Pierre BUHLER: "Do przyjaciół Polaków. List piąty Ambasadora Francji"

"Do przyjaciół Polaków. List piąty Ambasadora Francji"

Photo of Pierre BUHLER

Pierre BUHLER

Ambasador Francji w Warszawie.

zobacz inne teksty Autora

Szanowna Pani, Szanowny Panie,

.Liczne wydarzenia w ostatnim czasie skłaniają mnie do ponownego zwrócenia się do Państwa. Jak pewnie Państwo wiedzą, 21 kwietnia Polska zdecydowała, że wielozadaniowy śmigłowiec Caracal Airbusa przejdzie do etapu testów.

Zaczną się one w tym tygodniu i jeżeli zakończą się pozytywnie, polski rząd przystąpi do negocjacji z europejskim gigantem lotniczym, który zobowiązał się do stworzenia w Polsce 1250 bezpośrednich i około 2000 pośrednich miejsc pracy. Airbus otworzył już w lutym tego roku w Łodzi centrum badań i rozwoju, ma być uruchomiony duży zakład produkcyjny. Podobnie będzie w Dęblinie i Radomiu. Jeżeli, na co mam nadzieję, zostanie zawarta umowa z największym na świecie producentem śmigłowców, będzie to ważny krok dla Polski w kierunku zakotwiczenia się w „twardym jądrze” Europy uzbrojenia.

Podczas gdy helikopter Caracal jest ofertą europejską, inne wyłącznie francuskie już oferty zostały przedstawione Polsce w ramach nadzwyczajnego zaufania łączącego nasze kraje. Myślę tu o wyjątkowej propozycji, którą przedłożyło konsorcjum MBDA-Thales, dotyczącej systemu obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu „Wisła”.  Jak Państwo wiedzą, jest ona jedną z dwóch ofert przyjętych do ostatecznego rozstrzygnięcia przez polskie władze, które uznały wielką wartość tego projektu.

.Wspomnę również o innej propozycji dla Polski, aby zbudować z Francją, w polskich stoczniach, trzy zaawansowane technologicznie okręty podwodne Scorpène. Okręty te, wyposażone w bardzo skuteczne uzbrojenie, zdolne do stawienia czoła licznym zagrożeniom, pozwoliłyby Polsce dołączyć do wąskiej grupy posiadającej podobny sprzęt, co byłoby również cennym atutem dla NATO. Pragnę podkreślić, że w każdym przypadku te daleko idące plany dotyczące współpracy przemysłowej wiążą się z wysokim poziomem transferu technologii.

Szczególne znaczenie przywiązywane przez naszego polskiego sojusznika do kwestii związanych z bezpieczeństwem, ale również intensywny dialog polityczny prowadzony na najwyższym szczeblu, pozwoliły naszym krajom nawiązać stosunki cechujące się wzajemnym zaufaniem, potwierdzonym przez liczne gesty solidarności. Po wielkich ćwiczeniach wojskowych NATO Steadfast Jazz w 2013 roku, w których uczestniczyło 1300 żołnierzy, po wysłaniu na wiosnę 2014 r. samolotów myśliwskich Rafale do Malborka, by patrolowały przestrzeń powietrzną tego regionu, nasz kraj postanowił uczestniczyć, w ramach działań reasekuracyjnych – pomimo dużego zaangażowania naszych sił na świecie – w ćwiczeniach z polskimi siłami zbrojnymi, w których bierze udział 15 czołgów Leclerc i bojowe wozy piechoty VBCI obsługiwane przez 300 żołnierzy. Przybyli oni do Polski pod koniec kwietnia i pozostaną do początku czerwca.

Nasi ministrowie obrony wizytowali 7 maja teren francusko-polskich manewrów w Drawsku Pomorskim. Dodam, że jest to ich osiemnaste spotkanie w ciągu ostatnich trzech lat, i że spotkali się oni ponownie we Francji trzy dni później z okazji 70. rocznicy pokonania sił niemieckich okrążonych w okolicach miasta Lorient. Tytułem dopełnienia wspomnę również o trzech ćwiczeniach NATO, które zostaną zorganizowane na terytorium Polski do końca tego roku: CWIX 15, Citadel Bonus 15 i SOF X CHANGE

Wszystkie te kwestie przedstawiłem w swoim artykule opublikowanym 4 maja br. w dzienniku „Rzeczypospolita”. Zapraszam do zapoznania się z nim [LINK].

Chciałbym też dodać, że Minister Le Drian reprezentował 7 maja Prezydenta Republiki Francuskiej podczas uroczystości rocznicowych z okazji zakończenia Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku i na Westerplatte u boku Prezydenta Komorowskiego i innych licznych europejskich prezydentów i premierów [LINK].

.Obecność Francji jest równie intensywna w dziedzinie kultury i debaty intelektualnej. Francja jest w tym roku honorowym gościem Targów Książki w Warszawie (14-17 maja). Uroczyste otwarcie Targów, podczas którego będę towarzyszył Panu Rafałowi Trzaskowskiemu, sekretarzowi stanu ds. europejskich, odbędzie się dziś 14 maja. Przewidziano liczne spotkania z pisarzami, seminaria i dyskusje. Trudno tu przedstawić cały bogaty program tych czterech dni. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie [LINK]. Serdecznie zapraszam do udziału w tym wydarzeniu.

Tuż po Targach odbędą się jeszcze trzy wieczory literackie, 19, 20 i 21 maja, w sławnym „Teatrze Polskim”. Znani polscy i francuscy aktorzy – Andrzej Seweryn, Jerzy Radziwiłowicz, Bernard Métraux, Denis Podalydès, Jacques Bonnaffé – będą czytali teksty Patricka Modiano i fragmenty francuskich sztuk. Więcej szczegółów na stronie: [LINK].

Literatura będzie również obecna w kinie Muranów, które od lat z nami współpracuje. Odbędzie się tam w dniach 13-19 maja Przegląd Nowego Kina Francuskiego, stanowiący przedłużenie Targów Książki. Zostaną pokazane filmy inspirowane powieściami i opowiadaniami. Więcej na stronie: [LINK].

Warszawa będzie również gościć od 19 maja wystawę fotografii „Dziedzictwo miast francuskich” wywieszonych na ogrodzeniu Parku Łazienkowskiego. Wystawa ta była prezentowana w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu w 2013 roku. Latem wystawa zostanie przedstawiona w Krakowie. Publiczność krakowska będzie mogła wcześniej obejrzeć w ramach „Miesiąca Fotografii” inną wystawę naszego rodaka Josefa Koudelki, wielkiego fotografika pochodzenia czeskiego. Będzie ona nosiła tytuł „Inwazja. Praga 68”. Pokażemy 250 zdjęć, które nie były do tej pory publikowane. Więcej na stronie: [LINK].

Także w Krakowie Francja złoży hołd Tadeuszowi Kantorowi w setną rocznicę Jego urodzin. Christian Boltanski, francuski artysta światowej sławy, wielki admirator Kantora, zainauguruje 5 lipca swą wystawę w Cricotece.

W Łodzi będzie można obejrzeć 15 i 16 maja spektakl primabaleriny francuskiego baletu Sylvie Guillem, która na deskach Teatru Wielkiego pożegna się ze sceną.

.Mam również przyjemność zapowiedzieć trzecią edycję ECO-MIASTO, konkursu mającego na celu zachęcenie średnich i dużych miast polskich do stworzenia we współpracy z francuskimi samorządami i przedsiębiorstwami programów zrównoważonego rozwoju w dziedzinie transportu miejskiego, wydajności energetycznej, oczyszczania wody i zarządzania odpadami. Ta inicjatywa naszej ambasady, zainicjowana w 2013 roku, stała się prawdziwym sukcesem i pokazała, że odpowiada na rzeczywiste potrzeby.

Jak Państwo widzą kalendarz naszych dwustronnych stosunków jest coraz bogatszy, co może nas tylko cieszyć.

Pierre Buhler
Ambasador Francji w Polsce  

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 maja 2015