europa zatrze ostatnie ślady chrześcijaństwa, zatopi się w bezkształtnej ludzkości pozbawionej celu istnienia
U podstaw religii ludzkości, która zawładnęła Europą, leży wrogość i resentyment do chrześcijaństwa.
Johan NORBERG
Stare dobre czasy - są teraz
Pożywką dla strachu i nostalgii jest ten rodzaj postrzegania świata, na bazie którego Donald Trump zbudował swoją kampanię prezydencką. Spośród ludzi, którzy w Wielkiej Brytanii zagłosowali za Brexitem, 58% twierdzi, że obecnie żyje im się gorzej niż 30 lat temu.
Mateusz M. KRAWCZYK
Ludzi wciąż stać tu na uśmiech. Obóz uchodźców od środka
Przychodzimy i zadajemy pytania. Za dużo pytań. Dowiadujemy się prawdy innej niż ta płynąca z rządowych przekazów, kreowanych przez ludzi, którzy nigdy nie postawili stopy w obozie.
Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Wenezuela. Wielka ucieczka z naftowego eldorado
Zajęci w Europie własnymi problemami z imigrantami napływającymi z Afryki zdajemy się nie dostrzegać największego kryzysu migracyjnego w historii Ameryki Południowej. Kryzysu wywołanego nie wojną, ale katastrofą społeczno-ekonomiczną w Wenezueli. Dla innych krajów regionu to dziś wielki egzamin z gościnności i otwartości.
Katarzyna JARKIEWICZ
Demografia Europy. Wszystko, co powinniśmy wiedzieć, aby zatrzymać degradację kontynentu
To w Europie Środkowo-Wschodniej mogą pojawić się nowe rozwiązania w zakresie integracji, wspierające choćby budowę odpowiedniej dla przybyszów infrastruktury socjalnej, mieszkaniowej i medycznej. Będą bardziej akceptowalne, jeśli będą odwoływać się do wspólnej płaszczyzny wiary lub etyki, nie zaś wtedy, gdy zaczną realizować odgórnie ustalony przez gremia decyzyjne w Unii Europejskiej model.
Paulina GUZIK
Watykan, migracje i komunikacja Jak Franciszek uczłowieczył słowo „uchodźca”
Komunikacyjna spójność Franciszka, jego współpracowników i murem stojących za nim biskupów jest skoncentrowana na jednym – rób to, co w twojej sytuacji zrobiłby Jezus. Ten sam, którego nie przyjęto w Jerozolimie, bo był obcy. I – z drugiej strony – co by Jezus zrobił, gdybyś to ty był przybyszem i wpadłbyś na Niego po drodze?
Paweł RABIEJ
Dziesięć powodów, dla których Polska powinna przyjąć uchodźców
W 2015 r. mieliśmy do czynienia z bezprecedensowym napływem uchodźców do Europy, największym od II wojny światowej. Nie zamieciemy problemu pod dywan. Radykalizm i odmowa działania nie są rozwiązaniem. Rząd powinien podejmować działania, które nie osłabią pozycji Polski w Unii Europejskiej, a z drugiej strony — zapewnią ochronę podstawowych interesów narodowych.
Magdalena EL GHAMARI
Pierwszy kraj UE, do którego docierają imigranci, i który jest przez nich omijany
W przeciwieństwie do wielu greckich i włoskich wysp Cypr, będący członkiem Unii Europejskiej, nie odnotowuje znacznego napływu uchodźców. Na Cyprze nie zanotowano masowego napływu uchodźców z Syrii — położonej w odległości 100 km od wyspy.
Prof. Jan WINIECKI
"Europa w drodze do cywilizacyjnej degradacji"
Terroryzm jest w nieporównanie większym stopniu cechą immanentną świata islamu niż którejkolwiek innej cywilizacji. W związku z tym naturalną reakcją krajów zachodnich i organizacji zrzeszających państwa zachodnie powinno być ograniczanie kontaktów. Tymczasem wezwanie kanclerz Angeli Merkel: „Przyjeżdżajcie, będziecie tutaj mile widziani” jest zachowaniem dokładnie odwrotnym do wynikającego z logiki statystycznej.