Popołudniowe Espresso: Mateusz MORAWIECKI - Spór z Komisją Europejską musi zostać zakończony

Mateusz MORAWIECKI - Spór z Komisją Europejską musi zostać zakończony

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest czwartek, 29. grudnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Mateusz MORAWIECKI: Spór z Komisją Europejską musi zostać zakończony

– Spór z Komisją Europejską musi zostać zakończony. Prawdziwy konflikt rozgrywa się dziś na wschód od Polski, a środki z KPO oznaczają więcej pieniędzy na polską armię – oświadczył premier Mateusz Morawiecki w czwartkowym wpisie w mediach społecznościowych. 13 grudnia posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który, według autorów, ma wypełnić kluczowy “kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO. Założenia projektu były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli.

Projektem Sejm miał zająć się jeszcze przed świętami, ale został on zdjęty z porządku obrad. Zapowiedziano jego konsultacje i prace nad projektem dwóch zespołów legislacyjnych: prezydenckiego oraz rządowego. Zgodnie z projektem, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał NSA, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Propozycja nowelizacji przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także sposób badania bezstronności sędziego.

Polscy naukowcy rozpoznali mechanizmy napadu padaczkowego

Naukowcy z Polski i Włoch opracowali cyfrowy model, wyjaśniający możliwe mechanizmy napadu padaczkowego. Symulacje potwierdziły, że napad może się rozpocząć od wyładowań neuronów hamujących w mózgu oraz zmian stężeń jonów w środowisku wokół neuronów – informują przedstawiciele Wydziału Fizyki UW. Wyniki badań grupy polskich i włoskich naukowców, którzy rozpoznali możliwe mechanizmy napadu padaczkowego, opublikowano w prestiżowym czasopiśmie eLife. – Badania te mogą się przyczynić do rozwoju nowych terapii przeciwpadaczkowych – informują przedstawiciele Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Padaczka jest jedną z najczęściej występujących chorób neurologicznych. Na świecie cierpi na nią blisko 60 milionów ludzi, w tym niemal pół miliona Polaków. Choć dostępne leki pozwalają na kontrolowanie napadów, u części pacjentów jednak one nie działają – podkreślili przedstawiciele FUW.

Francuski minister obiecuje Ukrainie 200 mln euro na zakup broni

Francuski minister sił zbrojnych Sebastien Lecornu spotkał się w środę w Kijowie z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem i obiecał dalszą pomoc wojskową oraz 200 mln euro na zakup broni. Sebastien LECORNU zapewnił, że poparcie Paryża dla Kijowa jest niewzruszone, a Francja może już wkrótce dostarczyć Ukrainie nowy system obrony powietrznej, który będzie chronił przed rosyjskimi atakami; nie podał jednak żadnych szczegółów.

Środowa wizyta to pierwsza podróż, w której Sebastien Lecornu udał się na Ukrainę od początku rosyjskiej inwazji. W czerwcu w Kijowie był prezydent Francji Emmanuel Macron wraz z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, ówczesnym premierem Włoch Mario Draghim i prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. W ostatnich dniach Emmanuel Macron poinformował, że następne dostawy broni dla Ukrainy zaplanowane są na początek 2023 roku. Zapowiedział, że na Ukrainę trafią m.in. kolejne armatohaubice Caesar. Paryż przekazał wcześniej ukraińskiej armii 18 dział tego typu.

Prof. Pierre MANENT: Europy zmagania z wiarą
Prof. Pierre MANENT
Europy zmagania z wiarą

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

🎧#MiesięcznikWcN„Rok, w którym optymizm będzie na wagę złota” 48. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

popołudniowe espresso: Powodzie w Pakistanie. Co najmniej 1000 osób nie żyje
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 grudnia 2022