Popołudniowe Espresso: Unia Europejska będzie szkolić ukraińskich żołnierzy

Unia Europejska będzie szkolić ukraińskich żołnierzy

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wcn-logo.png

Jest poniedziałek, 17. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Premier Mateusz MORAWIECKI: ilość węgla zgromadzonego w portach sięga około 4 milionów ton

W poniedziałek 17. października podczas odprawy z kierownictwem MSWiA i wojewodami premier poinformował, że w polskich portach zgromadzone zostały około 4 miliony ton węgla. Podkreślił jednocześnie, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie wywołała wiele turbulencji i problemów, a jednym z nich jest dostarczanie ciepła. – Mamy ciepło systemowe i tutaj troszczymy się o to, żeby do elektrociepłowni dotarł węgiel, żeby gaz był możliwy również do nabycia. Ale mamy też to ciepło pochodzące ze źródeł indywidualnych, czyli z pieców – stwierdził Morawiecki. Szef rządu zaznaczył, że od miesięcy – co najmniej od czasu nałożenia embarga na węgiel rosyjski – węgiel importowany jest do Polski z całego świata. – Chciałbym, aby wojewodowie byli naturalnym łącznikiem pomiędzy samorządami a administracją rządową, aby samorządy mogły pozyskiwać węgiel od dystrybutorów i docierać z nim do mieszkańców – podkreślił premier. Szef rządu zapewnił, że jest to jest teraz „sprawa najwyższej wagi, ponieważ chcemy, aby każdy był zabezpieczony w węgiel”.

Unia Europejska będzie szkolić ukraińskich żołnierzy

Unia Europejska będzie szkolić żołnierzy z Ukrainy, którzy walczą z Rosją, a dowództwo operacyjne tej misji będzie się mieściło w Polsce. Chęć udziału w misji zgłosiło już kilka krajów członkowskich UE, ale wkrótce będzie ich prawdopodobnie kilkanaście. To pierwszy tego typu projekt w historii Wspólnoty. Wcześniej UE wydawała już pieniądze na sprzęt i pomoc dla armii ukraińskiej. Teraz plan jest ambitniejszy: szkolić Ukraińców na terenie Unii, przygotowując ich do korzystania na froncie z zachodniej broni oraz pogłębiając współpracę Europy z Kijowem. Koszt przeprowadzenia misji przez najbliższe dwa lata ma wynieść 106 mln euro. W przedsięwzięciu uczestniczyć ma docelowo 40 krajów.

Do tej pory, prym w zagranicznym szkoleniu Ukraińców wiedzie Wielka Brytania, dzięki której ok. 10 tys. ukraińskich żołnierzy jest wyszkolona w technikach i standardach NATO. Z kolei pomoc w przekazywaniu Kijowowi pieniędzy i broni zdominowały USA: amerykańskie środki przekazane Ukrainie wyniosły już 17 mld dolarów. Unia Europejska do tej pory przekazała Ukrainie ok. 2,5 mld euro pomocy wojskowej.

XX zjazd Komunistycznej Partii Chin

16 października w Pekinie rozpoczął się XX zjazd Komunistycznej Partii Chin. Potrwa do 22 października. Ma on być najważniejszym spotkaniem w historii partii, rządzącej krajem od 1949 roku. XX Zjazd ma wprowadzić między innymi zmiany w statucie partii. Z kolei przywódca Chin Xi Jinping, jak przewidują eksperci, ma sięgnąć po trzecią pięcioletnią kadencję na stanowisku sekretarza generalnego. Zjazd ma być także potwierdzeniem, że Xi Jinping jest najpotężniejszym przywódcą kraju od czasów Mao Zedonga.

Prawie 2300 delegatów zebrało się w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie, która została ozdobiona czerwono-złotą barwą partii, a także transparentami z hasłami wychwalającymi „wielką, wspaniałą i słuszną Komunistyczną Partię Chin”.

Przemówienie inauguracyjne Xi Jinpinga nastąpiło po minucie ciszy dla zmarłych bohaterów partii, takich jak Mao i jego następca Deng Xiaoping. Następnie zespół wojskowy odegrał hymn narodowy. Wśród  delegatów zjazdu znalazła się astronautka Wang Yaping, która odbyła spacer kosmiczny, a także bohater olimpijski, łyżwiarz Wu Dajing, ubrany w oficjalny dres reprezentacyjny. – Chiny nigdy nie wyrzekną się możliwości użycia siły przeciwko „elementom separatystycznym” na Tajwanie – mówił przywódca Chin Xi Jinping w przemówieniu otwierającym XX zjazd Komunistycznej Partii Chin. – Tajwan nie zrezygnuje z suwerenności ani nie będzie godził się na kompromisy w sprawie wolności i demokracji – oświadczyło biuro prezydenta Tajwanu Caj Ing-wen w reakcji na słowa przywódcy Chin.

Chiny
Jagannath P. PANDA
Chiny tracą starannie budowane przewagi konkurencyjne. Zmierzają w stronę totalitaryzmu.

Podcasty

🎧#RozmowyNajważniejsze

Piotr RZYMSKI: Homo Sapiens, neandertalczyk i denisowianin – 3 gatunki człowieka

Piotr RZYMSKI wyjaśnia, dlaczego odkrycie Svante Pääbo pozwoliło zdobyć Nagrodę Nobla. Okazało się, że na świecie żyły trzy gatunki człowieka.
Piotr RZYMSKI: Homo Sapiens, neandertalczyk i denisowianin – trzy gatunki człowieka

Klub Kawowy


Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 października 2022