Popołudniowe Espresso: Białoruś organizuje ćwiczenia wojskowe w pobliżu granicy z Polską

Białoruś organizuje ćwiczenia wojskowe w pobliżu granicy z Polską

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest czwartek, 8. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Prezydent Duda: Kryzysy energetyczny i żywnościowy są wywoływane przez Rosję z premedytacją

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę z przywódcą Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattarą. Wybrzeże Kości Słoniowej było drugim, po Nigerii, przystankiem prezydenta RP w podróży po Afryce Zachodniej.  „Kryzysy energetyczny i żywnościowy są wywoływane przez Rosję z premedytacją. To sposób na zmuszenie świata, by zaakceptował okupację Ukrainy. Nie wolno się na to zgodzić” – podkreślał prezydent Andrzej Duda. Podczas spotkania z Alassane Ouattarą, poruszane byłe kwestie dostaw surowców energetycznych do Polski, rosyjskiego szantażu żywnościowego, a także rosyjskiej propagandy. Ostatnim przystankiem Prezydenta Andrzeja Dudy po Afryce Zachodniej jest Senegal.Andrzej Duda, jako pierwszy polski prezydent odwiedził Wybrzeże Kości Słoniowej. Podczas konferencji zaznaczał, że współpraca między Afryką, a Polską pozytywnie się rozwija. Dodał, że jest to obiecująca perspektywa potencjalnego współdziałania biznesowego, ale i politycznego. „Chcemy zacieśniać współpracę z Wybrzeżem Kości Słoniowej w zakresie rolnictwa, nowoczesnych technologii, współpracy energetycznej – tak wydobywczej, jak i eksportu surowców energetycznych – a także nauki, techniki” – mówił prezydent Duda. Prezydent Duda zwrócił uwagę, że w afrykańskich mediach przebija się rosyjska propaganda, która próbuje obarczyć winą za zainicjowanie wojny na Ukrainę, kraje Europy Zachodniej i Stany Zjednoczone. „Jako świadek tych wszystkich zdarzeń, które mają miejsce na Ukrainie mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć: propaganda rosyjską to absolutne kłamstwo. Rosja zaatakowała Ukrainę bez żadnego obiektywnego powodu, nie była w żaden sposób sprowokowana” – komentował.

Białoruś rozpoczyna ćwiczenia wojskowe w pobliżu granicy z Polską

Białoruscy przedstawiciele obrony ogłosili rozpoczęcie ćwiczeń wojskowych w rejonie miasta Brześć, w pobliżu granicy Polski, w rejonie Mińska i w rejonie położonego na północnym wschodzie kraju Witebska. 8 września Białoruskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że jego wojska będą się szkolić w celu „wyzwolenia terytorium tymczasowo zajętego przez wroga”, a także „odzyskania kontroli nad regionami granicznymi”. Ćwiczenia mają potrwać do 14 września.

Nie podano, ilu żołnierzy bierze udział w ćwiczeniach. „Liczba żołnierzy uczestniczących w ćwiczeniach dowódczo-sztabowych, zaangażowane uzbrojenie i sprzęt wojskowy nie przekraczają poziomu podlegającego obowiązkowej notyfikacji zgodnie z dokumentem wiedeńskim z 2011 roku”. 

Szwajcaria zwiększa współpracę z NATO

Portal Swiss Info podaje, że w środę 7 września rząd Konfederacji Szwajcarskiej podpisał dokument strategiczny w którym podjęto decyzję: Szwajcaria zwiększa współpracę z NATO i rozbudowuje własny potencjał obronny. Zamiary te mają zostać spełnione dzięki zwiększonemu rozwojowi współpracy Szwajcarii z NATO oraz UE.  Miałoby to obejmować: „zwiększenie udziału w ćwiczeniach, rozszerzenie zdolności współpracy wojskowej, intensyfikację statusu partnerstwa z NATO oraz udział wojska w formacjach UE do akcji ratowniczych lub ewakuacyjnych”. Jak podkreślono w raporcie: „Równolegle ze współpracą należy przyspieszyć modernizację armii szwajcarskiej”.

Federalny Departament Obrony sygnalizuje również obecność poważnych braków w zakresie obrony przeciwczołgowej i zdolności do podtrzymywania konfliktu w dłuższej perspektywie, szczególnie w zakresie zapasów amunicji, które chce zwiększyć. Minister Obrony Viola Amherd w czasie środowej konferencji prasowej w Bernie stwierdziła, iż: „Szwajcaria musi być w stanie bronić się tak bardzo, jak to możliwe”. Jednakowoż polityk powiedziała także, że członkostwo w NATO oznaczałoby koniec neutralności i tym samym nie jest opcją dla Szwajcarii. Stwierdziła, że Szwajcaria musi również brać pod uwagę nową sytuację.

Jan ŚLIWA: Gry bez końca

🎧 #WspólnyŚwiat:
Czy etyczny handel jest możliwy?

Klub kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 września 2022