Popołudniowe Espresso: 250. rocznica I rozbioru Polski

250. rocznica I rozbioru Polski

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest piątek, 5. sierpnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

250 rocznica I rozbioru Polski

5 sierpnia mija 250 lat od wejścia w życie układu ustalającego warunki I rozbioru Rzeczypospolitej Obojga Narodów.  Układ został podpisany przez Rosję, Prusy i w kolejności przez Austrię 17 lutego 1772 r. Jest to pierwszy z trzech rozbiorów, które doprowadziły do 123 lat, kiedy Polski nie było na mapie świata. Inicjatorem rozbioru były Prusy, które uzyskały Warmię, województwo pomorskie, malborskie i chełmińskie bez Gdańska i Torunia oraz tereny nadnoteckie. Rosja zdobyła na wschód od Dźwiny i Dniepru: część Inflant i wschodnie ziemie Białorusi (łącznie 92 tysiące kilometrów kwadratowych i 1,2 mln mieszkańców). Austria zajęła południową część województwa krakowskiego i sandomierskiego oraz województwo ruskie. Kolejne rozbiory miały miejsce w 1792 i 1795 roku.

I rozbiór Polski odbył się bez oporu militarnego. Zmiany granic zostały zatwierdzone przez Sejm Rozbiorowy działający w latach 1773-1775, który obradował w asyście wojska rosyjskiego. Choć część posłów opozycji na czele z posłami Tadeuszem Reytanem i Samuelem Korsakiem starali się uniemożliwić zatwierdzenie rozbioru to już 18 września 1773 delegacja podpisała traktaty podziałowe z przedstawicielami mocarstw a 30 września sejm zatwierdził traktat podziałowy.

Komisja Europejska zatwierdziła 31 milionów euro dla Polski

Komisja Europejska zatwierdziła 31 milionów euro dla Polski. Środki będą pochodzić z programu REACT-EU o wartości 50,6 mld euro, który pierwotnie został uruchomiony w wyniku pandemii COVID-19 a jego celem jest naprawa unijnej gospodarki.  Z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę i braku odpowiednich środków w budżecie UE przeznaczonych na pomoc uchodźcom, KE proponuje aby część środków przyznanych krajom z REACT-EU przeznaczyły one na pomoc uchodźcom. Dlatego w czwartek KE poinformowała, że zatwierdziła inwestycje w wysokości ponad 31 mln euro – za pośrednictwem REACT-EU – na rzecz czterech polskich regionów „w celu wzmocnienia ich gospodarki oraz infrastruktury zdrowotnej i społecznej, a także środków na przyjęcie osób uciekających przed wojną na Ukrainie”.

Pieniądze trafią do czterech województw: śląskiego (12 mln euro na poprawę cyfryzacji regionu, zwiększenie efektywności energetycznej, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz rozwój gospodarki niskoemisyjnej); zachodniopomorskiego („ponad 3 mln euro na wsparcie władz lokalnych i organizacji pozarządowych na projekty związane z dostosowaniem istniejącej infrastruktury w celu zapewnienia osobom uciekającym przed wojną na Ukrainie odpowiednich warunków, w tym społecznych i życiowych”; lubelskiego (16 mln euro w w zakresie produkcji zielonej energii, cyfryzacji i efektywności energetycznej budynków w sektorze zdrowia) i podkarpackiego (10 mln euro na projekty w zakresie odnawialnych źródeł energii, na wsparcie izolacji cieplnej i modernizacji budynków górskich służb ratunkowych oraz na wspieranie uchodźców z Ukrainy poprzez inwestycje w mieszkania chronione).

Spotkanie Erdogan-Putin w Soczi

Podróż Erdogana – jego ósma wizyta w Rosji od początku 2019 roku – następuje po trójstronnym spotkaniu z Putinem i prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim w Teheranie w zeszłym miesiącu. Według tureckich źródeł celem spotkania jest omówienie „kwestii regionalnych i stosunków dwustronnych”. Moskwa twierdzi jednak, że tematem rozmów w Soczi ma być także współpraca wojskowo-techniczna. Zakończenie wojny na Ukrainie i sytuacja w Syrii również mogą być możliwymi tematami spotkania – podaje Reuters.

Stosunki między Rosją a Turcją określane są jako „konkurencyjna współpraca”, zarówno gospodarcza, jak i militarna. Pomimo wykorzystania przez Ukrainę tureckiej broni – w tym dronów „Bayraktar” – rosyjska agresja nie zaszkodziła dobrym stosunkom między dwoma przywódcami. Turecki prezydent Erdogan ostatni raz odwiedził Rosję we wrześniu ubiegłego roku. Obecna wizyta tureckiego prezydenta na okupowanym przez Rosję Krymie potrwa jeden dzień. Spodziewany jest również udział Ramzana Kadyrowa, kontrolowanego przez Rosję przywódcy Czeczenii.

5 lub 6 sierpnia 1942 r. dzieci z domu sierot wraz ze swoim dyrektorem, doktorem Januszem Korczakiem, pomaszerowały czwórkami na Umschlagplatz i załadowane do wagonów zostały wywiezione na śmierć do niemieckiego obozu zagłady w Treblince [czytaj więcej].

🎧 #Podcasty WcN
“Braterstwo albo śmierć” – już jest 43. numer „Wszystko co Najważniejsze”. A w nim…

Klub kawowy

Indie, Ukraina i globalna równowaga
Tomasz ŁUKASZUK

O Wschodzie. Indie
Marcin KYDRYŃSKI

Jak powiązać migrację z państwem opiekuńczym?
Prof. Keith G. BANTING

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Dziennikarstwo stoi na straży prawdy
Jason BURKE

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 sierpnia 2022