Popołudniowe Espresso: Kolejne trzęsienie ziemi w Turcji

Kolejne trzęsienie ziemi w Turcji

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 7. lutego, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Mariusz BŁASZCZAK: ćwiczenia z zestawami Patriot mają charakter odstraszający agresora

Na warszawskim lotnisku Warszawa-Babice na Bemowie trwa szkolenie załóg baterii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Ćwiczenia obejmują przemieszczanie sprzętu i rozwijanie ugrupowania bojowego poza miejscem stałej dyslokacji, m.in na lotnisku Warszawa-Babice. Wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że żołnierze biorący udział w szkoleniach są już dobrze przygotowani i cały czas umacniają swoje zdolności. „Prowadzone w Warszawie ćwiczenia z zestawami Patriot mają charakter odstraszający agresora. Pokazujemy gotowość bojową Wojska Polskiego. […] Doświadczenia z wojny na Ukrainie jednoznacznie wskazują, jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa przeciwlotniczego i przeciwrakietowego” – powiedział Mariusz Błaszczak.

„Są to ćwiczenia zaplanowane. Chodzi o przemieszczenie jednostki, zajęcie stanowiska, chodzi także o to, żeby zgrać poszczególne elementy tworzące zespół Patriotów” – dodał Mariusz BŁASZCZAK, który obserwował wtorkowe ćwiczenia żołnierzy.

Kolejne trzęsienie ziemi w Turcji

Kolejne trzęsienie o magnitudzie 5,6 odnotowano w centralnej części Turcji, a także stolicy Syrii – Damaszku. Wstrząsy były odczuwane również w Iraku. Jest to trzecie trzęsienie ziemi od poniedziałku i, jak podają tamtejsze władze, najsłabsze. Według Europejskiego Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologicznego (EMSC) trzęsienie miało miejsce na głębokości 2 km. Kolejne wstrząsy utrudniają służbom akcję ratowniczą, która cały czas trwa. 

Od wczoraj w wyniku trzęsień ziemi w Turcji zginęło ponad 5 tys. osób. Rannych zostało 15 834 osób. Trzęsienia zniszczyły 5 775 budynków. Bilans ofiar cały czas rośnie. Prezydent Turcji Recep Tayyip ERDOGAN poinformował, że były to najsilniejsze wstrząsy w tym regionie świata od 1939 roku. Turcja zwróciła się o pomoc międzynarodową. Na apel odpowiedziało kilkadziesiąt państw, w tym Polska. „Turcja zawsze może na nas liczyć i my na Turcję; potwierdzimy naszą reputację wspierających przyjaciół w potrzebie” – powiedział szef polskiej dyplomacji Zbigniew RAU, pytany we wtorek w Sejmie o wysłanie polskich strażaków na pomoc poszkodowanym. 

Rosjanie kupują lotnisko we Frankfurcie

Dwa podmioty – niemiecka firma i rosyjski holding oligarchy Wiktora Charitonina – niezależnie od siebie podpisały umowy na zakup będącego w stanie upadku portu lotniczego Frankfurt-Hahn w niemieckim landzie Nadrenia-Palatynat. Wiktor Charitonin już zapłacił 20 mln euro na poczet transakcji. We wtorek wierzyciele spółki mają zdecydować o tym, która z umów zostanie zrealizowana i kto finalnie zakupi lotnisko we Frankfurcie – poinformował portal dziennika „Bild”. 

„Tak, mamy umowę. Jest to jednak obwarowane różnymi warunkami” – potwierdzili przedstawiciele NR Holding. Charitonin to sprawdzony przyjaciel Putina, mający świetne kontakty na Kremlu, biznesmen i inwestor, który dorobił się na swoim farmaceutycznym imperium majątku szacowanego na ok. 1,3 mld euro – przypomina „Bild”. Rosyjski oligarcha posiada także dwie trzecie udziałów niemieckiego toru wyścigowego Nuerburgring. Zajmuje 66. miejsce wśród najbogatszych Rosjan.

Land Hesja, która nadal posiada 17,5 proc. udziałów lotniska, zgodziła się na sprzedaż, ponieważ „nie ma strategicznego interesu w firmie Hahn, ale chce rozważyć każdą ofertę sprzedaży” – dodaje „Bild”. Dlatego też oba warianty sprzedaży lotniska są rozważane.

Jens STOLTENBERG
Wojna na Ukrainie wyszła daleko poza kryzys w Europie

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

„Eutanazja i samobójstwo wspomagane uczynią nas ludźmi bez sumienia?” 49. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 lutego 2023